Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Gase školu "Miloš Crnjanski"

U gradskoj upravi tvrde da je urađen elaborat koji pokazuje da je škola koja nosi ime velikog pisca neracionalna
Gase školu "Miloš Crnjanski"
Родитељи на протесту испред школске зграде (Фото:: А. Исаков)

Subotica – Osnovna škola „Miloš Crnjanski” se gasi i njenih 368 učenika prebacuju se u susednu školu „Jovan Mikić”. „Crnjanski” je najdrastičniji primer neracionalnosti u mreži osnovnih škola u gradu, loš primer koji je i poimence navelo Ministarstvo obrazovanja, rekla je Jasmina Stevanović, sekretar Sekretarijata za društvene delatnosti u subotičkoj gradskoj upravi.

Prema njenim rečima, lokalna samouprava učiniće sve što je u njenoj moći da u ovoj racionalizaciji niko ne bude oštećen, ni deca ni nastavni kadar. Škola kao pravno lice prestaje da postoji, ali njene prostorije, koje se nalaze u zgradi Više strukovne škole, i dalje će biti učionice koje će koristiti đaci Ekonomske srednje škole. Etela Jerinkić, savetnica gradonačelnika za pitanje obrazovanja, i sekretar Jasmina Stevanović na konferenciji za medije govorile su da je i inspekcija iz Ministarstva prosvete još tokom 2017. godine tražila da se uradi racionalizacija školske mreže, te da je urađen elaborat koji će se tokom ove sedmice naći na sednici Gradskog veća, a potom upućen Skupštini grada da ga na zasedanju 20. juna usvoji.

Ovu odluku treba još da potvrdi pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, te Ministarstvo prosvete, što je sled koraka koji će očigledno biti pređen u vreme školskog raspusta. „Mi mislimo da je najbezbolnije da se škola ugasi do 1. septembra, ali to više ne zavisi od nas”, kaže Stevanovićeva.

Uprkos tome što su službe gradske uprave godinu i više dana radile racionalizaciju školske mreže, u školu „Miloš Crnjanski” nikada nije stigao nikakav zvaničan dokumenat. Naprotiv, škola je pozvana i da upiše prvake u narednu školsku godinu. „Mi nikada nismo dobili nikakvo zvanično obaveštenje, ne znamo ništa o elaboratu, niti da se radi, niti šta su njegovi nalazi. Iz lokalne uprave pominju nekakav kolegijum direktora, ali on niti je održan, niti je to zvanično telo”, kaže za „Politiku” Miloš Vukadin, direktor škole „Miloš Crnjanski”, koja po svemu sudeći od nove školske godine prestaje da postoji.

Bio je ovo signal roditeljima dece koja pohađaju školu da ustanu u odbranu ustanove koja je, kako se čulo na skupu roditelja početkom sedmice, jedna od svega tri škole, od ukupno 21 osnovne škole u gradu u kojoj raste broj upisane dece. Dok se u drugim školama odeljenja smanjuju, ovde je sve više i prvaka i dece koja se ovamo prepisuju iz drugih škola.. „Zatvaranje škola je najružnija slika koja može da se pošalje građanima u zemlji koja nastoji da se bori za demografski oporavak”, stoji u proglasu roditelja koji je pročitan na skupu. Roditelji su tražili i da zvanično budu obavešteni o sudbini škole, kao i da vide elaborat i koji su njegovi rezultati. Isticali su da ova škola spada u gradske škole koja po načinu organizacije nastave – deca idu samo pre podne u školu – po toplini odnosa i negovanju potencijala dece najviše liči na škole u razvijenim zemljama. Naglašavaju i da je ovo škola u kojoj nema vršnjačkog nasilja i maloletničke delinkvencije.

Škole „Jovan Mikić” i „Miloš Crnjanski” nalaze se u neposrednom susedstvu, odvaja ih samo dvorišna ograda i dok škola „Jovan Mikić” iz godine u godinu upisuje sve manje đaka, lokalna samouprava odlučila je da ugasi školu „Miloš Crnjanski” u kojoj raste broj učenika.

 

 

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Дејана Мишковић
Ништа што су госпође изнеле на конференцији за штампу није истина. Ако јесте, дајте да видимо тај елаборат. И зашто су пустиле упис нове генерације првака у "Црњански" ако су то знале? Оне о томе доносе одлуку. А посебно је питање зашто се од свих првака у Кертварошу 90 % уписује у Црњански, а само 10% у Микић??!! Мислите о томе!!!
nada bunčić
Pre će biti da se neko nameračio na zgradu, sačekajmo samo malo i videćemo ko je sve inicirao

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.