Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Где је крај бесмислу?

Где је крај бесмислу?

Професор Мирољуб Јевтић, у свом тексту „Где је крај српском мазохизму”, у „Политици” од 18. септембра, написа да је Беким Фехмију живео и радио у Београду те је према томе српски глумац. Не знам да ли се по професору то сада односи и на, рецимо, Ота Тољнаија, који такође живи и ствара у Београду, Ласла Вегела који живи и ствара у Новом Саду, или је Владимир Пиштало амерички писац, јер живи и ствара у САД, Давид Албахари је свакако канадски писац осим, како каже професор, уколико неко није отео Канађанима Торонто и дао га неком другом народу, а „Роман о Лондону” Црњанског је вероватно врхунско дело енглеске књижевности, јер је писац живео и писао га у Енглеској.

Што да не, јер по професору Јефтићу постоји само српски језик, док су сви остали такође српски, али одбијају да се тако зову, иако су их створили „сељаци са Фрушке горе, ваљевске Подгорице, Златибора, Ивањице”... Сасвим је јасно да стварању тог језика нису ни микронски допринели Херцеговина, приморје, Црна Гора и брда... Међутим, и то није довољно професору који сматра да сви они који се не осећају комотно у његовој скученој националистичкој пећини, као, на пример, Ђорђе Балашевић, „наносе штету” својим комшијама које су, наравно, Срби јер других и нема.

Неизбежно је било да се професор дотакне и ћирилице, која је угрожена а тиме, како каже, следећи Милоша Ковачевића, предсказује нестанак српског народа. Занимљиво је да се промена писма, много драстичнија од кохабитације два писма, за коју се залажу наши разумни људи, догодила двадесетих година прошлог века у Турској и да није избрисала турску нацију с лица земље, чак јој је донела низ врхунских писаца и филмских редитеља, па и једну Нобелову награду за књижевност коју је, узгред буди речено, код нас добио Иво Андрић, пишући на српскохрватском. А и наши суседи Румуни су у 16. веку ћирилицу заменили латиницом, па су, ево већ скоро пет векова остали и даље Румуни.
Александар Тодоровић

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jovan Milanovic
Profesor je u pravu. Evo vam jednostavniji primjer, Bobek, Dalipagic, Prosinecki... nisu Srbi, ali su srpski sportasi.
Prmulj
Da li treba ukinuti stran jezike u školama oni se pišu latinicom. Ako se već okrećemo uskom leksičkom primitivizmu onda budimo divljaci do kraja. Prof Jeftić je očito u svojoj glavi doveo pogrešne premise na plodno tlo. Besmislenost da se samo ćirilica koristi za sve uskratiče na internet - mejl adrese se ne pišu ćirilicom, međunarodnu korespodenciju pogotovu u naučnim okvirima koja se isto tako vodi latiničnim pismom, zabarnu korišćenja latinskog i drugih jezika sa latiničnim pismom- zamislite lekarske dijagnoze koje se svuda pišu lazinskim jezikom latinicom kako izgledaju na čirilici. Da ne pominjem da nacionalne manjine koje žive u Srbiji neće smeti do korite matični jezik i pismo jer je ono latinično, čime im uskraćujemo elementarna prava. Mi će mo na ovaj način da se potpuno izolujemo od sveta uz ultranacionalističku fobiju da svako ko ne piše ćirilicu nije srbin, Možda profesor planira i da te ljude izopšti, oduzme im lična dokumenta, otpusti s posla i stvori logore za njih
Dusan
Dobro Vam je zapazanje gospodine Todorovicu.Osecam se kao u kozi Djordja Balasevica!?
miran
Vladimire nije lose ali i g-din Todorovic se dotakao necega sto bas najbolje nije elaborirao.Cini mi se da je bio kratak....
Raca Milosavljevic
... svaka cast komentatoru Vladimiru ... gospodin Todorovic nije dorastao ovoj prici profesora Jevtica ... neka mi Bog oprosti,nisam hteo nikog da uvredim ....

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.