Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Izletnici nikad ne odustaju

Izletnici nikad ne odustaju
Одмор крај Нишаве: са прошлогодишњег уранка (Фото С. Лазаревић)

Niš – I ove godine, kao i svih do sada u poslednjih šest decenija, na jugu i jugoistoku Srbije tradicionalno će biti organizovani uranci povodom međunarodnog praznika rada Prvog maja. Nekoliko dana pre praznika obavljene su sve pripreme na Kameničkom visu iznad Niša, u prelepoj Sićevačkoj klisuri, na Malom Jastrepcu i svim drugim izletištima u okolini Niša, Prokuplja, Aleksinca, Knjaževca i drugih gradova i mesta u ovom delu zemlje.

Nepisano je pravilo da se prvomajski uranak na Kameničkom visu održava – bez obzira na meteorološke prilike (čak i po kiši). Po tradiciji, na proplancima ovog visa okupi se i po nekoliko hiljada izletnika, za koje je u obližnjim ugostiteljskim objektima uvek obezbeđeno dosta hrane i pića. Ugostitelji znaju da je promet hrane i pića veliki i uvek se povodom praznika postavi na desetine montažnih objekata za pripremanje roštilja i prodaju pića. Izletnici veoma često i sami, u sopstvenoj režiji, raspale roštilj, ili okreću prase, jagnje na ražnju. Kako su uvek velike gužve, mnogi će još večeras otići na Kamenički vis da zauzmu bolje mesto i pripreme se za provod i zabavu.

Takođe, tradicionalno za Prvi maj, održavaju se i brojna sportska takmičenja i turniri. Upravo u Sićevu, na Malom Jastrepcu, na Devojačkom kamenu ispod Trema na Suvoj planini, nekada su sindikati i radnici organizovali prvomajska okupljanja, izlete, sportska nadmetanja i zabavni program. Danas, kada su sindikalne aktivnosti znatno manje nego u prošlosti, u opštinama, mesnim zajednicama i kancelarijama, građani se sa svojim sportskim organizacijama i kulturno-umetničkim društvima sami organizuju.

Izleti i uranci su tradicija i od njih se nikada nije odustajalo. Tako je i sada. Zato se očekuje da će sutra i prekosutra osim poznatih izletišta, na planinama, pored reka i jezera oživeti i brojna vikend naselja na jugu Srbije. Posle duge zime i do sada kišnog proleća, i prognoze meteorologa idu naruku izletnicima.

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.