Vreme da se provere plinske peći i šporeti
Dve sugrađanke koje su se nagutale dima u požaru koji je u sredu zahvatio stan u Ulici Miloja Zakića na Čukarici i dalje su na Vojnomedicinskoj akademiji, na odeljenju za toksikologiju. Njihovo stanje je, kako saznajemo, stabilno. Uzrok požara još nije poznat, ali se moglo čuti da ga je izazvala eksplozija plinske boce.
Kako uskoro kreće grejna sezona, pravo je vreme da se detaljno pregledaju sve peći na plin, plinske boce, ali i šporeti. To je vrlo važno jer svake godine vatrogasci – spasioci u proseku imaju tri, četiri intervencije zbog požara izazvanog kvarom na butan-boci.
– U domaćinstvu ne bi trebalo imati više od dve boce tečnog naftnog gasa teže od po deset kilograma. Vrlo je važno da se one nabave na ovlašćenim mestima, da budu atestirane i da u kući budu odvojene jedna od druge. Prva boca je vezana za uređaj, dok bi drugu trebalo čuvati na tamnom mestu daleko od izvora svetlosti i toplote. Sa bocama, pa čak i onim praznim, treba postupati pažljivo jer se one nikada ne isprazne baš do kraja i kada su poluprazne tada su i najopasnije – objašnjava Mile Jovičić, komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd.
Ventile i crevo koji šporet ili peć povezuje sa bocom trebalo bi menjati posle određenog vremena.
– Njihov kvalitet može se proveriti tako što se premažu rastvorom od vode i deterdženta. U slučaju da crevo i ventili puštaju pojaviće se mehurići – kaže Jovičić.
U bocama sa tečnim naftnim gasom nalazi se mešavina propana i butana pod određenim pritiskom. U njih je dodato hemijsko sredstvo neprijatnog mirisa, etil-merkaptan, kako bi se u slučaju pucanja cevi ili kvara na ventilu na vreme osetio gas.
– U slučaju da sugrađani u stanu osete miris gasa, potrebno je da na boci, ako mogu, zavrnu ventil i poliju je vodom da je ohlade, otvore vrata i prozore u prostoriji i vode računa da ne pale svetlo ili neke električne uređaje kako varnica ne bi izazvala požar. Ako ne mogu da zavrnu ventil, a osete gas, preporuka je da izađu napolje i pozovu vatrogasce – kaže Jovičić i ističe da sugrađani nikad sami na svoju ruku ne presipaju tečni naftni gas iz jedne boce u drugu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


