Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
INTERVJU: NENAD ČANAK, predsednik LSV

Saša Janković je SMS-om odbio razgovor

Zbunila me je odluka Marinike Tepić da ne vrati poslanički mandat – zato što se pre nekoliko godina sa svima nama zalagala za to da onaj ko izađe iz stranke vrati mandat koji mu je stranka dala
Saša Janković je SMS-om odbio razgovor
(Фото Танјуг)

Začuđen sam izjavom Marinike Tepić da je stranku napustila zato što smo odbili da podržimo Sašu Jankovića na predsedničkim izborima, jer mi još nismo doneli odluku o tome, kaže Nenad Čanak, lider Lige socijaldemokrata Vojvodine, za „Politiku”. On ističe da ga je predsedništvo stranke ovlastilo da razgovara sa Jankovićem, da je ovaj to odbio i dodaje: „I dalje sam otvoren u ime LSV-a za taj razgovor, jer mi je dat mandat da razgovaram s njim, kao i sa drugim kandidatima, ja ću pokušati da razgovaram i sa Vukom Jeremićem, mada nam je on po svemu dalji.”

Zašto vas je izjava Marinike Tepić začudila?

Zato što je ona posegnula za neistinom navodeći razlog odlaska. Mi smo u četvrtak imali sednicu predsedništva, a odluku o izborima, pa i o kandidatima, donosi Glavni odbor, tako da uopšte nismo mogli ni da podržimo, ni da ne podržimo Sašu Jankovića. Marinika je na sednicu predsedništva došla sa očiglednom namerom da nađe razlog za pravljenje skandala ovog tipa, što me zaista čudi, jer ako je neko bio favorizovan i dobijao sve šanse u LSV-u, to je ona. Ali, ja sam i ljudski zbunjen...

Zbunjeni?

Da. Zbunilo me je to što je odlučila da ne vrati poslanički mandat stranci – zato što se pre nekoliko godina sa svima nama zalagala za to da onaj ko izađe iz stranke vrati mandat koji mu je stranka dala. Građani nisu mandate dale pojedincima, nego strankama i u tom svetlu ovaj potez je loša praksa, kanibalizovanje tuđih poslanika da bi se napravila stranka nešto je što je napravilo SNS, ranije i JUL, vidim da tim putem ide i Vuk Jeremić. Treba podvući crtu, a koliko sam ja razumeo reči gospodina Saše Jankovića, jer nisam imao priliku da sednem s njim i da razgovaram, pošto nije prihvatio...

Zašto nije?

To je i moje pitanje. Ja sam ga, u skladu sa odlukom predsedništva, pozvao telefonom u četvrtak, on se čovek vrlo ljubazno javio i dogovorili smo se da u nedelju utanačimo mesto i vreme susreta. U nedelju mi je od njega stigao SMS gde kaže da misli da ne treba da se vidi sa mnom i da, otprilike, nema šta da mi kaže uživo što nije u SMS-u, a tu je napisao da LSV nije dovoljno principijelan i da on iz principijelnih razloga, dok ne odlučimo da ga podržimo, nema šta da razgovara sa mnom...

Blanko da ga podržite, bez razgovora?

Da. To je neka ideja. Ja sam i dalje otvoren da razgovaram s njim, kao i sa Vukom Jeremićem...

Vi ćete pozvati Jeremića, ili je on vas zvao?

Nemam problem da ga pozovem, jer me je stranka ovlastila i ja to moram da uradim. Razgovor s Jeremićem će se dogoditi, nadam se. Naravno, u slučaju da ga prihvati. Ja sam bio uveren da će prihvatiti i Janković, ali nije.

I dalje pozivate Jankovića na razgovor...

Da, jer ako meni ne smeta što je on bio činovnik u drugoj vladi Mirka Marjanovića, radio je u ministarstvu Zorana Anđelkovića, a potpredsednici su bili Toma Nikolić i Vojislav Šešelj, ministar Aleksandar Vučić, ne vidim šta sam ja to stravično učinio. Ja nikada nisam bio ni u jednoj vladi sa gore navedenima. Janković je, dakle, kao činovnik u Marjanovićevoj vladi, bio neko ko je direktno svojim radom operativno podržavao režim Slobodana Miloševića. LSV je podržavao Borisa Tadića i vladu Mirka Cvetkovića u kojoj je Vuk Jeremić bio ministar, zato da ne bi na vlast došli ovi koji su sada na vlasti, ali i Vojislava Koštunicu, što ne bismo nikada uradili, ali smo tako radili na dokidanju režima Slobodana Miloševića.

