Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
REFERENDUM O NEZAVISNOSTI KATALONIJE

Gerilski rat na ulicama Barselone

Najmanje 761 osoba povređena u pokušaju pristalica nezavisnosti da biračka mesta održe otvorenim, a policije da ih zapečati
Gerilski rat na ulicama Barselone
Сукоб полиције и присталица независности Каталоније (Фото АП)

 

Prema izveštajima agencija 

Barselona – U sukobima sa španskom policijom, koja je juče pokušavala da spreči održavanje zabranjenog referenduma o nezavisnosti Katalonije, povređena je najmanje 761 osoba, prema podacima zvaničnika pokrajine. Među povređenima je, saopštile su vlasti u Madridu, i barem 11 policajaca

Pod tim uslovima, regularnog i celovitog glasanja nije ni moglo biti, ali su mnoga improvizovana biračka mesta, uprkos naporima španskih vlasti da ih zauzmu i zapečate, ipak primala Katalonce željne da se izjasne o tome treba li njihova regija da postane samostalna. Još nisu saopšteni podaci o tome koliko njih je na kraju uspelo da se, zaobilazeći policiju, domogne listića i kutija za glasanje koje je Ustavni sud proglasio protivnim najvišem pravnom aktu Španije.

Borba pristalica nezavisnosti da biračka mesta održe otvorenim, odnosno bezbednosnih snaga da ih zapečate, juče se pretvorila u svojevrsni gerilski rat na ulicama Barselone. Policijski kombiji i – u ruralnijim sredinama – traktori korišćeni su kao barikade na glasačkim stanicama da bi se protivnicima sprečio prilaz. U punoj opremi za razbijanje demonstracija, policajci naoružani palicama, neki od njih i malim sekirama za razbijanje stakla, provaljivali su vrata na mestima gde se planiralo ili se već obavljalo glasanje. Tamo su zaplenjivali listiće i kutije, a odvođeni ljude koji su se zatekli dok su ovi skandirali „Napolje s okupatorskim snagama” i pevali katalonsku himnu.


(Foto Rojters)

Katalonski vatrogasci su se ponegde isprečili kao „živi zid” između policije i gomile, želeći da spreče njihov sudar. Ali ni to nije pomagalo. Barem u jednom navratu, u Barseloni, policajci su ispalili i gumene metke, prema izveštajima svetskih agencija koje se pozivaju na očevice i njihove snimke objavljene na društvenim mrežama. Na jednom glasačkom mestu je navala Katalonaca ipak bila toliko snažna da su se policajci koji su ga prethodno „osvojili” i stavili pod svoju kontrolu, izvestio je Bi-Bi-Si, morali povući i prepustiti ga simpatizerima nezavisnosti.

Dastis: Nasilje „neprijatno, ali srazmerno"
MADRID - Španski ministar spoljnih poslova Alfonso Dastis rekao je da je današnje nasilje u Kataloniji, gde je policija pokušala da spreči ljude da glasaju na zabranjenom referendumu o nezavisnosti te pokrajine, bilo „za žaljenje i neprijatno, ali srazmerno”.Dastis je, u intervjuu za AP, za nasilje okrivio isključivo katalonskog predsednika Karlesa Pudždemona i njegovu regionalnu vladu.„Ako ljudi uporno ne poštuju zakon i rade nešto što je sistematski proglašeno nezakonitim i neustavnim, policija mora da podrži zakon”, rekao je šef španske diplomatije.Dastis je, međutim, naglasio da je „sila upotrebljena na srazmeran način i da nije bilo prekomernog nasilja”.„To je bila reakcija na situaciju u kojoj su oni (policajci) sprečeni da rade svoj posao”, zaključio je španski ministar, javlja AP, a prenosi Tanjug.

Ni katalonski lider Karles Puđdemont na kraju nije bio zaustavljen u pokušaju da glasa. Tamo gde su ga očekivali, u gradu u provinciji Đirona, policajci su juče ujutru upali, ali uzalud. Puđdemont se ipak bio uputio u drugi provincijski grad, odakle je optužio špansku državu da se „zauvek osramotila” onim što je opisao kao „nepravedno, neproporcionalno i neodgovorno nasilje”, a da nije zaustavila Katalonce koji su hteli da glasaju već je „pomogla da se razveju sve sumnje koje smo mi (Katalonci) danas morali da raščistimo”.

I na drugim lokacijama, čak i u Barseloni, policija nije mogla stići na sve strane i prekinuti glasanje. Pred njima su se od ranog jutra – na mnogim mestima i od pre svitanja, kako bi sprečili policajce da im blokiraju pristup – otezali redovi sa stotinama ljudi svih uzrasta. Zvaničnici iz Madrida su tokom dana, izvestio je „Gardijan”, osudili izlaganje dece rizičnoj situaciji.

Još od petka, Katalonci su, neki od njih već tada sa svojom decom, ušli u škole koje su bile predviđene za glasačka mesta, kako bi ih zadržali umesto da im se desi isto što i službenim zdanjima, u kojima je regionalnim vlastima bilo onemogućeno organizuju referendum.

