Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Spisak nezadovoljnih

Spisak nezadovoljnih
(Фото Анђелко Васиљевић)

Evo, ulazimo u ne znam već koji dan protesta, a javnim diskursom i dalje provejavaju debate o tome ko je protest organizovao, čiji interesi su tu upleteni, ko je kome i za šta platio, ko je patriota, a ko izdajnik, ko špijun, a ko kontraobaveštajac. Iako je istina da nas istorijsko iskustvo uči da su retke, gotovo nemoguće, spontane revolucije i masovna okupljanja, pitam se da li je to zaista u ovom trenutku najvažnije?! Da li prvenstveni značaj ima postupak utvrđivanja identiteta ljudi ili grupa „iz senke“ ili je daleko značajnija činjenica da se svakodnevno, na ulicama nekoliko gradova u Srbiji, nalaze desetine hiljada ljudi koji izražavaju svoje nezadovoljstvo? Uostalom, zar nema ovde dovoljno razloga da čovek bude nezadovoljan i zar je malo onih koji s ovim osećanjem žive već godinama?

A evo ko su nezadovoljni: Oni koji su glasali, jer uslovi borbe na izborima nisu bili ravnopravni. Oni koji nisu glasali, jer smatraju da nisu ni imali za koga da glasaju. Zaposleni, jer s novcem koji zarađuju ne mogu da „žive kao sav normalan svet“. Nezaposleni, jer i ne znaju kako su uopšte još uvek živi. Roditelji, jer ne mogu svojoj deci da priušte mnogo toga što bi bilo normalno da deca imaju.

Viši naučni saradnik u Etnografskom institutu SANU

CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU

Komentari24
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prekobarac
Citam ove komentare i setih se 1968. i ondasnjih demonstracija u vreme naseg velikog vodje "druga" Tita. U celoj zemlji bila je to jedna velika demonstracija a Tile se negde zavukao, sakrio pa ni zuc! A kada su protesti prosli onda je otpocelo doba "pozitivne samokritike" i palamudjenja dok raja nije ponovo legla na rudu. Danasnja politika i manipulisanje primitivnom propagandom koju upotrebljava vlada na celu sa nasim Velikim Vodjom je indeticna sa posleratnom diktaturom Tita i njegovih kadrova samo sto se pesmica malo promenila pa tako ne pocinje sa: Druze Tito mi ti se kunemo da sa tvoga puta ne skrenemo! Ti mladi koji su bili na demonstracijama 1968. su se vrlo brzo preobucili i postali kao i njihovi roditelji ulizice I grebatori. Nadam se da danasnja mlada generacija nece da podje istim putem jer bi tako i njihova buducnost postala vrlo slicna kao i u onoj pesmici: Mi ti se kunemo da sa ovoga starog puta ne skrenemo!
Mirjana sa Dorcola iz Beograda
Secam se prvih izbora posle IIsv.rata - bila sam 10 god. Mama me povela na te "izbore" u prvu musku gimnaziju u Dusanovoj ulici. Moja majka - kako je bog stvorio bila je neposredna i iskrena. Kad je ugledala dve biracke kutije u sali za glasanje - rece:"Samo dve kutije!!! " I to jedna za Tita a druga zvana "CORAVA KUTIJA". Sta cekaju Rusi i Kinezi u vezi pomoci Srbiji i njenom narodu?? Verovatno je tu prevagnuo strah od ATOMSKOG RATA - atomskih bombi ima po celom svetu - tako mi izgleda. Arizona
Радојко
Протест као активна критика власти може бити лековит. Ипак, сва искуства показују да смена власти под притиском улице доноси веће зло. Као по правилу, где год су про-западни медији здушно подржали протесте, грађанима циљане земље је убрзо постало много горе. На жалост, то и данас ствара проблем у организацији аутентичних, самониклих протеста који се искрено боре за бољитак. Зато брине острашћеност јастебова овог протеста, они у потпуности превиђају вољу већине. Као да им је дража урушена држава, само да сруше власт. Иза протеста вире посленици и симпатизери НВО, чије намере нису јасне. Над судбином омладине плачу баш они који су болоњизовали Универзитет. На екранима углавном потомци елите из 2004-2008 и свих који су сменом 2008. изгубили новац и моћ. Напис долази из институције коју порезом плаћамо да брине о нашим вредностима, 2016. су допринели заустављању новог циклуса пројеката, истовремено тражећи да се финансирање настави. Наставило се, управо сагледавамо резултате.
Čika Dragan
Da, razloga za nezadovoljstvo ima previše i uvek se mogu naći. Ali mi nije jasno da se ne spominje još jedan razlog za nezadovoljstvo, a to je korišćenje dece da daju svoj doprinos protestima.Kako to da je jedan bivši "nevladin" službenik ponosan što te "pametne glavice" izražavaju protest? Kako to da niko iz nvladinog sektora i sve te silne organizacije za ljudska prava ne dignu svoj glas protiv zloupotrebe dece u političke svrhe? A posle ćemo biti nezadovoljni što nam je obrazovanje slabo, kako nam deca nisu dovoljno naučila. I onda će se uključiti tetke, strine, ujne,... da preko svojih ličnih veza (ako treba i uz pomoć ukradenih testova) pomognu tim "pametnim glavicama" da polože. Umesto da se trudimo da im pomognemo da nauče a prolaz na ispitu će doći sam od sebe.
Слободан Петковић
Поштована, Морам да пошаљем коментар, јер је овај текст, на неки начин, поставио питање суштине актуелних протеста, о чему сам и ја, као и огромна ве ћина грађана, размишљао. Не слажем се с вашим виђењем, јер се не ради о питању, ко је незадовољан (пошто је нормално да-скоро-нико и не буде задовољан), већ: ко је против актуелне политике актуелне власти. Дакле, они који су против, протестују. А то су припадници оних друштвених слојева, који су, до доласка на власт СНС, колико толико били заштићени и сигурни, а ту социјалну сигурност су имали као запослени у јавном сектору. Па кад погледате ко протестује, ко штрајкује (осим радника у непосредној производњи) јасно је нажалост, да сам у праву. То су конзервтивне снаге друштва, којима наравно не одговаорају промене, које настају спровођењем актуелне политике, којој је основни принцип, да нема трошења незарађеног. И још: по чему смо ми то бољи, од свих оних, развијенијих земаља, које су такође, и то драстично смањиле плате и пензије?
mika otava
Molim navedite tačno koje su to "razvijene zemlje" kada, i za koliko smanjile plate i penzije? Da li je tačno da je Srbija po platama na dnu Evrope?

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.