Šta mislite, šta stoji iza odluke Marinike Tepić, ona kaže da je zastupala opozicione stavove, a da ste vi u parlamentu nastupali oprezno?

Ne bih da nagađam. Ona je donela odluku da uradi nešto što je  legalno, ali nije moralno. S tim će morati da živi, ali to je njen problem. Može se očekivati da sada jedan broj ljudi bude zbunjen, čak i da pomisli da je vreme da se pretrči u neko drugo uhleblje, ali oni koji tako razmišljaju nisu potrebni LSV-u.

A vaš „oprezan” nastup u parlamentu, Tepićeva vam zamera koaliciju sa SNS-om u Novom Sadu?

Mi smo već godinu dana u koaliciji i nisam primetio njenu odvratnost na tu temu za to vreme. Interesantno je da se pojavila baš sada, ali mogu to da razumem. Činjenica je da je LSV u komunalnoj koaliciji sa SNS-om u Novom Sadu, dakle tu se rešavaju komunalni problemi. SNS je u prethodnom mandatu bio u koaliciji sa Trećom Srbijom i raznim drugim, a rezultat su bukvalno devastirani vodovod i druga komunalna preduzeća. Mi smo kad smo otišli sa vlasti u Novom Sadu ostavili u Gradskom vodovodu i kanalizaciji 300 miliona dinara na računu, a kad smo se posle jednog mandata pauze vratili zatekli smo minus od 280 miliona dinara, dakle u međuvremenu je 600 miliona nestalo. Ja ne pristajem na nemoralni pristup, po sistemu što gore – to bolje, jer je Novi Sad grad svih nas koji u njemu živimo. Više se ne osveštava voda u vodovodu, niti  javna preduzeća organizuju susrete gde se veliča Ratko Mladić i nastupa u uniformama Republike Srpske, ali imamo Novi Sad koji je izabran za prestonicu kulture i za prestonicu mladih. Ako je LSV svemu tome bar malo doprineo, ja sam ponosan na to što smo uradili. To, naravno, ne znači da se u bilo kom političkom segmentu slažemo sa SNS-om, da se slažemo bili bismo u koaliciji na svim nivoima.

Ostali ste bez poslaničkog kluba, imate li ideju za neki novi?

Nemam. Sve se događalo u poslednjih 48 sati i nemam ideju šta da radim, ali ne vidim zašto se toliko fetišizira poslanički klub. Od našeg poslaničkog kluba je od 2008. do 2012. zavisila većina u parlamentu, sada to nije slučaj, pošto ne zavisi, nije ni važno. Ljudi dolaze i odlaze, imate sada ima 10–11 poslanika, bože moj, nezavisnih, a izabrani na stranačkim listama...

Ima ih 19.

Devetnaest! Pa, dobro. Meni je u svemu ovome najsumnjiviji bio iskaz da onaj ko ne glasa za Jankovića, radi protiv Srbije. To me je, moram reći, žacnulo zato što nisam navikao da ljudi iz kruga u kome se krećem koriste taj tip argumentacije. Ta argumentacija pripada potpuno drugačijim političkim ideologijama i metodama i duboko me čudi što je to izgovorila gospođa Tepić.

Očekujete li pored predsedničkih i parlamentarne izbore i s kim bi LSV na tim izborima bio u koaliciji?

Vidite i sami da se užurbano dešavaju pregrupisavanja. Sa kim? Ne znam, zato što mi o tim stvarima počinjemo da razmišljamo kad se dese. Ko je mogao pre samo nedelju dana očekivati poteze koji su se desili, od toga da će Vuk Jeremić, bez izbora, kako stoje stvari, imati poslanički klub, a da će LSV koji je učestvovao na izborima ostati bez kluba, ali je tako.

Komentari9
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Trudbenik
Politicari koji se vrzmaju na celo stranaka 25 godina i uospte koje su na funkcijama javnim toliko 2-3 decenije treba da shvate da Jankovicu nisu potrebni oni i stavovi njihovih stranaka.Jankovic ocekuje glas normalnih,postenih,ljudi koji nisu nikada bili u strankama i ljudi koji se gade poltronstva,ulizistva,podanistva i svake druge nekulture i koji ne zive u raju AV i njegovih medija.
Рашо
Чанак говоре о моралу!
kuda ide Srbija
Teraj samo kontra Čanka i nećeš pogriješiti.
Gospodine Canak,
Ja sam radila ko cistacica u Skupstini u to vreme. Jesam li i ja bila u vladi Mirka MArjanovica?
Biljana
Jelisaveta, jeste li vi SNS-ov bot mozda?

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.