Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vučić i Putin rešavaju status humanitarnog centra u decembru

Zamenik predsednika Saveta Ruske Federacije Iljas Umahanov za dnevnik „Izvestija” najavio mogućnost da pitanje RSHC-a bude rešeno tokom susreta predsednika Srbije i Rusije u Moskvi
Vučić i Putin rešavaju status humanitarnog centra u decembru
Веб-страница „Известија” којом се најављује споразум двојице лидера: Владимир Путин и Александар Вучић (Принтскрин)

Status Rusko-srpskog humanitarnog centra u Nišu mogao bi biti rešen u decembru tokom posete Aleksandra Vučića Moskvi, najavljuje Iljas Umahanov, zamenik predsednika Saveta Ruske Federacije. Umahanov je za ruski list „Izvestija” izjavio da bi predsednik Srbije Vučić na sastanku sa ruskim predsednikom Putinom mogao da saopštiti odluku da će RSHC konačno dobiti diplomatski status koji Moskva traži.

O statusu Rusko-srpskog humanitarnog centra, koji je odavno trn u oku SAD, razgovaralo se i tokom posete Srbiji predsednice Saveta Federacije Federalne skupštine Ruske Federacije Valentine Matvijenko. Kako je preneo Tas, Matvijenkova je istakla da se nada da će predstojeća Vučićeva poseta planirana za 19. decembar dati novi podsticaj razvoju rusko-srpskih odnosa, jer će se tom prilikom potpisati veliki broj dokumenata o bilateralnoj saradnji, koji su u pripremi.

Da li će se među tim dokumentima naći i sporazum o rešavanju statusa RSHC u Nišu, koji je američki ambasador u Beogradu Kajl Skot nazvao „špijunskim centrom”, a komandant vojske SAD za Evropu Ben Hodžis „fasadom”?

„U decembru bi predsednik Srbije trebalo da poseti Rusiju na poziv Vladimira Putina. Budući da je Vučić u više navrata javno rekao da je nužno rešiti status centra, nadamo se da će do kraja godine ova odluka biti doneta, bez obzira na spoljne pritiske”, kaže Iljas Umahanov za „Izvestija”. Saradnik u Centru za proučavanje savremene balkanske krize u Institutu za slavistiku Ruske akademije nauka Irina Rudneva u izjavi za ovaj moskovski dnevnik kaže da niški centar još uvek ne može da dobije diplomatski status, jer se EU i SAD plaše ruskog prisustva na Balkanu. „Ako RSHC dobije diplomatski status, onda se on više ne može oduzeti. I sve dok je nerešen njegov položaj, on se pod nekim izgovorom može zatvoriti, zato što SAD i EU hoće da imaju ključnu ulogu na Balkanu”, smatra Rudneva.

Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže da će se pitanje niškog centra naći na dnevnom redu razgovora Vučića sa Putinom, ali da je teško reći da će se njegov status tada i rešiti. „Želja Srbije je da sa Rusijom zaključi takav sporazum, ali pošto se mi nalazimo pod strašnim pritiskom Zapada, ne očekujem da će ruski državni vrh, pa i sam Putin, dodatno na nas vršiti pritisak da to uradimo tada, ako nam to može izazvati probleme”, kaže Anđelković za „Politiku“.

RSHC je formiran 2012. godine na osnovu sporazuma srpske i ruske vlade, sa osnovnim zadatkom da pruža humanitarnu pomoć građanima na Balkanu tokom vanrednih situacija i da obučava spasioce. Moskva je više puta pozivala Beograd da reši pitanje davanja statusa sličnom kakav imaju službenici u diplomatskim predstavništvima. Rešavanje statusa centra podrazumevalo bi i obezbeđivanje nepovredivosti prostorija RSHC-a, davanje imuniteta nad imovinom, arhivom i korespondencijom centra.

Iako je sredinom jula delegacija američke ambasade u Beogradu posetila ovaj centra u Nišu, pritisak Zapada, a pre svega Vašingtona, da se on zatvori – ne popušta. Početkom oktobra centar  je dobio novog direktora Viktora Guljeviča, čuvenog komandanta sa Bajkala, koji je u tom ruskom regionu godinama brinuo o bezbednosti ljudi u vreme vanrednih situacija.

Ivica Dačić, koji je svojevremeno sa Sergejom Šojguom potpisao dogovor o osnivanju centra, nedavno je objasnio da je postojao predlog da ljudi koji rade u RSHC dobiju status administrativno-tehničkog osoblja kao u ambasadama ili organizacijama kao što je NATO. Ali pošto ime centra sadrži termin „humanitarni”, onda su pojedini američki političari postavljali pitanje – zašto humanitarci traže diplomatski status? Dačić je na ovu primedbu odgovorio da i Crveni krst ima diplomatski status u svim državama na svetu.

Komentari60
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

zeljko
ziveo Aleksandar. trebaju nam rusi. iVladimir Putin mi smo pravoslavci.MI SMO BRACA.
Sveta
Mnogi traže valjane argumente da ono što ima NATO isto ne mogu da dobiju i ruski humanitarci. Evo šta Srbi rade, teraju opet inat Zapadu. Izgleda da inat ima dostojno mesto u srpskom narodnom kalendaru kao „sveti inat“.
Миланка
Молим П0литику да се обрати нашем МСП, јер тај споразум је готов веч четири године и потпуно је усаглашен са обе стране и да га детаљно пренесе. Они ће вам прецизно рећи шта је договорено за овај Центар, да се избегну више шпекулације око тога да ли је или није дипломатски статус и ко добија било какав статус. Ништа ту нема ни спектакуларно ни тајно. Иначе тај споразум је био предвиђен да се потпише када је Путин био у Београду на паради, али је наша страна вече пред долазак под притиском америчког амбасадора повукла са стола. Иначе овај споразум је почео са договарањем још са Тадићем.
Зорица Аврамовић
@ Invernovic! Човек без наде и вере је као лептир без крила (дакле, црв). Ја се не осећам црвом. Верујем чак и у чуда! А ви? @Јован Скерлић! Ђурђевдан је богомоља! Обележава долазак пролећа, напретка, почетак бујања, рађања, обнову природе. Молитвено је славе све хришћанске породице!Сетите се оне "Ђурђев данак хајдучки састанак, Митров данак, хајдучки растанак.." Роми такође празнују Ђурђевдан, као богомољу.
Neko
A bondstil? Ne mora da se izjednaci velicina i sve ostalo, moze i samo status ko bondstil.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.