Nedelja, 05.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Sporenja oko Sporazuma

Sporenja najviših državnih predstavnika oko toga da li Srbija treba da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom nastavljena su i juče, samo dan uoči mogućeg stavljanja teksta SSP-a na potpis nekome od srpskih državnika. Dok predsednik Boris Tadić naglašava da bi, mada ne može da proceni kada će Srbija to da uradi, ovaj sporazum trebalo potpisati što pre, premijer Vojislav Koštunica poručuje da bi to bio „antidržavni i protivustavni čin kojim bi Srbija priznala nezavisnost Kosova”, prenosi Beta.

On je ocenio i da je besmisleno to što neke partije plaše građane da potpisivanje Sporazuma znači priznavanje nezavisnosti Kosova, ističući da se upravo tim dokumentom potvrđuje važenje Rezolucije 1244. – Baš taj član 135 Sporazuma (koji se odnosi na Kosovo) pisali su predstavnici Demokratske stranke Srbije sa evropskim pregovaračima, trudeći se da zaštite naš teritorijalni integritet – kazao je Tadić i dodao da misli da su predstavnici DSS-a „dobro napisali taj član”.

Prema Tadićevim rečima, nevažno je da li će on ili potpredsednik vlade Božidar Đelić potpisati Sporazum, već je najvažnije da bude potpisan. – Važno je da Sporazum bude pravno valjan, da bude legalan i da obezbedi našoj zemlji da štitimo integritet dodatno i da izvozimo naše proizvode i povećamo plate naših građana – kazao je Tadić.

On je rekao da je važno da Sporazum ne bude potpisan „prekasno”, imajući u vidu drugi cilj Srbije – da do kraja godine postane kandidat za članstvo u EU.

Upitan da li će EU ponuditi Srbiji Sporazum na potpisivanje ako radikali budu formirali vladu, Tadić je rekao da će ponuditi jer „radikali neće dobiti na izborima”.

Predsednik Vlade Srbije i lider DSS-a Vojislav Koštunica, međutim, izjavio je da bi potpisivanje SSP-a bilo antidržavni i protivustavni čin kojim bi Srbija priznala nezavisnost Kosova. – Kvalifikovao sam delo. To je dovoljno i to je poruka državnim zvaničnicima u Srbiji koji bi mogli da krenu protivpravnim, protivustavnim i antidržavnim putem i to je poruka Briselu – rekao je Koštunica na konferenciji za novinare u Beogradu, prenosi Beta.

On je dodao da potpis na Sporazumu neće obavezivati Srbiju i ponovo se zauzeo da Srbija sa EU dodatno razjasni pitanja vezana za Kosovo, jer su, kako je naveo, Holandija i Belgija postavile uslove, a Srbija „nema nikakve uslove”. – Svaka odgovorna vlada i političar bi tražili makar razgovor sa EU o ovoj stvari. Tražene su dodatne garancije za autoput Horgoš – Požega, a za Sporazum sa EU se ne traže dodatne garancije – rekao je Koštunica.

Prema njegovim rečima, 17 država članica EU koje su priznale Kosovo u trenutku potpisivanja Sporazuma smatrale bi da se na teritoriji Srbije nalaze dve države – Srbija i Kosovo, a da bi Srbija potpisivanjem Sporazuma to podržala.

Upitan kako se Sporazum u praksi neće odnositi na Srbiju, ako će danas u Luksemburgu biti predsednik Srbije Boris Tadić, ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić i potpredsednik vlade Božidar Đelić, Koštunica je odgovorio da je Đelić dobio ovlašćenje vlade u decembru prošle godine, kada su trajali pregovori o budućem statusu Kosova. – Tada je 17 zemalja EU koje su kasnije priznale nezavisnost Kosova smatralo Srbiju celovitom državom. Jedno je stanje pre 17. februara, kada je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova, a drugo posle 17. februara – rekao je Koštunica.

Povodom tvrdnje predsednika Srbije Borisa Tadića da su predstavnici DSS-a s pregovaračima EU kreirali član 135 Sporazuma u vezi s Kosovom, on je istakao da je Sporazum „sačinjen u Briselu, a da su član 135 poništili oni koji su priznali Kosovo”.

Koštunica je naveo i da ne postoji nijedan drugi razlog osim Kosova zbog kojeg Srbija ne bi trebalo da potpiše Sporazum sa EU.

-----------------------------------------------------------

Dinkić: Najviše koristi za poljoprivrednike

Predstavnik koalicije „Za evropsku Srbiju” i lider G17 plus Mlađan Dinkić izjavio je juče da će od potpisivanja SSP najviše koristi imati nezaposleni, mladi ljudi, žene i poljoprivrednici. – Zato svi oni koji govore protiv ovog sporazuma ne vole ovu državu – rekao je Dinkić novinarima u Beogradu, ističući da će Srbija, kada potpiše SSP i postane kandidat za članstvo u EU, dobiti od Brisela finansijsku pomoć koja se meri milijardama evra.

Dinkić, koji je i ministar ekonomije i regionalnog razvoja, naveo je da potpisivanje Sporazuma znači i sigurnost za izvoz iz Srbije, jer „60 odsto našeg izvoza ide u EU”.

P. R.

Komentari33
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.