Tender za RTB Bor će uspeti
Bor – Poslovodstvo borskog kombinata bakra očekuje da će novi tender za prodaju ove kompanije biti uspešan i da će novi vlasnik ući u posed našeg giganta obojene metalurgije najkasnije u martu iduće godine. Direktor Miodrag Conić je rekao da su poboljšani uslovi novog tendera i da će to uticati da se jave pravi kupci koji će unaprediti proizvodnju. I prodaja treba da bude uspešnija, jer sada za imovinu ovog preduzeća treba da se dobije najmanje 340 miliona dolara, ili 75 miliona više nego što je traženo prvim tenderom. Bitno je i da će kupac morati da poveća investicije (180 miliona dolara) za više od tri puta.
Direktor Conić i njegovi saradnici iz poslovodstva izjavili su da ne žele da komentarišu medijske tekstove u kojima potencijalni kupci već daju uglavnom ohrabrujuća obećanja. Najbitnije je, kaže, da bude izabran najbolji kupac i da on obnovi i unapredi proizvodnju.
Prvi čovek borske kompanije govorio je novinarima i o stabilizaciji proizvodnje bakra iz domaćih sirovina. Tome treba da doprinese i jedan novi bager iz uvoza (uplaćen je i avans od milion dolara), koji u rudnik "Veliki Krivelj" treba da stigne u toku ovog meseca. Poslednja ovakva mašina kupljena je pre 25 godina, a cilj nabavke bagera i još nekih mašina je da se mesečna proizvodnja ubrzo stabilizuje na 3.000 tona bakra u koncentratu. Stabilnijoj proizvodnji bakra, po oceni rukovodstva, doprineće i generalni jednomesečni remont Topionice, koji će početi ovih dana, a u koji će biti uloženo oko 2,5 miliona dolara.
Za direktora Conića je veoma značajno da svi predstavnici Bora u procesu privatizacije budu jedinstveni, kako ne bi morao da se raspisuje i treći tender, po kome bi se borski kombinat prodavao u delovima, a ne u celini kao što je sada predviđeno. Conić kaže da bi to bilo znatno nepovoljnije i neizvesnije, što je stav i ministra Mlađana Dinkića. Jedinstveni u tek raspisanom tenderu, po izjavi generalnog direktora, treba da budu poslovodstvo, sindikat i lokalna samouprava Bora.
Novinari su zahtevali od direktora Conića da komentariše zahtev sindikata borske kompanije da on, posle neuspeha prvog tendera, podnese ostavku i da će ga sindikat na to primorati protestima. Conić je odgovorio da njegovu ostavku ne traže svi u sindikatu, već samo jedan predstavnik iz sindikata metalaca.
-----------------------------------------------------------
Protesti od ponedeljka
U hodniku upravne zgrade borske kompanije novinarima se u prolazu kratko obratio Dragan Aleksić, predsednik većinskog Samostalnog sindikata borskog kombinata, rekavši da se upravo on nalazi na čelu sindikalnog odbora za smenu Conića i da će protesti sa zahtevom da Conić bude smenjen početi od ponedeljka.
-----------------------------------------------------------
Prijave protiv ministara
U zgradi Skupštine opštine Bor novinarima je juče o privatizaciji borskog kombinata govorio i borski gradonačelnik Branislav Rankić. On je rekao da se nalazi na čelu lokalnog odbora za praćenje privatizacije i da je odbor odlučio da tuži ministra Dinkića i sve ministre rudarstva i energetike, kao i ministre privrede, počev od 2000. godine, zato što se proces privatizacije borskog kombinata, po oceni ovog odbora, vodi nezakonito, na štetu radnika i građana Bora.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


