Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
BELEŠKA

Skupština i bolesnici

Skupština i bolesnici
(Фото А. Васиљевић)

Narodni predstavnici u Skupštini Srbije pokazali su građanima da su im međusobni obračuni važniji od bilo čega i da im, u nastojanju da u ovim bitkama pobede, nijedan prostakluk nije stran. To je potvrdio Zoran Živković, lider Nove stranke, prvog radnog dana prolećnog zasedanja, kada je ustvrdio da su mu medicinski radnici ukazali na to da među poslanicima „sede ljudi oboleli od koprofagije, ili skatofagije”. O kakvoj je bolesti reč, „preveo” je Marjan Rističević (NSS–SNS), objasnivši da su „to ljudi koji jedu izmet” i dodao da to nije tačno „jer da jeste Živkovićeva rodbina bi nosila crninu”. Obojica su imala podršku svojih, baš nikome od poslanika nije palo na pamet da ovakav prostakluk osudi.

Obrazlažući svoj predlog za dopunu dnevnog reda izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika, kojima bi se uvela obaveza da kandidati imaju lekarsko uverenje da su zdravi, Živković je rekao: „Postoje razne sumnje, čak i mišljenja nekih institucija, pa i nekih lekarskih udruženja, koji su mi poslali svoja mišljenja u toku sednice, da je očigledno da su najpametniji, to kažu lekari, da ponovim, najpametniji, najsposobniji, najlepši, najduhovitiji, najkreativniji među vama, koji se danas od vas jedini javlja za reč, kažu da nije jedini, ali da postoji opravdana sumnja da je u parlamentu zastupljena bolest koprofagija i da neki od njih to očigledno pokazuju u svojim nastupima. I to nije jedini. Da bismo sprečili da ovaj parlament bude mesto gde će se širiti zaraza nekih bolesti, ne govorim samo o malim i velikim boginjama, nego o koprofagiji, ili skatofagiji, prihvatite moj predlog.”

Bilo je onih koji su pitali Živkovića kako se zove bolest, on je ponovio, ali nije objašnjavao kakva je to bolest. Zato se postarao Marjan Rističević, koji je pet minuta posle toga rekao da je Živković poslanicima dao dijagnozu  „koprofagija” i dodao: „Rekao nam je, na srpskom, da jedemo g... Pa, ako bih to ja radio, rodbina gospodina Živkovića bi nosila crninu. On ima sreće, ne jedem žuto. O dijagnozama je pričao čovek s dijagnozom, koji je zbog psihijatrijske dijagnoze bio nesposoban za vojsku. I da se obratim na ruskom, tražim da se donese alko-metar, što Rusi kažu – u nas prosta skazali, eta aljkahornik. To je čovek koji se obradovao požaru, sa sigurnom dijagnozom, on je poslednji koji može da priča o dijagnozi.”

Prema enciklopedijama i rečnicima „u medicini, jedenje izmeta, obično vlastitog, javlja se kod težih psihičkih bolesti (na primer, hronične raspadnute šizofrenije) i kod težih urođenih ili stečenih intelektualnih defekata (imbecilnost, idiotluk). U rečnicima se, takođe, kaže: „Koprofagija je medicinski termin za konzumiranje fekalija. Korisno za slučajeve kada ste u finom, a opet ne previše medicinski obrazovanom društvu.”

Živković je termin „koprofagija” upotrebio da bi političke protivnike uvredio, a da izbegne kaznu za vređanje, koju predviđa poslovnik. I da je Marjan Rističević samo „preveo” šta je Živković rekao jer je, sasvim sigurno, malo onih koji su to znali, bilo bi dobro jer građani treba da znaju šta njihovi predstavnici govore u parlamentu. Time što je u nastavku na prostakluk odgovorio prostaklukom, pokazao je da nije mnogo odmakao od onoga kome je odgovarao. Svoju „dijagnozu” o oba aktera ove priče građani će dati na nekim narednim izborima.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Trifun
Gubitnici izbora u svom besu i nemoci vredjaju svoje suparnike,pobednike na izborima.Umesto da budu samokriticni i uvide svoje greske,zbog kojih su katastrofalno izgubili izbore,oni nastavljaju negativnu kampanju protiv suparnika(posebno predsednika Vucica).A upravo to je ,jedan od najvecih razloga,sto im gradjani Beograda,Bora,Arandjelovca i Sevojna nisu dali glasove..Krajnje je ponizavajuce za opoziciju da,nekada vladajuce stranke i njihovi lideri,nisu uspeli da preskoce cenzus i da su njihovi rezultati na nivou statisticke greske(2%),a kod nekih i manje od toga(0,2%)..
Mile Damnjanović
Kada su svojevremeno uvedeni TV prenosi uživo moj otac (umro 2008) se nije takoreći odvajao od televizora. Stalno sam ga kritikovao da je to samo gubljenje vremena. Sada su meni skupštinski prenosi najbolja zabava uz stalan smeh. Predlažem RTS-u da u večernjem terminu prikaže polusatni snimak najzanimljivijih istupa poslanika kao humorističku seriju kako bi gradjanstvo zaspalo sa blaženim osmehom.
Vito Raski
Zasto se na ovaj i ovakav, neprimereni, nacin ponasaju oni koji sede u klupama Skupstine Srbije je lako objasnjivo. Ljudi koji nemaju domaceg vaspitanja a koji su ga stekli na ulicama ne mogu preko noci promeniti ni ponasanje ni ophodjenje prema sagovornicima, a jos manje u njihovom (za njih) spektakularnom recniku. No, mozda su uvideli, mnogi od njih, da na sledecim izborima mogu ocekivati totalni fijasko, kao sto su, za pojedine partije, pokazali Beogradski izbori, pa su im to poslednji trzaji. U svakom slucaju, poslanici moraju, u Skupstini, da se ponasaju po civilizacijskim normama, bez obzira na sistem u drzavi. Naime, da li je socijalizam, kapitalizam ili nesto trece. Moze doci do prekoracenja komentara do izvesnih granica normale, ali cim se predju te granice treba doneti rigorozan zakon po kome takvi poslanici ne mogu uci u Skupstinsku zgradu za par dana, ne bi li se malo uljudili. No, ako su to poslanici u godinama onda je tu slaba pomoc za njih.
Bosa S
Osudjujemo mi! Glasaci! Nadamo se da ce takvi uskoro da zavrse na ulici. Cini se da demokratija u Srbiji pocinje da radi. Zadnji izbori to pokazuju a bice jos bolje kad u strankama koje gube dodje do smjenjivanja radi losih rezultata. Rezultati ce biti pokretac promjena kao sto i treba.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.