Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Grčić: Obeštetićemo građane, a odgovorne smeniti

Putniković: Kazne za odgovorne da se greške ne bi ponovile
Grčić: Obeštetićemo građane, a odgovorne smeniti
Милроад Грчић (Фото Танјуг)

EPS će obeštetiti sve građane koji su dobili nerealno visoke račune za struju, izjavio je v.d. direktor tog preduzeća Milroad Grčić i poručio da je pokrenuta istraga i da će odgovorni biti smenjeni već naredne nedelje.

Grčić se izvinio građanima koji su dobili visoke račune, navodeći da u određenim delovima Srbije, odnosno na teritorijama određenih elektrodistribucija postoji greška u ispostavljenim računima.

Tih problema, kako kaže, ima najviše u Beogradu i Nišu.

„Sve ćemo proveriti, bavićemo se ovim problemom vrlo temeljno i odgovorni će biti smenjeni. Imaćete imena već za nekoliko dana”, rekao je Grčić u izjavi novinarima.

Kako je objasnio, pri sledećem čitanju, 1. februara, greške će biti ispravljene.

Komisija ispituje uvećane račune JP EPS
Nakon više pitanja upućenih Komisiji za zaštitu konkurencije povodom aktuelnih problema sa decembarskim računima za utrošenu električnu energiju koje je domaćinstvima izdalo JP "Elektroprivreda Srbije", obaveštavamo javnost da će Komisija ispitati sve navode vezane za ovaj slučaj.Ukoliko osnovano pretpostavi da se radi o zloupotrebi dominantnog položaja, Komisija će pokrenuti postupak po službenoj dužnosti radi utvrđivanja povrede konkurencije, navodi se u saopštenju.

„Građani koji smatraju da su oštećeni ili da imaju nerealno veći račun, a sve kao posledicu neočitavanja brojila, mogu da reklamiraju račun, a mi ćemo sve ispitati i vrlo precizno pod našim nadzorom 1. februara biće očitana potrošnja za januar i ispravićemo svaki račun. Niko neće biti oštećen”, naglasio je Grčić.

On se izvinio i javnosti zbog nedovoljno preciznog informisanja EPS grupe, za šta je kao razlog naveo nedovoljne ili netačne informacije koje su stizale iz elektrodistribucija.

Podsetivši da je jutros imao sastanak sa predsednikom vlade Aleksandrom Vučićem, Grčić je rekao da je premijeru preneo šta se desilo u pojedinim elektrodistribucijama.

„Žao mi je, jer je premijer ljut na EPS zbog ovog događaja. Međutim, potpuno legitimno je ljut, bez obzira što je EPS prošle godine vredno radio, što ima odlične rezultate i što je iznad očekivanja održan nivo spremnosti kompletnog elektrosistema”, istakao je Grčić.

Za to su, dodao je, najzaslužniji operativci EPS-a na terenu.

Grčić je dodao da je, prema statistici, potrošnja električne energije zimi povećana u proseku za 22 odsto, ali da to nije razlog previsokih računa.

„Uvećana potrošnja postoji, ali imamo problem u Nišu i Beogradu. Sve ćemo proveriti, bavićemo se ovim problemom vrlo temeljno i odgovorni će biti smenjeni”, ponovio je Grčić – prenosi Tanjug.

 

Putniković: Kazne za odgovorne da se greške ne bi ponovile

Kažnjavanje odgovornih za uvećane račune za struju svakako će doprineti da se takve greške ubuduće ne dešavaju, smatra urednica Balkan magazina Jelica Putniković.

„Kako su to najavili i premijer Aleksandar Vučić i v.d. generalnog direktora EPS-a Milorad Grčić verujem da će uslediti smene najodgovornijih i kazne”, rekla je Putniković za Tanjug.

