Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
PORTRET BEZ RAMA: KIM DžONG UN

Pretnja američkom snu

Pretnja američkom snu
Драган Стојановић

„Severna Koreja lansirala je još jednu raketu. Ima li taj tip nešto pametnije da radi u životu”, rekao je Donald Tramp misleći na Kim Džong Una, „vrhovnog vođu” ove socijalističke, nuklearno naoružane i izolovane republike. Ova zemlja je u sredu navodno lansirala prvu interkontinentalnu balističku raketu, dovoljno moćnu da dosegne Aljasku. S namerom da može da pogodi bilo koju tačku u SAD, „vrhovni vođa” do sada je izveo pet nuklearnih proba, lansirao balističke rakete, projektile malog i srednjeg dometa.

Reklo bi se da i ne mora ništa pametnije da radi jer ga je ovo gurnulo u žižu svetske pažnje i ka vrhuncu moći u svojoj zemlji.

Kažu da je postao najveća pretnja američkom mirnom snu. UN bi ga po ko zna koji put pritegle sankcijama. Mediji njegovu politiku nazivaju bizarnom, a njega iracionalnim stvorenjem koje voli da ubija rođake.

Javnost je njime fascinirana. Opsednutost sveta vestima iz ove zemlje, bilo da je reč o pogubljenju generala ili rođendanu „ludaka s bombom”, stručnjaci pravdaju faktorom surovosti u totalitarnim sistemima. Bruji se da je naložio da jednog ministra likvidiraju minobacačem, da je ubio ujaka i sijaset generala, zabranio venčanja i sahrane u vreme partijskog kongresa.

Ceo svet zna za malog čoveka sa čudnom frizurom.

A plašio se da neće biti poznat.

Kao najmlađe dete Kim Džong Ila vlast je navodno dobio zahvaljujući podršci majke Ko Jong Hi, korejske plesačice japanskog porekla, koja ga je nazivala „kraljem jutarnje zvezde”. Nasledio je „voljenog vođu” maltene bez političkog i vojnog iskustva. Majčina smrt teško ga je pogodila, zbog čega se, kažu, propio, nekontrolisano jeo i oboleo od dijabetesa. Ali nije želeo da misle o njemu kao neiskusnom dečaku sa zavidnom kolekcijom skupih „najki” patika, koji voli da igra uz disko-muziku. Do njegovog izbora znalo se samo da se obrazovao u Bernu, gde se istakao intelektom, znanjem nemačkog i engleskog jezika, strašću prema nemačkim automobilima, bejzbolu i košarci.

Sada o njegovim bojevim glavama bruji planeta. Čuje se da ovo razorno oružje postoji samo u medijima, a i da je tako testirani projektili ukazuju na ozbiljan tehnološki napredak zemlje. Dobar su izvozni proizvod i odlični za odvraćanje i osiguranje režima. Možda zbog toga „sunce 21. veka”, kako ga naziva narod, više interesuju zbivanja u košarkaškoj NBA ligi i kada će ga opet posetiti drugar Denis Rodman nego to što mu prete. Dok ga štampa slika kao bizarnog pajaca, despot dečačkog lica uspešno vlada.

Ko je pomislio da će se zbog nove runde sankcija odreći vlasti?

U okolnostima pod kojima vlada lideri obično ne prežive, a kamoli da, i duže nego što je iko predviđao, održe porodični režim koji ne pokazuje znake urušavanja i tragove masovne pobune u zemlji. Kim Džong Un može biti mnogo toga, ali nije samoubilački nastrojen, a Severna Koreja nije nerešiv problem. Vladimir Putin rekao je u petak da su se Rusija i Kina složile da je potrebno simultano „zamrzavanje” severnokorejskog nuklearnog programa i opsežnih zajedničkih vežbi SAD i Južne Koreje. Šta li Tramp sada pametno radi u životu?

Komentari6
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Драган Поповић
У Свету са људима који имају опсесију да владају Светом и да свугде имају само своје интересе стварају жељу код других да се одбране од нападача и силеџије.САД је једина земља наС ету која стално ратује и меша се у СВЕ сфере живота других земаља,па се цинично жали да се Руска Федерација меша у њене унутрашње проблеме!?У историји људског рода било је манијака који су хтели да владају светом.Резултати су познати.Хитлерова манија је Европу коштала најмање 50 000 000 људских живота и уништење целе инфраструктуре ,што моментално САД раде у Афганистану,Ираку,ех-Југославији,Либији,Сирији,Украјини,.....Зар то нису довољне чињенице да се почне размишљати о сарадњи и унапређењу Света а не само о деструкцији?!
Војин
Амерички притисак није разбио севернокорејско друштво, већ га још више зацементирао, јер је смисао тог друштва да на сваку претњу одговори додатном мобилизацијом. То им је омогућило да створе невероватну технократску цивилизацију са нуклеарним оружјем и ракетама. Све то захтева снажну науку* и снажну индустрију*. Овај систем је само делимично рудиментаран, али ако се узме у обзир да ће будућност човечанства бити сурова — они рационално троше ресурсе хране и воде. Требаће да се створи поредак у којем ће све бити распоређено и нормирано према егзистенцијал. прагу уз огромани стоицизам и није искључено да Северна Кореја постане замајац друштва будућности. Треба напоменути да севернокорејска војска има 1.200.000 војника и да је једна од најбројнијих у свету. Ако су Америк. трезвени аналитичари, они треба да знају да ће нуклеарни напад на Северну Кореју довести до тога да ће јака севернокорејска војска прећи 38. паралелу, ући у Јужну Кореју и муњевито је освојити и присајединити!?
Milos
Pitanje: Da li su Koreanci manje vredni od Amerikanaca? Amerika ima interkontinentalne rakete, nuklearne bombe...Zasto nemaju isto pravo Koreanci?
Зорица Аврамовић
Богами, овој планети је преко грла тог америчког сна! Све док Америка сања о производњи оружја, о новим освајачким ратовима, о увођењу демократије преко вешала, прогона, бомби и крвопролића диљем земљине кугле, остатак човечанства ће у језивом страху остати будан, у агонији. Време је да се и Америка већ једном пробуди!!!
Gavrilo
Treba i tog sirotog Kima razumeti. Da nema taj svoj 'Raketni Klub' od koga amerikanci prilicno zentaju, ... zavrsio bi u nekoj od brojnih 'obojenih revolucija' lansiranih iz CIAe, i sedeo u zatvoru cekajuci americko sudjenje sa jedinim mogucim ishodom. ... Amerikanci danas imaju 800 vojnih baza i instalacija americke armije van teritorije Amerike (za vreme SSSRa su ih imali 1200). Verovatno, da bi se 'zastitili'? A koliko baza van Severne Koreje ima Kim za svoju 'zastitu'? Valjda je imao pametnija posla od globalne okupacije Planete Zemlje?

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.