Američki senatori: Zaustavite Džordža Sorosa
Grupa republikanskih senatora zatražila je od američkog državnog sekretara Reksa Tilersona da istraži tvrdnje da se novac poreskih obveznika koristi kako bi se podržala politička uplitanja milijardera Džordža Sorosa u inostranstvu.
Kako se navodi u pismu koje je objavio senator iz Jute Majk Li, od Tilersona se zahteva da odmah istraži kako se novac poreskih obveznika SAD troši „za podršku levičarskim političkim grupama ili nametanje levičarskih politika suverenim nacijama, bez obzira na njihovu želju za samoopredeljenjem”, objavio je „Foks njuz”.
Li tvrdi da je jedna takva politička grupacija Fond za otvoreno društvo Džordža Sorosa, koja je „višestruki primalac sredstava iz fondova organizacije USAID”. Li ističe da grupa od šest senatora smatra da je „takvo ponašanje neprihvatljivo i da mora odmah da bude prekinuto”.
Pismo su potpisali senatori Majkl Li, Džejms Inhof, Tom Tils, Dejvid Perdju, Ted Kruz i Bil Kesidi. Oni su zabrinuti zbog aktivnosti koje finansiraju američki poreski obveznici kroz USAID, jer novac završava na računima organizacije iza koje stoji Soros, a koja „insistira na progresivnoj agendi i osnažuje političku levicu”.
„Naša pomoć u inostranstvu bi trebalo da se koristi za promovisanje neke političke agende samo ako je to u bezbednosnom ili ekonomskom interesu naše zemlje, pa čak i tada moramo da budemo oprezni. Moramo posebno da budemo oprezni u promovisanju politika koje su kontroverzne čak i u našoj zemlji i koje mogu da štete našem odnosu sa ljudima u toj drugoj zemlji”, navedeno je u pismu.
Konzervativni senator je naveo da su mu u prethodnih nekoliko meseci zvaničnici i politički lideri nekih zemalja prenosili razočaravajuće vesti o delovanju SAD u njihovim zemljama.
„To uključuje navode o favorizovanju određenih političara, o finansiranju preko USAID fondova ekstremnih, ponekad i nasilnih političkih aktivista”, preneo je „Foks njuz” navode iz Lijevog pisma.
Kako se navodi, najveća štetna posledica toga što SAD naginju ka jednoj strani političkog spektra na međunarodnoj sceni jeste to što se tako odriču velikog broja ljudi iz drugih zemalja koji tradicionalno podržavaju dobre odnose sa SAD.
„Takve podele dopuštaju agresivnim oportunistima, kao što su Rusi, da izvode aktivnosti i nanesu dodatnu štetu”, napisao je senator Li. U pismu se konkretno navode dve države: Makedonija i Albanija, ali se spominje i pojam region. Kako navode senatori, Makedonija je trenutno u političkoj krizi, a postoje „kredibilni izveštaji” da se misija SAD u toj zemlji mešala u unutrašnjepolitičku scenu te zemlje.
„Takođe, uobličavala je medijski prostor i civilno društvo, često favorizujući političke grupe koje naginju nalevo. Mislimo da je to obeshrabrujuće, a ako je istina, onda je i veoma problematično”, navodi se u pismu.
Problem, međutim, nije ograničen samo na Makedoniju već postoji obrazac zabrinjavajućih aktivnosti u tom „zapaljivom regionu”, sa posebnim akcentom na Albaniji, odakle su takođe stizale žalbe. Senatori navode da je upravo sada momenat za reakciju i da nova administracija treba da preispita kako se troši novac poreskih obveznika.
„Želimo da zaustavimo aktivnosti koje dovode do političkih nemira, nepoštovanja nacionalnih suvereniteta i civilnog društva, i, na kraju, koje podrivaju naše pokušaje da gradimo uzajamno korisne međunarodne odnose”, navedeno je u pismu koje je preneo „Foks njuz”.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


