„Aranhuez koncert” za harfu i orkestar
Jedan od najboljih harfista sveta Gzavije de Mestr nastupio je sa Beogradskom filharmonijom u Kolarčevoj zadužbini, pod dirigentskom palicom nekadašnjeg šefa – dirigenta Uroša Lajovica. Gzavije je sa orkestrom izveo izuzetno popularan Rodrigov „Aranhuez koncert”.
Ovaj umetnik ima veoma širok repertoar, a izvodi i dela koja je malo harfista pre njega uopšte i razmišljalo da svira. Tako je stekao reputaciju jednog od najkreativnijih i najneobičnijih muzičara svoje generacije, a u stanju je da na harfi odsvira aranžmane dela koja obično izvodi ceo orkestar.
Gzavije de Mestr je prvi francuski muzičar koji je postao član Bečke filharmonije, da bi svoju solističku karijeru izgradio sa velikim brojem orkestara i proslavljenim dirigentima kao što su Kristjan Jarvi, Rikardo Muti, Andre Preven, ser Sajmon Retl…
Osim slavnog harfiste, brojni ljubitelji „2001 – Odiseje u svemiru” Stenlija Kjubrika imali su nesvakidašnju priliku da prvi put čuju Beogradsku filharmoniju u izvođenju Ligetijevih „Atmosfera” koje je ovaj film proslavio. Uroš Lajovic, jedan od najomiljenijih dirigenata publike i orkestra, zaokružio je program uz „Manfred simfoniju op. 58” Čajkovskog.
Isti koncert publiku očekuje i večeras u Kolarčevoj zadužbini u 20 časova. Zbog velikog interesovanja, Filharmonija je obezbedila 100 ulaznica za stajanje koje se mogu kupiti sat vremena uoči početka programa na blagajni Kolarca.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


