Tači papi rekao da je „Kosovo primer verskog suživota”
Priština, Vatikan - Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja primio je u Vatikanu, koji ne priznaje jednostrano proglašenu kosovsku nezavisnost, u privatnu posetu kosovskog predsednika Hašima Tačija koji je izrazio želju da se uspostavljeni prijateljski odnosi Prištine i Svete stolice „podignu na isti nivo koji uživaju ostali narodi u svetu”.
Kako je prenela RTK 2, Tači je papu obavestio o „konsolidovanju kosovske države, o suživotu među različitim zajednicama i verama”. Obavestio je papu o dijalogu Beograda i Prištine radi, kako je rekao, „izgradnje dobrih susedskih odnosa, normalizacije odnosa i međusobnog priznavanja”.
„Dakle, radimo da promovišemo, na Kosovu, u regionu i u svetu, vrednosti kao što su mir, dijalog, saradnja, tolerancija, suživot. Ovo je današnje Kosovo iako mnogi još uvek pamte Kosovo iz prošlosti, ratno i razarajuće”, rekao je Tači i dodao da je „Kosovo je primer dijaloga između zajednica i verskog suživota”.
On je, kako se navodi, zahvalio na podršci koju je „Vatikan pružao Kosovu u gajenju mira i demokratije”. Papu je obavestio o organizovanju godišnje konferencije, „Inter-Faith Kosova”, na kojoj se verski poglavari, akademici, političari, naučnici, a među njima i mnogobrojni bivši lideri država i laureati Nobelove nagrade za mir, sastaju i razgovaraju o produbljenju dijaloga među verama u čitavom svetu.
Tači je, dodaje se, papu obavestio i o osnivanju Komisije za istinu i pomirenje, koja ima za cilj da „zaključimo poglavlje sukoba i da otvorimo poglavlje saradnje”. U izveštaju RTK 2 se, međutim, ne navodi šta je poglavar Rimokatoličke crkve rekao Tačiju. Inače, zvanično glasilo Vatika, Radio Vatikan, nije izvestio o ovom prijemu, a na spisku današnjih dnevnih obaveza pape Franje susret sa Tačijem se ne pominje. (Tanjug)
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


