Lari postao pravoslavni kauboj
Potomci Srba koji su početkom 19. veka, u vreme zlatne groznice, krenuli na Divlji zapad, nadaleko se čuju dok proslavljaju pravoslavni Božić. U Džeksonu, gradu u Kaliforniji, posle liturgije, pucnjavom iz kratkih i dugih cevi obznanjuju rođenje Hristovo.
U nedelju, u Džeksonu, i to u reci, kršten je američki fotograf Lari Angijer, koji je svojim foto-aparatom među prvima ovekovečio slavljenje Božića uz rafalnu paljbu. Uz prisustvo velikog broja vernika i radoznalaca, Lari je postao prvi pravoslavni kauboj. Kum na krštenju bio mu je ikonopisac Miloje Milinković, koji je oslikao crkvu u Džeksonu.
A krstio ga je starešina Crkve Sveti Sava Marko Bojović.
Posle izlaska iz reke, Lari je postao Lazar.
Amerikanac je prvi put upoznao pripadnike srpske zajednice, zapanjivši se dok ih je posmatrao kako izlaze iz crkve, a potom pucaju u vazduh. Kad ih je nešto bolje upoznao, rekao je:
– Samo kod Indijanaca i Srba gladan čovek može da se najede.
Krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina 20. veka, u lokalnim novinama u kojima je radio, pisalo se o neobičnoj srpskoj proslavi Božića. Potomci tragača za zlatom, nastavljali su tradiciju predaka, koji su tako proslavljali najveći hrišćanski praznik u vreme kada su, naoružani revolverima i puškama, šetali kroz gradić koji se brzo širio kao novi eldorado.
Lari Angijer ih je fotografisao i te fotografije iz lokalnih novina ubrzo su zainteresovale Ameriku. Amerikanca je, zatim, zainteresovalo i nešto drugo. Srpski Božić proslavlja se dve nedelje kasnije od onog u decembru, koji obeležava većina Amerikanaca. To mu je bilo zanimljivo i zato je počeo da razgovara sa ovim ljudima, da ih fotografiše i upoznaje.
Saznao je da je Crkva Svetog Save u Džeksonu, pored koje je toliko puta prolazio, stara više od 100 godina i to ga je privuklo da uđe i upozna za njega novi, nepoznati svet.
Tako je saznao da, osim vatrenog Božića, pravoslavni Srbi imaju i drevne crkve i manastire, oslikane čudesnim ikonama.
Lari je lako sklopio prijateljstvo koje ga je odvelo u postojbinu pucača iz Džeksona. Kada je upoznao Miloja Milinkovića, nije znao ni reč srpskog. Ni Miloje nije briljirao na engleskom jeziku.
Ali, obojica istih godina, istih interesovanja, odrasli u mestima stotinak kilometara udaljenim od velikih gradova, brzo su pronašli način da se sporazumeju. Iako potiču iz različitih kultura, spojila ih je umetnost. Miloje je oslikavao Crkvu Svetog Save u Džeksonu, a Lari je fotografisao. Tako su postali prijatelji.
Miloje je pozvao Larija da fotografiše i druge pravoslavne crkve u Americi, u Libertivilu, Indijani... Ostali su u kontaktu godinama. Jednom prilikom, Miloje ga je pozvao u Srbiju. Lari ga je poslušao i 2009. godine krenuo na putovanje koje mu je promenilo ne samo život, već i veru.
Prvi put je tada izašao iz Amerike. Sa Milojem i njegovim prijateljima obišao je Oplenac, manastire Manasiju, Žiču, Ravanicu, Gradac. Njegov foto-aparat ovekovečio je lica i predele iz Beograda, Smedereva, Vranja, Novog Pazara...
„Škljocnuo” je i nasmejanog devedesetdvogodišnjeg Hamila u Dugoj Poljani, koji čuva svoje stado pored magistralnog puta. Njegov aparat nišanio je prodavnicu mešovite robe u Brnjici gde trgovac za pultom i dalje uslužuje mušterije. Slikao je konjske taljige na ulicama Sjenice.
Između zaleđene zemlje i dalekih oblaka uhvatio je u svoj kadar srednjovekovne manastirske crkve, ozarena lica monaha, dim iz kandila i službu u crkvi, fotografisao tužne starce u napuštenim selima... Svojom iskrenošću i otvorenošću stekao je poverenje ljudi iz crkve i postao naš Amerikanac, nezvanični hroničar života srpskih svetinja u SAD.
Poseban utisak na Larija ostavio je manastir Mileševa. U monografiji objavljenoj povodom osam vekova postojanja ovog manastira našle su se i njegove fotografije, koje su izložene na izložbi pod nazivom „Pravoslavlje u Americi”. Videla ih je i beogradska publika. Lari je upoznao i vladike SPC. Fotografiju sa episkopom Jovanom šumadijskim ima i na svom fejsbuk profilu, dok je zapadnoameričkog vladiku Maksima, sa Milivojem, vozio sa aerodroma.
Pitanje je šta će dogodine, za pravoslavni Božić, učiniti Lari. Hoće li prvo potegnuti revolver ili foto-aparat?
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


