Sreda, 08.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Obeležena 170. godišnjica smrti Dimitrija Davidovića

Obeležena 170. godišnjica smrti Dimitrija Davidovića

Aktiv veterana Udruženja novinara Srbije obeležio je juče 170. godišnjicu od smrti Dimitrija Davidovića, novinara, autora Sretenjskog ustava i diplomate. U znak sećanja, oni su posetili njegovu rodnu kuću u Zemunu i položili cveće na Davidovićevu bistu na Zemunskom keju. Istim povodom UNS zahteva da se hitno zaštiti kuća u kojoj se 1789. rodio ovaj velikan ida ona bude muzej srpske štampe i novinarstva.

U pismu koje je UNS uputilo Voji Brajoviću, ministru kulture, Zoranu Alimpiću, v.d. gradonačelnika iGordani Pop-Lazić, predsednici opštine Zemun između ostalog stoji da je zgrada dotrajala i da postoji opasnost od urušavanja.

„Ministarstvo kulture je dužno da brine o nacionalnoj baštini i zaostavštini Davidovića, po čijem se delu slavi Dan srpske državnosti. Beograd, takođe treba da brine o održavanju fasada zgrada od istorijske vrednosti, a rodna kuća Davidovića u Zemunu zaslužuje takvu pažnju.SO Zemun, u čijoj je nadležnosti JP„Poslovni prostor”, treba da vodi računa o nameni lokala u prizemlju zgrade na uglu ulica Dimitrija Davidovića i Glavne, radi zaštite rodne kuće začetnika srpskog novinarstva. Zdanje u zemunskoj Glavnoj ulici broj 7 datira iz druge polovine 18. veka zvanično je pod zaštitom države, u registru Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, kao kulturno dobrood velikog nacionalnog značaja. Umesto sugestije stručnjaka o trajnoj zaštiti oronule zgrade i njenom pretvaranju u spomen muzej Dimitrija Davidovića, kuća i dalje propada”, navedeno jeu pismu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.