Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
INTERVJU: ANDRIJA MANDIĆ, predsednik Nove srpske demokratije Crne Gore

Vučić može da pomogne Srbima i Bošnjacima

Važno je da se do kraja raskrinka priča o navodnom državnom udaru u Crnoj Gori
Vučić može da pomogne Srbima i Bošnjacima
(Фото: Танјуг)

Zamolio sam premijera Aleksandra Vučića da pomogne crnogorskim državljanima koji žive u Srbiji u ostvarivanju prava u svojoj matičnoj državi Crnoj Gori, gde se ona eklatantno krše i veoma sam zadovoljan kako je on to primio, kaže Andrija Mandić, predsednik Nove srpske demokratije Crne Gore, za „Politiku”, posle jučerašnje razgovora sa predsednikom srpske vlade. Mandić nije hteo da otkrije šta mu je Vučić rekao o problemima koje mu je izneo, a pričao mu je i o, kako kaže, lažnom pokušaju državnog udara u Crnoj Gori, ali je uveren da srpski premijer može mnogo da pomogne u rešavanju svih tih problema.

Požalili ste se na to što crnogorski državljani koji žive u Srbiji ne mogu da glasaju u Crnoj Gori, kako Vučić može da vam tu pomogne a da se ne meša u unutrašnje stvari druge države, budući da svaka zemlja sama uređuje svoja izborna pravila?

Ovde je problem što Crna Gora primenjuje različite aršine za državljane Crne Gore koji žive u Srbiji i u svim drugim zemljama. Samo oni koji žive u Srbiji ne mogu da glasaju, ali oni u Luksemburgu, SAD, Kanadi, Nemačkoj i drugim zemljama mogu, jer njima nisu nasilno oduzeta državljanstva kao onima koji žive u Srbiji.

Imaju li ti koji žive, na primer u Kanadi, dvojno državljanstvo?

Imaju, ali se vlast pravi da to ne primećuje, ne vidi ni da žive u drugoj državi, pa samim tim nemaju rezidencijalni uslov za glasanje, ali sve te činjenice se prenebregavaju zato što vlast procenjuje da će oni koji žive u Kanadi i drugim zemljama glasati za nju, a da će ljudi koji dolaze iz Srbije glasati protiv nje, pa za njih važi drugi kriterijum.

Tražili ste i pomoć i povodom inicijative srpskih predstavnika i predstavnika bošnjačke nacionalne zajednice u Crnoj Gori o unapređenju međusobnih odnosa, šta on tu može da uradi?

Može mnogo, toliko mogu da vam kažem. Reč je o zaista važnoj stvari, zato što je crnogorski režim radio na zavađanju Srba i Bošnjaka, iako mi nismo imali nikakve sukobe, za razliku od nekih drugih prostora. Predstavnici Srba i Bošnjaka odlučili su da otvore novu stranicu u odnosima i da pokušamo, uz maksimu  sva prava svima, da ostvarimo zajednički interes. Premijer Vučić i Vlada Srbije uspeli su uspešno da reše slične probleme koji su postojali u Srbiji u opštinama gde žive Bošnjaci. To je potrebno i nama u Crnoj Gori, a na severu Crne Gore žive Srbi i Bošnjaci, ne Bošnjaci i Crnogorci, zato je važno da nađemo zajednički jezik i da radimo u interesu svih građana tih opština. To su nerazvijene opštine, a takve su zato što je režim manipulisao odnosima  između političkih predstavnika ove dve nacionalne zajednice.

Šta ste ste se vi između sebe, dakle Srbi i Bošnjaci, dogovorili?

Radimo na tome, kreiramo sporazum, koji bi podrazumevao nove odnose.

Jeste li razgovarali i o pokušaju državnog udara u Crnoj Gori?