Kada je reč o uvećanim računima za struju, Putniković kaže da je očigledno u pitanju ljudski faktor, te da su krivi ne samo čitači brojila već i ljudi iz EPS Distribucije, koji su im ili dozvolili da ne očitavaju brojila kada je za to bilo vreme, u dane novogodišnjih praznika.

Oni su im, dodaje, dozvolili da taj posao urade kasnije ili ih nisu kontrolisali da li su zaista išli na teren pa su oni „lažirali” podatke.

„U svakom slučaju, ovo što se desilo je nedopustivo, jer su zbog kasnijeg očitavanja mnogi potrošaci verovatno „ušli” u crvenu ili plavu zonu, zbog čega su im uvećani racuni. Iz EPS-a su najavili da će ispraviti greške”, kaže Putniković.

Navodeći da je problem nastao uglavnom u Beogradu i Nišu, i to ne kod svih potrošača, Putniković veruje da će se lako ustanoviti ko nije uradio svoj posao na vreme, odnosno, ko je proizvoljno pisao podatke o potrošnji.

„Ti ljudi svakako treba da odgovaraju za svoje postupke”, kaže Putniković i napominje da je EPS Distribucija samostalno pravno lice u okviru Elektroprivrede Srbije i da poslovodstvo ovog dela EPS-a treba da odgovara zato što posao nije organizovan i vođen na valjan način.

Kako je navela, odgovorni za ove propuste treba da budu kažnjeni i zbog toga da se slicne greške ubuduće ne bi ponavljale.

Greška se, kaže, može ispraviti već prilikom narednog očitavanja jer onima koji su dobili uvećan račun za decembarsku potrošnju, januarski račun koji potrošači dobijaju u februaru će biti umanjen.

Podsetila je građane da mogu i sami očitavati brojila i na osnovu toga plaćati racune, te tako neće zavisiti od toga da li im je brojilo na vreme očitano.

Upitana kako u budućnosti predupredite slične situacije, Putniković je rekla da je samostalno očitavanje brojila jedan od načina da potrošač ne zavisi od onih koji očitavaju potrošnju svakog meseca.

„Uz to, verujem da će i poslovodstvo EPS-a i, posebno, EPS Distribucije ubuduće veoma voditi računa da se ova situacija ne ponovi”, zaključila je Putniković – prenosi Tanjug.

Komentari24
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Југослав
Како ја разумем ову ујдурму ,грађани се жале на износе на рачунима а не на разлику између читаног стања уписаног у обрачун и стварног стања на струјомеру.Једно је шта смо стварно потрошили и да ли имамо пара да то платимо а друга је ствар да ли нам је бројило тачно очитано.
zagor
Mnogi se rugaju Velimiru ilicu kad kaze da se Brat predsednika vlade bavi politikom i da je on imao problema sa bratom ako je ovo tacno da Andrija Vucic stoji iza ovog ocitavanja onda su ga Naprednjaci gadno izduvali.
Dusan Stankovic
Odmah smena direktora Grcica Neizostavno a on da da neopozivu ostavku Sta tu ima da se mnogo mudruje To tako treba i nema sta drugo
stanislav sr
Grčić da ide prvi. Treba Vučić da ga povuče za uši da pogleda lopovluk u svojoj kući. Dotle je bilo "sve u redu". Sram ga bilo, on da nekod otpusti!! Treba da vodi grupu koja treba da bude najurena. Ovo nije prvi put da se ovako nesto dešava.
ЗОРАН
Рачунар који пбрачунава утрошену ел. енергију сигурно не може да погреши, што значи да су подаци о стању бројчаника на бројилу погрешни. А да ли знате да очитавање бројила у целој Србији од пре пар месеци обавља агенција чији је власник брат премијеа?
Магла, магла...свуда око нас.
Па како ће сад на брата? Добро, има код Веселиновића и његовог Заврзана али то није то. У праву сте, мени су раније обрачунали 2.000. KW више. Само нису смели да кажу да је рачунар погрешио него читач. Е а сада је питање који су и чији су то читачи?

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.