Sreda, 08.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Murali krase zid ženskog zatvora

Murali krase zid ženskog zatvora
(Фото Анђелко Васиљевић)

Zid koji je delio Kazneno-popravni zavod za žene u Požarevcu od „spoljnog sveta” za nekoliko dana dobiće novo ruho. Umesto sive boje koja je dominirala, zidine će ubuduće krasiti murali mladih umetnika iz Srbije, Španije, Grčke, Rumunije, Bugarske i Engleske.

Radojica Šutović, upravnik KPZ za žene, navodi da nije hteo da „vezuje ruke” umetnicima, niti da ih ograničava u njihovim slobodama, pa im je ostavio na volju da sami odluče kako će zid oslikati. Jedini uslov je, kaže za naš list, bio da u muralima ne bude elemenata nasilja ili motiva koji će na bilo koji način diskriminisati žene.

(Foto Anđelko Vasiljević)

– Kada sam početkom godine došao u zatvor uočio sam da dosta toga treba da se menja pošto je zgrada u kojoj su sada osuđenice sa teritorije čitave Srbije sagrađena još u 19. veku, a za to je bilo potrebno mnogo novca. Međutim, nije trebalo mnogo para da bi se oplemenio životni prostor osuđenica, ali i mesto u kojem zaposleni provode dosta vremena. Mnogima je upravo taj zid „boo oči”. Odlučio sam, imao novca ili ne, da ga sredim – priča Šutović za „Politiku”.

Stupio je u kontakt sa Svetlanom Milovanović, pomoćnicom gradonačelnika za urbanizam i uređenje životnog prostora i predočio joj ideju o oslikavanju zida. Pošto joj se upravnikova ideja izuzetno dopala, iz budžeta grada Požarevca obezbeđena su sredstva za ukrašavanje.


(Foto Anđelko Vasiljević)

Stefan Stojanović, umetnik iz Beograda, odlučio je da deo zida koji mu je dat na „raspolaganje” ukrasi crtežom veverice i rakuna. Kaže da mu je zadovoljstvo, ali i izazov da ukrašava zatvorski zid.

– Zamislite koji je osećaj kada znate da oslikavate zatvorski zid... A, još kada vas puštaju da ulazite unutra i na vaš poziv otvaraju kapiju... – smejući se priča Stojanović.

Da ne bude zabune, umetnici ne mogu da ulaze u krug zatvora, niti u njegove prostorije. Smeju samo da prođu nekoliko metara od kapije, gde se nalaze sprejovi i drugi materijali koji su im neophodni za posao.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.