S nekih škola, izvestio je Bi-Bi-Si, uklonjene su ulazne kapije da bi se policiji, čak i ako upadne unutra, otežalo da im blokira prilaz. Bezbednosne snage su prekjuče zauzele nešto više od polovine tih zaposednutih škola, njih oko 1.300, ali je u ostalim „kampovanje” nastavljeno do juče ujutru. Državne vlasti su u toku dana saopštile da su zatvorile još 336 glasačka centra.

Ljudi izlaze na glasačka mesta u velikom broju (Foto Rojters)

Uoči osam sati ujutru, za kada je početak glasanja bio zakazan, policijski kombiji su pristigli na mesta koja još nisu bila „odsečena” za pristalice otcepljenja. Onda je počeo haos.

Uoči početka glasanja katalonska vlada pozvala je birače da glasaju na bilo kom biračkom mestu koje bude otvoreno.

Gotovo glasanje
BARSELONA - Glasačka mesta u Kataloniji se zatvaraju večeras posle izuzetno burnog, sukobima obeleženog današnjeg referenduma o nezavisnosti tog bogatog španskog regiona, koji centralna vlast u Madridu smatra neustavnim.
Na jednom glasačkom mestu u Barseloni, u školi „Hoan (Huan) Miro”, prolomio se aplauz nešto posle 20 sati pošto je objavljeno da je glasanje završeno.
Dobrovoljci su otvorili plastične glasačke kutije, prevrnuli ih i počeli da broje glasove. Kako prenosi AP, gomila na kojoj je zaokruženo „da” je mnogo veća od „ne”.

Španska „Gvardija civil” – poluvojna formacija nalik žandarmeriji –ne samo što se tukla sa separatistima nego je, preneo je „Gardijan”, na jednom mestu upala i u koškanje s pripadnicima Mososa, katalonske policije koja im je proteklih dana, pa i juče, mada naizgled pomalo nevoljno, pomagala u obustavljanju priprema za referendum i glasanja. Mosos je vanredno stavljen pod direktnu komandu Ministarstva unutrašnjih poslova u Madridu, ali regionalna policija, javio je Rojters, jedva da se trudila da ukloni ljude s glasačkih mesta u okrugu Osona, severno od Barselone, na koju je većina pažnje bila usmerena.

Van katalonske prestonice, prema podacima „Gardijana”, državne policije bezmalo da nije ni bilo. Okrug Oson je, pak, središte pokreta za nezavisnost, jedna od oblasti u kojima podrška za odvajanje Katalonije od Španije dostiže 80 procenata, što je dvostruko više od proseka na nivou cele pokrajine. Kad bi se rezultati referenduma priznavali, bila bi to praktično Mososova „izdaja”, ali ovako posledica njihove uzdržanosti verovatno neće biti – vlasti u Madridu su još ranije poručile da nikakav rezultat neće uvažiti.

Zvanična reakcija EU još se čeka

Evropska unija se još nije oglasila zvaničnim saopštenjem o jučerašnjim zbivanjima u Kataloniji. Jedino je Gi Ferhovštat, pregovarač Evropskog parlamenta za bregzit, poručio da su separatističke partije ušle u zabranjeni referendum znajući da je većina Katalonaca protiv odvajanja, ali i da je upotrebljeno „neproporcionalno nasilje” (da bi oni bili zaustavljeni). Belgijski premijer Šarl Mišel je na „Tviteru” poručio: „Nasilje nikad ne može biti rešenje! Osuđujemo sve oblike nasilja i ponovo pozivamo na politički dijalog”.

Gradonačelnica Barselone Ada Kolau nazvala je španskog premijera Marijana Rahoja „kukavicom” i zatražila da podnese ostavku zbog „kršenja osnovnih prava građana”, prenosi Tanjug vest iz španskog dnevnika „Pais”. I bivši predsednik Katalonije, Artur Mas, pristalica nezavisnosti, ocenio je da bi Rahoj trebalo odmah da podnese ostavku. Pablo Iglesijas, lider španske stranke Podemos, poručio je: „Ako će nešto pocepati Španiju, biće to zato što PP (Narodna partija) i oni koji je podržavaju u Kongresu nastavljaju da uništavaju demokratiju”.

Vođa britanskih laburista Džeremi Korbin je, prenosi „Gardijan”, naveo da je „policijsko nasilje protiv Katalonaca šokantno”. Sličan stav su zauzeli i pojedini evropski političari koji takođe imaju separatističke tendencije. Škotska premijerka Nikola Sterdžen je, tako, pozvala Španiju da „promeni ponašanje pre nego što neko bude ozbiljno povređen”. Predsednik Slobodarske partije Austrije (FPO) Hajnc-Kristijan Štrahe rekao je, javlja Tanjug, da je „međunarodno pravo iznad Ustava” i podržao pravo na samoopredeljenje.

