Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Rusi stanu kad vide srpski grb

Rusi stanu kad vide srpski grb
Андрија Кузмановић (Фото Спутњик)

U Rusiji nas zaista vole i kada vide naš grb na trenerci staju, pozdravljaju nas, nazivaju nas braćom, izjavio je glumac Andrija Kuzmanović, kapiten srpske fudbalske umetničke reprezentacije, koja će od 3. do 12. juna u Moskvi učestvovati na Svetskom fudbalskom prvenstvu za umetnike „Art fudbal”.

Srpska fudbalska umetnička reprezentacija sastavljena je od poznatih ličnosti iz sveta kulture i na ovom festivalu učestovaće drugu godinu zaredom, a pripreme za njen nastup su u punom jeku.

„Rusi su našli nas i pitali nas da li bismo želeli da učestvujemo na svetskom prvenstvu za umetnike. Nas četvoro-petoro je pokrenulo čitavu akciju ovde u Beogradu, pa u čitavoj Srbiji. Krenuli smo u potragu za umetnicima koji dovoljno dobro vladaju fudbalom. Onda je usledio put u Moskvu, koju smo kasnije žargonski nazvali ’luda, luda Moskva‘, iz razloga što je bilo vrlo lepo i nezaboravno”, rekao je Kuzmanović za Sputnjik, govoreći o prošlogodišnjem nastupu.

Bez obzira što je taj prvi put uvek iznenađenje i što nismo znali šta nas čeka, to je bio jedan od najlepših događaja i ekskurzija koji su mogli da nam se dese i ove godine ćemo pokušati da pokažemo da smo jedna od najinteresantnijih reprezentacija, dodao je on.

Kuzmanović je rekao da sastav reprezentacije ove godine nije mnogo menjan „iz prostog razloga što smo prošle godine zaista funkcionisali kao ozbiljan tim i nije bilo problema”.

Iznikla su neka nova drugarstva, koja su produbljena kada smo se vratili u Beograd. Neki ljudi ovoga puta ne idu sa nama, ali samo iz razloga što su njihove privatne i profesionalne obaveze zahtevale da ove godine izostanu. Očekujemo da ćemo biti bolje plasirani, bez obzira što smo prošle godine možda čak i ozbiljnije trenirali, izjavio je on.

Prošli put smo u umetničkom fudbalu bili drugi, iza Italijana, i mogu da kažem da ako nismo najbolja reprezentacija tamo, sigurno smo najpoštenija, jer su svi momci zaista umetnici. Ima tu imena koje ljudi znaju ili su im manje poznata, ali ceo tim čine ili pevači ili glumci ili muzičari, di-džejevi. Svi igraju fudbal, svi glume, pevaju i zbog toga smo sigurno najpoštenija reprezentacija, za šta su nam Rusi i dali priznanje prošle godine, objasnio je Kuzmanović.

Podsetio je da je prošle godine u Gorki parku bio organizovan koncert na koji je mogla da dođe cela Moskva.

Pošto je u pitanju umetnička reprezentacija, mora da se poštuje forma, da se prikaže neka umetnost na sceni u trajanju od sat vremena. Svaka reprezentacija je priredila svoj program. Mađari su recitovali, Italijani su doveli profesionalni bend koji nije igrao fudbal, a mi smo priredili rok svirku. Ove godine napravićemo malo drugačiji program, biće dosta izvornih srpskih pesama, pa smatram da će to biti vrlo interesantan nastup, najavio je Kuzmanović.

On je rekao i da će film „Montevideo, bog te video” u kome igra ulogu golmana Jakše, takođe biti prikazan na festivalu, a očekuje se i učešsće režisera Emira Kusturice. (Fonet)

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Владимир Пријовић
Препоручујем свима дивну књигу Митрофана Хиландарца "Живот на крсту" (најпре издата под насловом "Света Русија у Совјетском савезу"), путопис нашег монаха са путовања делегације Свете Горе по тадашњем Совјетском савезу и бескрајно топлом дочеку и снажној вери тамошњег народа.
Перча Контраш
"У Русији нас заиста воле и када виде наш грб на тренерци стају, поздрављају нас, називају нас браћом, изјавио је глумац Андрија Кузмановић, капитен српске фудбалске уметничке репрезентације, која ће од 3. до 12. јуна у Москви учествовати на Светском фудбалском првенству за уметнике „Арт фудбал”. А овде у Београду руска породица је на пијаци куповала воће и поврће. И заплака се њихова мала ћеркица Маша, плавокоса, плавоока права красавица и ангел Божји. Скочише бар десет србина да утеше Машењку, једни јој нуде јабуке, други трешње, трећи банане, четврти је питају шта да јој купе само да не плаче, јер смо бре много осетљиви на детиње сузе а и русе волимо више но себе. Рускиње се зачудише и коментаришу што се цел пијац потресе због плача Машењке. Када сам 1984. године боравио на специјализацији у Централној ботаничкој башти у Кијеву, уђем у аутобус без карте и питам русе где се купује карта и колко кошта, а они ми поклоне карту а паре неће да приме. Кажу даћеш нам други пут.
Драган Марковић
Све најлепше нашим уметницима! Тако се шири љубав и симпатије. Не оружијем и силом већ љубљвљу и умећем. А да застају када виде грб...застају. А да нас препознају и воле...ништа мање него ми њих. За Васкрес у Петровградској цркви једна бака ме повуче за рукав и запита да ја нисам којим случајем Србин? Наравно, добровољно сам признао и она ме само без речи загрли и благосиља. Шта ту више има да се каже.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.