Najviše posla za IT stručnjake
Da su informacione tehnologije definitivno posao budućnosti pokazao je i juče održani sajam „Link2job” u hotelu „Metropol” gde je među 300 otvorenih radnih mesta najviše prilika bilo upravo za IT stručnjake. Ali, kako objašnjava Milana Popović, marketing menadžer „Link grupe”, danas gotovo i da nema posla koji nije povezan sa kompjuterskim tehnologijama. Bez informatičke pismenosti, zaposlenje je teško pronaći. Na manifestaciji je četrdesetak izlagača predstavilo i pozicije iz oblasti prava, ekonomije, administracije… ali i među posetiocima bio je veliki broj onih koji su ovde stigli sa diplomom iz IT sektora.
– Naša firma bavi se ispitivanjem kvaliteta materijala i potrebni su nam mašinski inženjeri. Pojavilo ih se, međutim, manje nego što smo očekivali – rekli su nam na jednom od ovih štandova.
Za do sada održanih šest sajmova koji se organizuju dva puta godišnje, na proleće i na jesen, zaposleno je oko hiljadu ljudi, od ukupno više od 15.000 zainteresovanih koji su ih posećivali u potrazi za karijerom, kaže Popović. Ciljna grupa manifestacije su nezaposleni sa diplomom, studenti, ali i svi oni koji žele da potraže bolji posao.
– Diplomirala sam prošle godine i onda sam nekoliko meseci odmarala od fakulteta. Nisam dosad tražila posao u struci, iako sam za vreme studija radila neke sezonske poslove. Ovo je prvi put da sam na sajmu zapošljavanja pa ne verujem baš da će mi se odmah posrećiti, ali u svakom slučaju mogu da „snimim teren” i vidim koliko zapravo šanse imam sa svojom diplomom pravnika – objašnjava Ivana koja je sa drugaricom uzimala brošure sa štandova i raspitivala se o uslovima zaposlenja u nekoliko firmi.
„Link2 job” jedna je od brojnih akcija koje grad organizuje u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje i drugim partnerima, naglasio je Dragomir Petronijević, član Gradskog veća i predsednik gradskog Saveta za zapošljavanje.
– Otvara se sve više radnih mesta. Više je i plaćenih stručnih praksi što je novina, jer su kompanije koje se bore za radnu snagu napravile sa nama sistem gde se za godinu dana plaćene prakse steknu potrebna znanja i šansa za dokazivanje. Pravimo takav ambijent da mladi i kreativni ljudi prepoznaju sebe u svom gradu, tu se zaposle i ostanu u svojoj zemlji – istakao je Petronijević, a preneo Beoinfo.
Da u tome uspevaju, tvrdi i gradonačelnik Siniša Mali koji je, obilazeći rekonstruisani park u Zemunu, istakao da je za mesec dana u Beogradu zaposleno oko hiljadu ljudi.
– Sjajna vest je da je trend smanjenja nezaposlenosti nastavljen. U aprilu je bilo 84.139 nezaposlenih, dok je u martu taj broj iznosio 85.411 ljudi – rekao je Mali, a prenosi Tanjug.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


