Utorak, 21.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vojska se povukla s ulica Hararea

Opozicija u Zimbabveu i dalje odbija da prizna zvanične rezultate izbora
Vojska se povukla s ulica Hararea
Хараре (Бета-АП)

Prema izveštajima agencija

Harare – Predsednik Zimbabvea Emerson Mnangagva (75) apelovao je na jedinstvo nacije dan pošto je proglašen za pobednika izbora, dok je vođa opozicije Nelson Čamisa (40) ponovo izneo sumnju u zvanične rezultate. Kako prenosi Rojters, policija je bez objašnjenja rasterala novinare sa konferencije za medije koju je sazvala opozicija.

Izborna komisija je saopštila da je Mnangagva, nekadašnji šef bezbednosnih službi i čovek koji je uz podršku vojske u novembru smenio Roberta Mugabea, osvojio 50,8 odsto glasova, jedva koliko je dovoljno da ne mora u drugi krug, dok je Čamisi pripalo 44,3 odsto. Na istovremeno održanim parlamentarnim izborima vladajuća partija ZANU-PF osvojila je većinu.

Glasanje na prvim izborima u zemlji bez imena Roberta Mugabea na listiću prošlo je mirno u ponedeljak, ali je dva dana kasnije šest ljudi poginulo u sukobima vojske i policije sa opozicionim demonstrantima koji su protestovali tvrdeći da su izbori pokradeni.

Osamnaest osoba je uhapšeno u četvrtak u prostorijama glavne opozicione partije Pokret za demokratske promene (MDC) ispred koje su danima stajali policijski oklopni transporteri i vodeni topovi. I u petak su bili tamo, dok se vojska koja je prethodnih dana rasterivala građane iz centra grada juče ujutru povukla sa ulica Hararea.

Opozicija je ponovila da ne priznaje rezultate izbora i da će se žaliti sudu. Njeni simpatizeri su, međutim, nevoljno prihvatili rezultate i nisu spremni da ponovo izađu na ulice.

„Prihvatamo sve radi mira i stabilnosti, posao i život moraju dalje.  Vidite šta se desilo kad smo probali da osporimo rezultate”, kaže za „Gardijan” jedan od pristalica MDC.

Analitičari kažu da Zimbabveu predstoji period neizvesnosti i moguće nestabilnosti. Strane sile će odlučiti da li su na ovim izborima Mnangagva i njegova stranka dobili legitimitet da se zemlji dozvoli reintegracija u međunarodnu zajednicu i povratak u institucije kao što je Komonvelt.

Bez velike i brze strane novčane pomoći bivšoj britanskoj koloniji bogatoj dijamantima, ugljem i uranijumom preti potpuni ekonomski kolaps.

Kako navodi Rojters, ključna će biti konačna ocena EU. Njeni posmatrači su kao probleme na ovim izborima istakli pristrasnost medija, zastrašivanje birača i nepoverenje u izbornu komisiju.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.