Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Bogati 52 puta imućniji od siromašnih

Bogati 52 puta imućniji od siromašnih
Фото Пиксабеј

VAŠINGTON  - Globalno bogatstvo značajno je uvećano u protekle dve decenije, dok je bogatstvo po glavi stanovnika u zemljama s visokim prihodima 52 puta veće nego u zemljama sa niskim dohotkom, pokazao je izveštaj Svetske banke.

To ukazuje na postojanje značajne nejednakosti u globalnom bogatstvu, koje je u periodu od 1995. do 2014. godine uvećano za 66 odsto na 1.143 biliona dolara, prema izveštaju Svetske banke „Promene bogatstva nacija 2018” kojim je obuhvaćena 141 država sveta.

Promena bogatstva u tom periodu bila je prilično raznolika, pri čemu su neke zemlje pokazale veliki napredak, dok su druge „izgubile tlo pod nogama” nakon finansijske krize, navodi se u izveštaju objavljenom na zvaničnom sajtu te institucije.

Smanjenje bogatstva po stanovniku zabeleženo je u nekoliko velikih zemalja sa niskim prihodima, u nekim bliskoistočnim zemljama bogatim ugljom, kao i u nekoliko zemalja članica Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) sa visokim prihodima koje su bile pogođene finansijskom krizom 2008. godine.

„Izgradnjom i jačanjem ljudskog i prirodnog kapitala, zemlje širom sveta mogu povećati bogatstvo i ostvariti veći rast”, navodi se u saopštenju predsednika Svetske banke Džima Jonga Kima.

Izveštaj prati bogatstvo u 141 državi u periodu od 1995. do 2014. godine. (Tanjug)

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Joca Dobric
Vrlo interesantno da nema komentara na ovu temu , a odnosi se na svakoga direkno ili indirekno , jasno je da Svijet napreduje razvija se odnosno zaraduje ,progres I napredak je dobro dosao svima , I to je dobro , a nije dobra preraspodjela u Svijetu izmedu bogatih zemalja I siromasnih , odnosno izmedu bogatih pojedinaca bilionera I siromasnih ljudi , to je po meni glavna poenta u Svijetu to je Zlo protiv koga se citav Svijet mora boriti I izboriti , ovo je tema o kojoj se svakodnevo prica u citavom Svijetu a nista se ne mjenja , trend se nastavlja bogati se jos vise bogate a siromani postaju jos siromasniji ,npr. kako shvatiti I prihvatiti cinjenicu da u americi 3posto bogatasa ima vise " kapitala " nego svih ostalih 97 posto , dali je to Normalno I pravedno I posteno , dali su oni Bogom dati , dali smo isti LJUDI iste vrijednosti , dali su oni sami trudom znanjem znojem to zaradili , ili im siromasni pomazu sa svojim jadnim primanjima ,,nazalost imacemo istu situaciju uskoro,
Aleksandar Mihailovic
Koferčići su u modi, posebno jednobojni, da ne privlače pažnju, i malo ojačani. Koliko je veliko koferče za izdaju penzionera i osudu istih na ubrzano umiranje izglasavanjem genocidnog, reketaškog zakona kojim se sprovodi teror nad njima?

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.