Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Grub napad

Grub napad
Факсимил дела текста објављеног 15. маја у „Политици”

No­vi ko­lum­ni­sta Po­li­ti­ke Go­ran Ko­zić obra­tio mi se 15. ma­ja u li­stu „Po­li­ti­ka“ sa se­bi ka­rak­te­ri­stič­nim agre­siv­nim pro­sta­štvom („Alo, se­stro, šta si ti ura­di­la za Po­li­ti­ku, osim što si je opljač­ka­la...“). 

Oki­dač je bi­la mo­ja iz­ja­va dru­gim li­sto­vi­ma da je dr­ža­va od­go­vor­na za sta­nje u me­di­ji­ma ko­jim upra­vlja. „Dr­ža­va sno­si od­go­vor­nost jer ni­je ras­ple­la vla­snič­ke od­no­se ni u Po­li­ti­ci, ni u No­vo­sti­ma. Kad ka­žem dr­ža­va, mi­slim na Alek­san­dra Vu­či­ća“, do­slov­ce sam re­kla.

Iz­ne­na­đe­na sam Ko­zi­će­vom am­bi­ci­jom da bra­ni pre­mi­je­ra od te ja­sne či­nje­nič­ne tvrd­nje ko­ju, ve­ru­jem, ni sam go­spo­din Vu­čić ne bi ospo­rio, bez ob­zi­ra na pret­hod­ne pe­tlja­vi­ne Bo­ri­sa Ta­di­ća sa pro­da­jom VAC-ovog ude­la u Po­li­ti­ci. Sum­njam da no­vo­i­za­bra­nom pred­sed­ni­ku mo­že da pri­ja od­bra­na čo­ve­ka ko­ji je u re­dak­ci­ji Po­li­ti­ke iz­me­đu osta­log za­pam­ćen i po pri­re­đi­va­nju zlo­gla­snih „Od­je­ka i re­a­go­va­nja“.

U vre­me ka­da sam ja vo­di­la re­dak­ci­ju, go­spo­din Vu­čić se ni­je me­šao u nje­no ure­đi­va­nje. Ne znam šta se u me­đu­vre­me­nu pro­me­ni­lo, ali Ured­ni­štvu bih do­bro­na­mer­no skre­nu­la pa­žnju da je lo­še sro­či­lo re­dak­cij­sku ogra­du na Po­gle­di­ma, ko­ja gla­si: „Pri­lo­zi ob­ja­vlje­ni u ru­bri­ci Po­gle­di od­ra­ža­va­ju sta­vo­ve auto­ra, ne uvek i ure­đi­vač­ku po­li­ti­ku li­sta“. 

Sta­vo­vi ko­lum­ni­sta se ret­ko do kra­ja po­du­da­ra­ju sa sta­vo­vi­ma ured­ni­štva, ali uvek iz­ra­ža­va­ju ure­đi­vač­ku po­li­ti­ku li­sta. Ob­ja­vlji­va­nje Go­ra­na Ko­zi­ća i Đor­đa Mar­ti­ća, vo­le­la to Po­li­ti­ka ili ne, iz­raz je ure­đi­vač­ke po­li­ti­ke li­sta. Za­jed­no sa mno­gim dru­gim či­ta­o­ci­ma, i ja se žar­ko na­dam da se Ko­zi­će­vi i Mar­ti­će­vi sta­vo­vi ne po­kla­pa­ju sa sta­vo­vi­ma re­dak­ci­je, ali od­lu­ka da se nji­ho­vi tek­sto­vi ob­ja­vlju­ju u Po­li­ti­ci upra­vo je iz­raz ure­đi­vač­ke po­li­ti­ke li­sta. 

Go­ran Ko­zić me pi­ta šta sam ja ura­di­la za Po­li­ti­ku. Re­kla bih da sam, ne­ka­da i uz ot­po­re u ko­le­gi­ju­mu, uklju­ču­ju­ći i ot­por sa­da­šnjeg vr­ši­o­ca du­žno­sti glav­nog ured­ni­ka, uve­la za­vid­nu ko­li­či­nu raz­li­či­tih po­gle­da u list. Taj plu­ra­li­zam je u pro­šloj de­ce­ni­ji bur­no kri­ti­ko­van, no da­nas i jav­nost pri­hva­ta da su do­bre no­vi­ne du­žne da ob­ja­vlju­ju ši­rok ra­spon raz­li­či­tih mi­šlje­nja. 

Za­hval­na sam go­spo­di­nu Ko­zi­ću što mi je svo­jim gru­bim na­pa­dom u Po­li­ti­ci od 15. ma­ja pru­žio dra­go­ce­nu pri­li­ku da ob­ja­snim raz­li­ku iz­me­đu svo­je ure­đi­vač­ke po­li­ti­ke, i ove či­ji su adu­ti on i Đor­đe Mar­tić. 