Osnivač „Vikiliksa” Džulijan Asanž poručio je predsedniku Evropske komisije Žan-Klod Junkeru da suspenduje Španiju iz Evropske unije.

 

Glasali fudbaleri Barselone

Sadašnji i bivši fudbaleri Barselone glasali su na referendumu o nezavisnosti Katalonije i tako pružili podršku pravu na izjašnjavanje, javio je Tanjug. Đerar Pike postavio je na „Tviter” fotografiju s birališta uz poruku: „Glasao sam. Zajedno smo nepobedivi u odbrani demokratije”. Glasao je i Ćavi Ernande, koji je naveo da je ono što se dešava u Kataloniji „sramota” i pozvao špansku državu da dozvoli Kataloncima da glasaju na miru. Bivši kapiten kluba Karles Pujol objavio je na „Tviteru” fotografiju s glasanja uz poruku da je „glasanje demokratija”. Trener Mančester sitija, Katalonac Pep Gvardiola, objavio je da je glasao putem mejla, izvestili su britanski mediji.

Za fudbalsku utakmica između Barselone i Las Palmasa, koja je bila zakazana za juče na stadionu katalonskog tima, dva sata pred meč javljeno je, kako je preneo Tanjug, da je otkazana. Potom je klub Barselona, preneo je „Gardijan”, saopštio da će se utakmica odigrati, ali bez publike. Uprava kluba je poručila i da osuđuje „sprečavanje građana da uživaju svoje demokratsko pravo na slobodno izražavanje”.

Kako je ranije izvestio „Pais”, fudbaleri Las Palmasa planirali su da na utakmici na svojim dresovima nose zastavu Španije, u znak podrške jedinstvu zemlje.

Portal „Biznis insajder” je preneo izjavu zvaničnika katalonske vlade prema kojoj će fudbaleri Barselone, u slučaju da se pokrajina otcepi od Španije, moći da biraju u kojoj će ligi nastaviti da se takmiče: španskoj, ali i nekoj od ostalih u Evropi, poput engleske.

 

Ombudsman: Žaliću se Evropskom savetu zbog nasilja vlade

Katalonski ombudsman Rafael Ribo izjavio je danas da će se žaliti evropskim vlastima, pre svega Evropskom savetu, povodom nasilnih poteza centralne vlasti.

Prema njenovim rečima, vladine snage su koristile „nesrazmernu taktiku u nasilnom delovanju protiv građana” dok su pokušavali da onemoguće referendum o nezavisnosti Katalonije. On je novinarima rekao da je španska vlada pokazala „malo poštovanja za ljudska prava” i pozvao Vladu da zaustavi sva nasilna delovanja protiv građana, javlja AP a prenosi Tanjug


(Foto Rojters)

Pudždemon: Španska država nas neće zaustaviti

Barselona - Premijer Katalonije Karles Pudždemon izjavio je da španska država, u najnovijem represivnom delovanju protiv građana, neće uspeti da zaustavi „veliki broj ljudi da glasa”. Kako prenosi španski El pais, on je ocenio današnje nasilje bezbednosnih snaga kao neopravdano.

„Daćemo danas sve od sebe”, rekao je on pozivajući one koji nisu mogli da glasaju da čekaju u redu i da insistiraju na tome. (Tanjug)

 

 

Komentari58
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Tanasije
@Радован U vreme NATO napada na Srbiju, u Britaniji su antiratni aktivisti organizovali vise skupov i seminara na kojima je osudjivan napad na Srbiju. Njihva pozicija je bila prekid bombardovanja Srbije, nezavisnost Kosova. Na jednom od skupova mladja britanska aktiviskinja delila je letke gde se trazi davanje nezavisnosti Kosovu. Da je nasekiram i napakostim zgrabio sam joj letke iscepao i izgazio uz povik da podrzavam nezavisnost Skotske, na sta je ona kao iz topa odvalila “i ja”. U vreme referendum mnogi britanci su u radio i TV programima izjavljivali “nek idu odmah”, besni sto ih politicari odvracaju izjavljujuci im ljubav i nudeci vece povlastice. Na mediteranskom ostrvu gde zivim, komsije su mi Skotlandjani, divni ljudi, koji su bili protiv referendum, kao i frizerka, koja kaze cak i da je u Skotskoj glasala bi protiv. Nigde nisu zabelezeni nasilje ili prinuda da se ne izadje na referendum.
Anka
Kad su nasu Jugu rusili, i nas narod ginuo u gradjanskom ratu, onda su govorili da smo "balkanski primitivci". Sta je ovo sada, "civilizovana Evropo"?
Branislav L.
Jedva čekam kad će na red doći Teksas za otcepljenje.
Ajme
Onaj Flamanac se zove Gi "Verhofstat", a ne "Ферховштат"
Slaviša Milošević
Pozdravite Havijera Solanu generalnog sekretara Nato 1999g. i neka se seti šta je tada radio i kome je uz bombe omogućio "neovisnost".

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.