Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Gde je kraj besmislu?

Gde je kraj besmislu?

Profesor Miroljub Jevtić, u svom tekstu „Gde je kraj srpskom mazohizmu”, u „Politici” od 18. septembra, napisa da je Bekim Fehmiju živeo i radio u Beogradu te je prema tome srpski glumac. Ne znam da li se po profesoru to sada odnosi i na, recimo, Ota Toljnaija, koji takođe živi i stvara u Beogradu, Lasla Vegela koji živi i stvara u Novom Sadu, ili je Vladimir Pištalo američki pisac, jer živi i stvara u SAD, David Albahari je svakako kanadski pisac osim, kako kaže profesor, ukoliko neko nije oteo Kanađanima Toronto i dao ga nekom drugom narodu, a „Roman o Londonu” Crnjanskog je verovatno vrhunsko delo engleske književnosti, jer je pisac živeo i pisao ga u Engleskoj.

Što da ne, jer po profesoru Jeftiću postoji samo srpski jezik, dok su svi ostali takođe srpski, ali odbijaju da se tako zovu, iako su ih stvorili „seljaci sa Fruške gore, valjevske Podgorice, Zlatibora, Ivanjice”... Sasvim je jasno da stvaranju tog jezika nisu ni mikronski doprineli Hercegovina, primorje, Crna Gora i brda... Međutim, i to nije dovoljno profesoru koji smatra da svi oni koji se ne osećaju komotno u njegovoj skučenoj nacionalističkoj pećini, kao, na primer, Đorđe Balašević, „nanose štetu” svojim komšijama koje su, naravno, Srbi jer drugih i nema.

Neizbežno je bilo da se profesor dotakne i ćirilice, koja je ugrožena a time, kako kaže, sledeći Miloša Kovačevića, predskazuje nestanak srpskog naroda. Zanimljivo je da se promena pisma, mnogo drastičnija od kohabitacije dva pisma, za koju se zalažu naši razumni ljudi, dogodila dvadesetih godina prošlog veka u Turskoj i da nije izbrisala tursku naciju s lica zemlje, čak joj je donela niz vrhunskih pisaca i filmskih reditelja, pa i jednu Nobelovu nagradu za književnost koju je, uzgred budi rečeno, kod nas dobio Ivo Andrić, pišući na srpskohrvatskom. A i naši susedi Rumuni su u 16. veku ćirilicu zamenili latinicom, pa su, evo već skoro pet vekova ostali i dalje Rumuni.
Aleksandar Todorović

Komentari6
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jovan Milanovic
Profesor je u pravu. Evo vam jednostavniji primjer, Bobek, Dalipagic, Prosinecki... nisu Srbi, ali su srpski sportasi.
Prmulj
Da li treba ukinuti stran jezike u školama oni se pišu latinicom. Ako se već okrećemo uskom leksičkom primitivizmu onda budimo divljaci do kraja. Prof Jeftić je očito u svojoj glavi doveo pogrešne premise na plodno tlo. Besmislenost da se samo ćirilica koristi za sve uskratiče na internet - mejl adrese se ne pišu ćirilicom, međunarodnu korespodenciju pogotovu u naučnim okvirima koja se isto tako vodi latiničnim pismom, zabarnu korišćenja latinskog i drugih jezika sa latiničnim pismom- zamislite lekarske dijagnoze koje se svuda pišu lazinskim jezikom latinicom kako izgledaju na čirilici. Da ne pominjem da nacionalne manjine koje žive u Srbiji neće smeti do korite matični jezik i pismo jer je ono latinično, čime im uskraćujemo elementarna prava. Mi će mo na ovaj način da se potpuno izolujemo od sveta uz ultranacionalističku fobiju da svako ko ne piše ćirilicu nije srbin, Možda profesor planira i da te ljude izopšti, oduzme im lična dokumenta, otpusti s posla i stvori logore za njih
Dusan
Dobro Vam je zapazanje gospodine Todorovicu.Osecam se kao u kozi Djordja Balasevica!?
miran
Vladimire nije lose ali i g-din Todorovic se dotakao necega sto bas najbolje nije elaborirao.Cini mi se da je bio kratak....
Raca Milosavljevic
... svaka cast komentatoru Vladimiru ... gospodin Todorovic nije dorastao ovoj prici profesora Jevtica ... neka mi Bog oprosti,nisam hteo nikog da uvredim ....

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.