Na­če­lo ra­zno­vr­sno­sti ni­po­što ne pod­ra­zu­me­va oba­ve­zu da se ob­ja­vlju­ju auto­ri po­put ove dvo­ji­ce. Pro­sta­štvo, ogav­ne in­si­nu­a­ci­je i op­tu­žbe bez do­ka­za ni­kad ni­su za štam­pu. Ni­su bi­li za štam­pu ni de­ve­de­se­tih, ka­da ih je Po­li­ti­ka pr­vi put po­če­la ob­ja­vlji­va­ti, a po­go­to­vo ne bi sme­li bi­ti da­nas, kad Po­li­ti­ka opet že­li da bu­de list ure­đe­ne, pri­stoj­ne Sr­bi­je.

Bez ob­zi­ra na pri­ro­du mo­jih ne­sla­ga­nja s Alek­san­drom Vu­či­ćem oko Po­li­ti­ke, te­ško mi je da ve­ru­jem da on sto­ji iza po­vrat­ka go­vo­ra de­ve­de­se­tih u naš naj­bo­lji i najugledniji list, jer mu to ni­po­što ni­je u in­te­re­su. 
Znam da na­ro­či­to vo­di ra­ču­na o to­me ka­ko će ga isto­ri­ja za­pam­ti­ti. Ali ako ne pri­pa­zi, ume­sto po Ki­ne­zi­ma u Sme­de­re­vu i auto­pu­tu kroz Ta­ko­vo, mo­gao bi bi­ti upam­ćen po ga­še­nju Tan­ju­ga i vra­ća­nju Po­li­ti­ke u Mi­lo­še­vi­će­vu eru.
Novinar

Komentari15
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Жика Врачаруралац
Госпођо Смајловић, ми таблоидни и припрости полусвет, који чита Политику безмало пола века, срамимо се због текстова који суу изашли. не ради се ту о Вама, далеко од тога да сте безгрешни, већ о тону и стилу којим су написани. Попут оних у најјефтинијим дневним новинама, недостојним ни име да им се помене. Но, пошто су и даље у "критичној мањини" ми остајемо уз Политику. Наоружани стрпљењем и оптимизмом, похрањени и даље текстовима већине колектива. Индикативно је да и овде ботови раде, али авај, побеђују препоруке коментара нас истинских читалаца.
Никола Милошев
Љиљана Смајловић као и обично себе ставља у први план. Занимљива је када пише: " На­че­ло ра­зно­вр­сно­сти ни­по­што не под­ра­зу­ме­ва оба­ве­зу да се об­ја­вљу­ју ауто­ри по­пут ове дво­ји­це. Про­ста­штво, огав­не ин­си­ну­а­ци­је и оп­ту­жбе без до­ка­за ни­кад ни­су за штам­пу. Ни­су би­ли за штам­пу ни де­ве­де­се­тих, ка­да их је По­ли­ти­ка пр­ви пут по­че­ла об­ја­вљи­ва­ти, а по­го­то­во не би сме­ли би­ти да­нас, кад По­ли­ти­ка опет же­ли да бу­де лист уре­ђе­не, при­стој­не Ср­би­је". Звучи љупко тоталитарно, У име начела пристојности она би да буде Јеремићев амбасадор у Канади. Сва срећа да је Тадић спречио у томе. Јер се поставља питање с којим референцама госпођо бисте у дипломатију? То је озбиљан занат, о којем појма немате. Које су ваше везе у Канади? Кога познајете тамо?
mirjana
Bivsha urednica se osetila prozvanom i odmah"zucno" odgovara nzbog pitanja "shta je ona konkretno uradila za Politiku"!!!Svakiurednik bira svoje saradnike i "kolumniste" eto nestadoshe mnogi i dodjoshe neki "novi"!Promene !!!Razliciti ukusi i orijentacije su zadovoljeni ?Izrazavanje je "narodskije" slobodnije ?I novo izabrani Predsednik se obraca i govori "narodnim jezikom ,frajerski " da bi bio dostupan vecini !Ostavite vishe tog Milosevica i "devedesete" iza nas ,sad je drugo vreme !!!Kome je taj alibi potreban da bi se pravdao i dokazivao?
Милош
"Политика" је свој углед стекла и тиме што је свакој власти била (помало) опозиција. Знало се да се не сме на краља и доживотног председника (само њих двојицу!), али сви остали су се затицали у мање или више критичким текстовима. Госпођа Смајловић, која се радо позива на "деведесете", морала би знати да је један од њених претходника ишао код Милошевића да му се извињава зато што се и он нашао на тапету "Политике". Колико памтим, уза све ново што је увела у уређувачку политику, ово је одбацила. А, ако јој смета стил новинара, то је, ипак, ствар личних укуса, а не односа редакције.
Siniša Škarica
Goran Marković je godinama u Politici izražavao stavove svojih prijatelja, vreme je bilo da mu neko odgovori. I šta se desilo? Brže bolje je pobegao sa"bojnog polja" iznenađen i uvređen. Vama ako ne odgovara Srbija, pa vratite se tamo odakle ste došli.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.