Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Zlato Srbije

Zlato Srbije
(Фото А. Васиљевић)

Srbija zauzima 63. poziciju na najnovijem popisu zemalja koje imaju najveće rezerve zlata, a koji je nedavno objavio Svetski savet za zlato. Na prvom mestu nalaze se SAD, sa 8.133,5 tona, dok je druga Nemačka sa 3.377,9 tona. Na trećem mestu je MMF sa 2.814,0 tona, kao međunarodna finansijska institucija sa najviše zlata. Među 10 najbogatijih zemalja zlatom nalaze se Italija, Francuska, Kina, Rusija, Švajcarska, Japan, Holandija i Indija.

Kada je reč o Balkanu, najviše zlata poseduje Srbija i to 18,8 tona, a sledi Makedonija na 77. mestu koja ima 6,9 tona. Na 88. mestu je Slovenija sa 3,2 tone, dok se Bosna i Hercegovina sa 3,0 tone nalazi na 91. mestu. Na 98. mestu nalazi se Albanija sa 1,6 tona, dok je na poslednjem, 100. mestu Mongolija sa 1,5 tona. U prvih 100 nema Hrvatske i Crne Gore.

Pre početka Drugog svetskog rata Narodna banka Kraljevine Jugoslavije je u rezervama imala čak 84,57 tone zlata! Pre nego što je naša zemlja ušla u Drugi svetski rat, najveći deo rezervi je sklonjen u stranim bankama, ali su kasnije dobrim delom potrošene i nestale. Posle dugogodišnjih istraživanja Reparacione komisije posle Drugog svetskog rata, utvrđeno je da su u vlasništvu FNRJ ostale 49,03 tone zlata. Uoči sukcesije, bivša SFRJ imala je 46,1 tonu monetarnog zlata. SRJ je pripalo po ključu MMF 36,52 odsto, što je 16,8 tona zlata. Kasnije je 2006. godine, Crnoj Gori po izlasku iz DZSCG, isplaćen pripadajući deo od 1,2 tone zlata.

ekonomista-naučni savetnik

CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU

Komentari8
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ilic Momcilo
Koliko bi naslednici i korisnici drzavnog zlata, koje je kraljevska svita iznela iz drzave sa sobom pri bekstvu u VB,trebalo da vrate drzavi i imaju li zbog nestanka vecine tog zlata, pravo na vracanje imovine.!?Sta kazu nasi i medjunarodni zakoni,je li to nelegalno trosenje drzavnih(narodnih)para i zlata.!?I na kraju,imaju li potrazioci imovine papire koji dokazuju kako su tu imovinu zaradili,stekli i stvorili i kako je potroseno toliko zlato.!?
Боривоје Банковић
"Краљевска свита" је побегла у Египат само са личним пртљагом, а свим авионима који су стигли до Каира пребачено је укупно 18 (осамнаест) сандука злата. Златне резерве су биле депоноване пре рата у Енглеској, а потом су пребачене у САД, одакле су се америчке власти служиле како им је одговарало, па нам је тако наплаћено и бомбардовање српских градова. Остатак је враћен ФНР Југославији. Тако гласи закључак државне комисије која се бавила овиме после рата. Оно што сте учили у школи није истина.
Јован Скерлић
"Пре него што је наша земља ушла у Други светски рат, највећи део резерви је склоњен у страним банкама, али су касније добрим делом потрошене и нестале." Овакве непроверене изјаве нисам одавно прочитао у ”Политици”. Питам се само да ли је аутор овог текста уопште прочитао претходна писанија на ову тему и књигу која детаљно описује шта се догодило са златом Краљевине Југославије? Укратко, за вашу информацију готово сво злато Краљевине Југославије из Немачке, Италије и САД је после рата враћено Титу, чак се и г. Симовић вратио Титу! Његова фамилија сада комотно живи у Београду и нико их ништа није питао за злато, али су се сетили да оптуже Краља за дотично. Више детаља можете прочитати у књизи Душана Бапца и Александра Огњевића ”Тајне краљевског блага”.
Gordana Jovanovic
Zlato Srbije je njena omladina. U nju treba ulagati, nju treba njegovati i cuvati. Sigurno ima mnogo svijetlih primjera kao sto su ucenici Matematicke gimnazije, ali se dovoljno ne vide zbog toga sto im prostor zauzima polusvijet sa zute strane zivota.
Goran Mitric
Opusteno Mitre Milenkovicu, u tu decu se svakako ne ulaze - osim roditelja i njih samih koji ulazu zestoki rad i talenat. Tako da nemoj puno da se nerviras... Ulaze se u fudbalere i starlete, ulaze se u kupce diploma sa privatnih fakulteta, ulaze se u probisvete i kriminalce tako da je potpuno logicno da sanjaju da napuste ovu zemlju dok god postoje takvi kao ti koji buducnost Srbije vide u Ceci, Karleusi, sutacima lopti, splavarkama, grandovkama, lepljacima plakata, podguznim muvama.... I naravno da se nece vracati sa zavrsenih Kembridza, Oxforda, MIT-jeva, Jejlova, jer procesi nostrifikacija traju koliko i samo studiranje i kostaju toliko da mogu da kupe diplome sa Megatrenda i jos dva tri slicna "fakulteta"
Mitar Milenković
Učenici matematičke gimnazije sanjaju da što pre napuste Srbiju. Oni nisu zlato, niti budućnost u koju treba ulagati. Jer oni nisu budućnost Srbije, već neke tamo strane zemlje - verovatno neprijatelja Srbije.
Zlatko
Када је реч о Балкану, највише злата поседује Србија и то 18,8 тона ### To NIJE TACNO! Grcka, Rumunija i Bugarska imaju vece zlatne rezerve! A racunamo li Tursku u Balkan - onda je Srbija ne samo cetvrta vec peta! Izvolite navesti koliko zlatnih rezervi te tri ili cetiri drzave imaju, podaci su svima dostupni!
Перча Контраш
Па ако ти Златимире додаш 5-6 тона злата, наше резерве биће највеће на Балкану а можда и шире. Буди дарежљив, немој да си циција као Баја Патак, познати амерички нафташки милијардер.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.