Obavestio sam premijera da je lažni državni udar očigledno delo crnogorskog režima, koji je, tu nema nikakve sumnje, bio podržan od stare američke administracije. Izborna kampanja režima Mila Đukanovića počivala je na priči o ugroženosti Crne Gore i baš na dan glasanja, negde u podne, kulminira ugroženost, jer su, navodno, neki ljudi hteli da nasilno obore vlast u Crnoj Gori. To je suviše jeftin i providan scenario, da bi mogao da se prikaže kao ozbiljna akcija, posebno imajući u vidu one pekare, starije gospođe, penzionere i molere, koji je trebalo da budu prevratnici. To dokazuje da je sve bilo smišljeno za potrebe DPS-a i Mila Đukanovića. Pošto je sada došla nova administracija u SAD, a predsednik je Donald Tramp, koji želi da prevrednuje ovaj region, važno je da se do kraja raskrinka ta priča.

Ali, premijer Vučić je rekao da je Srbija imala dokaze da se u Crnoj Gori sprema državni udar?

Zbog toga sam i imao potrebu da premijeru kažem o čemu se radi i nisam sada dobio takav odgovor, premijer nije insistirao na onome što je saopštio nakon dešavanja u Crnoj Gori. Podsetiću vas da je premijer Vučić prvo saopštio da je izvesni bezbednjak iz kosovske administracije, neki Seljimi, bio upetljan u dešavanja u Crnoj Gori. Što više podataka vezanih za naš državni udar budemo saznavali, to će nam biti lakše da otkrijemo dubinu mreža koje su postojale između raznih bezbednosnih struktura i režima Crne Gore.

Komentari34
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

HUN APV
kako to da manje vise u svim biv. Rep. Juge Srbi su postali problem!! Zar nije doslo vrema za razmisljanje dok nije kasno! Pa nemogu svi narodi za nesto biti krivi a Srbi" Mutter Tereze",Ili ?
Lala banacanin
Sanja ! Sta ima Vucic turiti nos u unutr. Stvarima jedne Samostalne drzave! Ma nije CG Srb. Protektorat sto ti i tebi SL.sanjaju! radje brini o svobstv. bedom i nemastinom u domovini ostavljajuci CG da oni brinu o svojima,kojih imaju i oni na pretek! stalno nekoga napadati pa to je vise nego abnormalno Sanja!
Vojvodjanin Iskren
Kek!I koza sanja o kupusu! Recimo da da! Koji polozaj bi imali u jednoj drzavi gde vlada naspram njima Pataloska mrznja ka i protiv Hrvata CG?
deda Trifun
A.Mandic je ukazao na PROBLEM,koji se u Srbiji ignorise i olako prelazi preko njega:" Црна Гора примењује различите аршине за држављане Црне Горе који живе у Србији и у свим другим земљама. Само они који живе у Србији не могу да гласају...Procenjuje se da je to PRAVO uskraceno cca 300.ooo gradjana( ukupno 620.000 zivi u CG).Oni su postali "stranci",bez mogucn. izjasnjavanja u vl. otadzbini,sa gubitkom svih prava gradjanina CG,a sa obavezama, kao svaki drugi stranac,kad dodje u CG..PRESEDAN je napravljen 2006.g.kad je sproveden "Referendum o CG nezavisnosti":Svi njeni gradjani od Australije do Amerike(Albanci,Hrvati,Bosnjaci..),uz placene putne troskove,su mogli glasati,OSIM gradjana CG sa prebivalistem u Srbiji!Slucajno?Kakav bi rezultat bio da tim gradjanima nije uskraceno "osnovno demokratsko pravo"?>ODGOVORNOST je i na tadasnjim vlastima Srbije(jos SCG),koje su imale i obavezu i zakonsku osnovu da INSISTIRAJU na PRAVU ovih gradjana CG..Jednom napravljen presedan,prelazi u "pravo"...
MilosNS
Tačno. Onaj referendum je bio nedemokratski i sadašnje vlast to zna, jer da je bilo drukčije, tada bi i rezultati referenduma bili drukčiji.
Dana
U Crnoj Gori je opšte poznato za koga bi Srbi glasali pa se isti na sve moguće načine uskraćuju svojih prava kako ne bi mogli glasati protiv Mila i njegove bande.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.