Šuma, drvo, tender i nepoštenje
A oni, koji su se ipak snalazili u traženju i nalaženju posla, jer velike industrije odavno nema, znali su svojim projektima i dostignućima u svakom trenutku i uvek da afirmišu svoj grad.
Pre nekoliko godina prvi put je realizovan pravi pilot-projekat i pokrenuto pokrivanje celog grada bežičnim internetom, potom prilikom uvođenja besplatne vaj-faj mreže u autobuse javnog gradskog prevoza i u mnogim drugim akcijama.
Dogodilo se, međutim, da su nova vremena donela i neke nove „odnose i shvatanja” i da je pala velika senka na jednu od akcija, koju je grad na Nišavi preko svoje gradske opštine Medijana osmislio u korist svojih sugrađana.
Naime, sredinom prošle godine ova opština donela je odluku o postavljanju „solarnog drveća” u centralnim delovima Niša, odnosno o izgradnji velikog broja razgranatih metalnih stubova nalik drveću, na kojim bi vlasnici i korisnici aparata mobilne telefonije mogli da postave priključke za svoje telefone i druge uređaje koji koriste baterije sa punjenjem i tako ih osveže ili napune. I ceo projekat je realizovan. Ali, kako?
Kada je prošlog leta raspisan konkurs (tender) za izbor najboljeg ponuđača za realizaciju projekta odmah se javila sumnja, a prvih dana ove nove godine je i potvrđeno da je reč o „nameštanju posla firmi sa kojom je sve unapred dogovoreno”.
Epilog svega jeste javno saopštenje Gradske opštine Medijana da je službenica ove jedinice lokalne samouprave napravila veliki propust, da nije poštovala zakon i propise i da je više nego providno favorizovala firmu koja je osnovana samo jedan dan pre raspisivanja tendera. Za izgradnju (postavljanje) sedam „solarnih drveta” ova opština iz svog budžeta isplatila je toj firmi milion dinara.
Službenica je za nameštanje tendera kažnjena odbijanjem 20 odsto od mesečne plate, a u slučaju da grešku i propust ponovi, dobiće otkaz, rečeno je u ovoj opštini. I, vrlo ubedljivo je naglašeno da se slični propusti neće tolerisati.
U Nišu je „posađena” mala šuma od sedam „solarnih drveta”, ispod kojih je, međutim, ogromna senka u sklopu koje je ispisano samo jedno pitanje: Da li je ovo zaista jedino nameštanje tendera i da li će se i sva druga, koja su pod sumnjom, ispitati i isterati na čistac? Naime, i kod otkrivene nameštaljke, i kod drugih javnih nabavki, reč je „o raspolaganju” novcem građana, a ne o „alajbegovoj slami”.
I to uvek prvo treba imati na umu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


