Grčić: Obeštetićemo građane, a odgovorne smeniti
EPS će obeštetiti sve građane koji su dobili nerealno visoke račune za struju, izjavio je v.d. direktor tog preduzeća Milroad Grčić i poručio da je pokrenuta istraga i da će odgovorni biti smenjeni već naredne nedelje.
Grčić se izvinio građanima koji su dobili visoke račune, navodeći da u određenim delovima Srbije, odnosno na teritorijama određenih elektrodistribucija postoji greška u ispostavljenim računima.
Tih problema, kako kaže, ima najviše u Beogradu i Nišu.
„Sve ćemo proveriti, bavićemo se ovim problemom vrlo temeljno i odgovorni će biti smenjeni. Imaćete imena već za nekoliko dana”, rekao je Grčić u izjavi novinarima.
Kako je objasnio, pri sledećem čitanju, 1. februara, greške će biti ispravljene.
„Građani koji smatraju da su oštećeni ili da imaju nerealno veći račun, a sve kao posledicu neočitavanja brojila, mogu da reklamiraju račun, a mi ćemo sve ispitati i vrlo precizno pod našim nadzorom 1. februara biće očitana potrošnja za januar i ispravićemo svaki račun. Niko neće biti oštećen”, naglasio je Grčić.
On se izvinio i javnosti zbog nedovoljno preciznog informisanja EPS grupe, za šta je kao razlog naveo nedovoljne ili netačne informacije koje su stizale iz elektrodistribucija.
Podsetivši da je jutros imao sastanak sa predsednikom vlade Aleksandrom Vučićem, Grčić je rekao da je premijeru preneo šta se desilo u pojedinim elektrodistribucijama.
„Žao mi je, jer je premijer ljut na EPS zbog ovog događaja. Međutim, potpuno legitimno je ljut, bez obzira što je EPS prošle godine vredno radio, što ima odlične rezultate i što je iznad očekivanja održan nivo spremnosti kompletnog elektrosistema”, istakao je Grčić.
Za to su, dodao je, najzaslužniji operativci EPS-a na terenu.
Grčić je dodao da je, prema statistici, potrošnja električne energije zimi povećana u proseku za 22 odsto, ali da to nije razlog previsokih računa.
„Uvećana potrošnja postoji, ali imamo problem u Nišu i Beogradu. Sve ćemo proveriti, bavićemo se ovim problemom vrlo temeljno i odgovorni će biti smenjeni”, ponovio je Grčić – prenosi Tanjug.
Putniković: Kazne za odgovorne da se greške ne bi ponovile
Kažnjavanje odgovornih za uvećane račune za struju svakako će doprineti da se takve greške ubuduće ne dešavaju, smatra urednica Balkan magazina Jelica Putniković.
„Kako su to najavili i premijer Aleksandar Vučić i v.d. generalnog direktora EPS-a Milorad Grčić verujem da će uslediti smene najodgovornijih i kazne”, rekla je Putniković za Tanjug.
Kada je reč o uvećanim računima za struju, Putniković kaže da je očigledno u pitanju ljudski faktor, te da su krivi ne samo čitači brojila već i ljudi iz EPS Distribucije, koji su im ili dozvolili da ne očitavaju brojila kada je za to bilo vreme, u dane novogodišnjih praznika.
Oni su im, dodaje, dozvolili da taj posao urade kasnije ili ih nisu kontrolisali da li su zaista išli na teren pa su oni „lažirali” podatke.
„U svakom slučaju, ovo što se desilo je nedopustivo, jer su zbog kasnijeg očitavanja mnogi potrošaci verovatno „ušli” u crvenu ili plavu zonu, zbog čega su im uvećani racuni. Iz EPS-a su najavili da će ispraviti greške”, kaže Putniković.
Navodeći da je problem nastao uglavnom u Beogradu i Nišu, i to ne kod svih potrošača, Putniković veruje da će se lako ustanoviti ko nije uradio svoj posao na vreme, odnosno, ko je proizvoljno pisao podatke o potrošnji.
„Ti ljudi svakako treba da odgovaraju za svoje postupke”, kaže Putniković i napominje da je EPS Distribucija samostalno pravno lice u okviru Elektroprivrede Srbije i da poslovodstvo ovog dela EPS-a treba da odgovara zato što posao nije organizovan i vođen na valjan način.
Kako je navela, odgovorni za ove propuste treba da budu kažnjeni i zbog toga da se slicne greške ubuduće ne bi ponavljale.
Greška se, kaže, može ispraviti već prilikom narednog očitavanja jer onima koji su dobili uvećan račun za decembarsku potrošnju, januarski račun koji potrošači dobijaju u februaru će biti umanjen.
Podsetila je građane da mogu i sami očitavati brojila i na osnovu toga plaćati racune, te tako neće zavisiti od toga da li im je brojilo na vreme očitano.
Upitana kako u budućnosti predupredite slične situacije, Putniković je rekla da je samostalno očitavanje brojila jedan od načina da potrošač ne zavisi od onih koji očitavaju potrošnju svakog meseca.
„Uz to, verujem da će i poslovodstvo EPS-a i, posebno, EPS Distribucije ubuduće veoma voditi računa da se ova situacija ne ponovi”, zaključila je Putniković – prenosi Tanjug.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


