Španovićeva u poteri za prvim svetskim zlatom
Od našeg specijalnog izveštača
London – Ivanu Španović su mnogi prepoznali u kratkoj šetnji od hotela u kojoj je smeštena reprezentacija Srbije do parkića Tauer hil memorijal, prilazili su da se fotografišu s njom a u parkiću pritrčala je i jedna devojka u brazilskoj opremi i zamolila da snimi „selfi”. Bila je To Elena Martins, koja je u kvalifikacijama u poslednji čas izborila 12. mesto i status finalistkinje, izbacivši iz finala vicešampionku sveta sa prošlog šampionata Britanku Šaru Proktor i to za santimetar.
Njoj je „selfi” sa Ivanom Španović dobar trofej sa debija na svetskim šampionatima, a naša rekorderka u skoku udalj u Londonu razmišlja o mnogo sjajnijem trofeju – zlatnoj medalji.
– Već sam zaboravila kvalifikacije. Izvela sam taj jedan skok i odustala od preostala dva jer smo znali zbog kiše koja je padala celi dan i hladnoće da će tih 6,62 biti dovoljni za finale. Imala sam još prostora na dasci u tom skoku (prim: 16,1 cm), ali i to je bilo dovoljno da se povučem sa takmičenja, da se utoplim i da se fokusiram na finale. Bitno je i to što su sve rivalke ušle u finale, a moja jedina i najveća želja je da se najzad izborim za tu prvu poziciju, i jedino to bi zadovoljilo moje apetite za ovo Svetsko prvenstvo. Nadam se samo da će biti lepše vreme i da neće biti kiše – rekla je Ivana Španović koja je našoj atletici donela prvu medalju na svetskim šampionatima 2013. u Moskvi, a bronzu je ponovila i u Pekingu pre dve godine.
Španovićeva je zbog dve povrede imala samo dva takmičenja u sezoni na otvorenom ali to nije ograničilo njene ciljeve.
– Definitivno, želim skok preko 7,10 i da popravim svoj lični rekord kao što sam do sada radila na svim velikim takmičenjima. Koliko će biti dovoljno za zlatnu medalju zavisi od mnogo toga, a da sam motivisana – jesam, kao i uvek, da nemam problema sa povredama – nemam. Ne osećam nikakav bol niti razmišljam o tome. To smo sve prevazišli, maksimalno sam spremna i motivisana, preostalo je samo da finale počne...
O najvećim rivalkama u finalu ima dobro mišljenje i mirno prima njihove izjave posle kvalifikacija:
– Jasno je da je Bartoleta spremna. Ove godine je lepo skakala, fokusirala se na skok udalj, zapustila je sprint, tako da joj verujem. Opet, sve zavisi kako će takmičenje da krene. Svaka od nas mora da se fokusira na sopstvene skokove i pobediće ona koja je najviše motivisana i koja bude imala malo više sreće od drugih. Mislim, međutim, da je došlo konačno moje vreme. Koliko god da skoči, mislim da ću moći da joj odgovorim. Kada je u Pitanju Britni Ris dešavalo u kvalifikacijama da se bukvalno provuče u finale. Ovaj šampionat je specifičan zato što imamo jedan dan između kvalifikacija i finala, to je novo za većinu. Mi smo pripremili taktiku za to. Ja odavno čekam na zlatnu svetsku medalju, pogotovo sada posle 7,24 u dvorani, i ne bih izjavljivala to da nisam stvarno spremna i da ne mislim da to mogu. Naravno, ako neka od njih skoči 7,40 ja ću pokušati da ih stignem... Sigurno je da ćemo jedna drugu pogurati da skočimo svoje lične rekorde.
Ivana Španović je obećala i da neće posle prvog skoka otići sa stadiona kao u kvalifikacijama:
– Ne ovog puta neću, ali su pokušati da, kao što to uvek radim, otvorim takmičenje dobrim skokom i da onda pazim kao se sve dalje odvija...
Trener Goran Obradović se uzda u svoj plan za dan „pauze” i prvo je najavio da će ga otkriti ako se sve završi kako treba, a onda je odustao jer bi dan između kvalifikacija i finala mogao da postane praksa. Uostalom, prvi put je ta „šema” bila i prošle godine u Amsterdamu na Evropskom prvenstvu a Ivana Španović je osvojila šampionsku titulu.
– Jedna stvar je sigurna. Neće svima biti jednostavno da naprave dobru pripremu s danom pauze. To je sigurno. Amerikankama će se to prvi put desiti i videćemo na kraju da li će to biti naš veliki plus ili, možda, minus. Ja mislim da će biti veliki plus, a one kako se snađu ovaj put... Za sve je potrebno iskustvo, jer uvek su kvalifikacije i finala bili dan za danom. Na treninzima to može da se simulira, ali to nije dovoljno. Takmičenje je nešto sasvim drugo. Mi smo znali i da će Ivana biti nešto lošija u kvalifikacijama nego obično... – rekao je Obradović, a neizgovoreni završetak njegove rečenice mogao bi da glasi „ ali i bolja u finalu“...
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


