Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Srbija ostvarila napredak

Srbija ostvarila napredak
Други дан 18. Економског форума (Фото Танјуг)

Srbija je ostvarila izuzetan napredak, a dobra vest je da je privredni rast nastavljen, da je tržište rada zabeležilo veliko poboljšanje i da je stopa siromaštva opala, izjavio je juče šef kancelarije Svetske banke u Srbiji, Stiven Ndegva. – Privredni rast bi trebalo da dostigne 3,5 posto ove godine, nakon što je u prvoj polovini godine zabeležen veliki porast od 4,9 odsto – izjavio je Ndegva na 18. ekonomskom samitu Srbije u okviru panela o borbi protiv siromaštva i nejednakosti.

Kako je naveo, jedan od pokretača u prvom polugođu bio je porast u građevinskoj industriji 26 odsto, što je, ocenjuje, dobra vest. – Tržište rada je zabeležilo veliko poboljšanje, budući da je u prvoj polovini godine jedan odsto više građana dobilo posao – rekao je Ndegva, prenosi Tanjug.

Svetska banka je, prema njegovim rečima, optimistična po pitanju mera koje sprovodi Srbija, ali i dalje, ukazuje, postoje poteškoće što se tiče implementacije pojedinih reformi u oblasti carinskih procedura i državne uprave. Pozivamo i na punu implementaciju sistema plata i platnih razreda, što će doprineti boljem radu u državnoj upravi, uveren je.

Pomenuo je i da je u Srbiji, u proteklih šest meseci, otvoreno 16.000 radnih mesta, što je veliki broj, ali, kaže, mora još dosta toga da se uradi.

Predsednik Fiskalnog saveta, Pavle Petrović, izjavio je juče da postoji prostor u budžetu za smanjivanje poreza i da bi to trebalo iskoristiti za smanjivanje doprinosa na zarade. – Postoji oko 200 miliona evra slobodnog prostora u budžetu za 2019. da se smanje porezi. Mislimo da bi bilo najbolje da se to iskoristi za smanjenje doprinosa na neto zarade sa 63 na 60 odsto. To bi povećalo konkurentnost privrede i stimulisalo privredni rast. Sigurno nije dobro da se to koristi za smanjenje PDV-a pošto bi se tako stimulisala potrošnja, a ne privredni rast – rekao je Petrović na Ekonomskom samitu Srbije.

Nulta tolerancija prema siromaštvu

Cilj uvođenja elektronske uprave, centralnog registra stanovništva i elektronskog sistema socijalnih karata je stvaranje snažnog mehanizma za sprovođenje vladine politike nulte tolerancije prema zloupotrebama i čvrste namera da osetljive kategorije dobiju zakonsku pomoć bez obzira da li krajnji korisnici znaju da na nju imaju pravo ili ne, rekao je juče ministar za rad, Zoran Đorđević, tokom drugog dana Ekonomskog samita Srbije, i istakao da Srbija ima novu političku, ekonomsku i socijalnu dimenziju razvoja, prenosi Tanjug. Kako kaže Srbija danas ima rekordan pad nezaposlenosti, koji iznosi ispod 12 odsto, a taj procenat nastavlja da pada. – Ravnopravnost i jednaki uslovi ključni su za napredak društva – ocenio je Đorđević i dodao da je cilj vlade nulta tolerancija prema siromaštvu i svake vrste nejednakosti.

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

jamesbond
Sto niko ne potpisa ove provjerene podaci.,.na pr. budzet bi mogo da sleti sa 150 melijardi na 100 racionalizacijom I to vrlo brzo...naravno treba promijeniti struktura drzavni obveznica q
Mile
..da li ima odgovornih lica u javnom sektoru koji ce govoriti istinu i sprovoditi to u delo ? ..za sada nema ?! Javne licnosti sprovode manipulaciju i populizam , pa i ovim tekstom . ..Standard ljudi u Srbiji je porazano los a razlog su nesposobne vlasti koje neznaju da uspostave jacu privredu .Vlast govori o prosecnoj plati i povecanjima primanja , pri cemu je 80 % ukupnih primanja manje od 35 000 din , a od toga 55 % su troskovi komunalija , struje ,pri cemu sami navode da je potrosacaaka korpa 46 000 din ???To je Africki model u Evropi ? O tome s e ne prica nego s eisticu neke besmislice o povecanjima par hiljada dinara , a predhodnih meseci komunalni racuni su uvecani za duuplo vise?da ne govorimo o ceni goriva hrane itd ?Sve u svemu jad i beda zato ljudi beze vani od siromastva i da ne slusaju ove manipulacije i podvale vlasti ?
filip
"Сигурно није добро да се то користи за смањење ПДВ-а пошто би се тако стимулисала потрошња, а не привредни раст" А ја мислио да је потрошња компонента бдп'а. Интересантно.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.