Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Veliki „rat” na severu Evrope

Vežba Alijanse u polarnom krugu: Na severu Evrope trenutno besni veliki „rat” između NATO i Rusije – na sreću, samo na papiru. U Norveškoj u toku su manevri  zapadne Alijanse – trajaće do 7. novembra – u kojima zapadni saveznici uvežbavaju kopneni obračun s fiktivnim agresorom s istoka.

Velika vežba trupa članica NATO počela je 25. oktobra i odvija se u centralnom i severnom delu Norveške. U vežbi učestvuje oko 50.000 vojnika iz svih država članica kojima su se pridružili Šveđani i Finci, čije zemlje nemaju člansku kartu Alijanse. Osnovni tehnički podaci su impozantni – angažovano je 10.000 vozila, 150 aviona i 65 brodova.

Posebno je značajno da u ovoj ratnoj igri učestvuje i američki nosač aviona „Hari Truman”. To je prvi put u poslednjih 30 godina da se jedan američki nosač aviona toliko približi ruskim granicama u polarnom regionu. Za ovu priliku američki marinci su prvi put dobili „severnu uniformu” – opremu za dejstva u ekstremno hladnim uslovima.

U taktičkom smislu vežba ima nekoliko delova. U prvoj fazi trupe agresora prodiru sa severa na teritoriju Norveške. Njihov cilj je da osvoje celu teritoriju ove skandinavske države i stignu do Osla. U tom trenutku na scenu stupa NATO. Njegove trupe pokreću kontranapad, zaustavljaju agresora i prodiru prema severu. Konačan cilj NATO je, kako prenose mediji iz zvaničnog scenarija ove vežbe, da oslobodi zemlju i „uspostavi pun suverenitet Norveške”.

NATO nije, naravno, slučajno izabrao baš teritoriju Norveške za „rat” s agresorom koji, u ovom slučaju, može da bude samo Rusija. Manje zbog činjenice da je ova skandinavska država na strateški  važnom mestu „dodira” s Rusijom a više zbog ogromnog prirodnog bogatstva  koje se nalazi u polarnom području na koje su oko bacili i Moskva, ali i njeni konkurenti iz NATO.

U „ratu” na severu Evrope, u polarnom krugu pobednik je, naravno, već poznat. Da li je ova pobeda Alijanse u zamišljenom sukobu skupa? Nemački mediji procenjuju da je  Berlin ova ratna igrica koštala 90 miliona evra.  Poslednji slični manevri NATO održani su, inače, 2015. godine. Vežba je tada održana na teritoriji Italije, Španije i Portugalije a učestvovalo je oko 35.000 vojnika.

Jens Stoltenberg, gensek NATO, u poseti manevrima u Norveškoj (Foto Beta/AP)

Potisnuti dolar: Rusija i Indija dogovorili su veliki vojni posao. Moskva će isporučiti indijskoj armiji najmoderniji sistem protivvazdušne odbrana S-400 čime se nastavlja izuzetno plodna vojna saradnja dve države. Stručnjaci procenjuju da više od 70 procenata naoružanja i vojne opreme koje danas koristi Indija ima oznaku „napravljeno u Rusiji”.

Najnoviji sporazum Moskve i Delhija je veliki trn u oku Amerikanaca. Vašington je do poslednjeg trenutka pokušavao da odgovori Indiju od kupovine ovog modernog oružje. Kako se  saznaje Amerikanci su čak otvoreno pretili Indiji da će biti izložena sankcijama ukoliko kupi sistem protivvazdušne odbrane „trijumf”. Indijci su ignorisali ovakvo ponašanje Vašingtona. Posao je na kraju dogovoren a Indija će za pet sistema S-400 platiti Rusiji 5,43 milijardi dolara. I tu se krije još jedna začkoljica koja dodatno ljuti Vašington. Indija će platiti oružje u ruskoj valuti – rublji.

Ovim potezom Moskva je krenula u već najavljenu akciju izbacivanja dolara iz svoje trgovine. Želja Rusije je da se u poslovima s drugim državama koriste nacionalne valute a sve sa ciljem da se maksimalno „okrnji” dominacija dolara na svetskom tržištu.

Povodom najnovijeg posla  između Moskve i Delhija koji su još 2016. dogovorili ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi ruski informativni portal „Sputnjik” piše:„Ovo je još jedan mali korak u ukidanju hegemonije dolarskog sistema. Ovi mali koraci su sve mnogobrojniji a najviše su prisutni u trgovini oružjem i energetskom sektoru”.

„Migrantski pakt”: Zvanična statistika UN kaže da se oko 250 miliona ljudi širom planete nalazi u potrazi za sigurnim i boljim mestom za život. Reč je o tri procenta ukupnog svetskog stanovništva što je bio povod da se UN ozbiljno pozabave pitanjem migracija.

Pre dve godine 193 članice UN složile su se da je potrebno osmisliti zajednički dokument koji bi definisao sve probleme koje sa sobom nose svetske migracije. Reč je o dokumentu na 34 strane koji sadrži dvadesetak konkretnih mera čija bi realizacija ublažila muke ljudi koji traže novi, siguran krov nad glavom. Bilo je predviđeno da ovaj „migrantski pakt” bude potpisan u decembru u Maroku.

SAD su, međutim, u startu „minirale” ovaj sporazum a Vašingtonu se odmah priključila Mađarska odbijajući da potpiše dokument koji su usvojile UN. Javile su se, zatim, i druge države koje su izražavale ozbiljne rezerve prema papiru svetske organizacije: Švajcarska, Australija, Poljska, Češka, Danska... Najkonkretnije je reagovala Austrija. Konzervativna vlada u Beču pre nekoliko dana saopštila je da neće potpisati „migrantski pakt” UN.

Komentari7
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ante
Evo jedna zanimljivost.. Čast da zapovijeda LOGISTIKOM, vjerovatno najzahtjevnijim dijelom ove vojne vježbe, s obzirom na veličinu i poziciju iste, pripala je HRVATSKOM ČASNIKU! Izrazito čast našoj maloj vojsci, i potvrda uspješnog usavršavanja naših oficira po NATO standardu! Dokaz da su spremni i za najveće operacije, i ovo će biti vrijedno iskustvo za HV.
Боривоје Банковић
Још мало па подједнако вредно као искуство у Стаљинграду у зиму четрдесет треће. Што би рекао Србин који вас је одлично познавао: "Чију ли ћеш пушку обесит’ о раме, ко најбоље уме да ти командује".
Милча Петринсћи
Јенс Столтенберг, генсек НАТО, у посети маневрима у Норвешкој (Фото Бета/АП). Сликајте се да видимо све светске лудаке на једном месту, вероватно ће вам то бити последњи групни снимак. Знам да ћете се разбежати по норвешким гудурама чим руси опале једну дијаболу из ваздушне пушке. Има да буде светско такмичење у брзом трчању.
slavko
A šta ako se ne razbeže? Šta ako uzvrate na napad? I šta ako uzvrate sa nečim boljim od dijabole?
Братимир
Јуче су руски стратешки бомбардери - Тупољеви, демонстративно прелетели преко зоне у којој НАТО држи маневре у међународним водама и тако још једном показали су беспредметност војних вежби у близини руских граница. Неке су новине из Енглеске чак пожуриле да прелет руских авиона окарактеришу као „Руси провоцирају трећи светски рат".
slavko
Ne vidim u čemu su pokazali brezpredmetnost vojnih vežbi? Jer su se izvukli? Pa niko nije ni pucao na njih!
Deni
A jutros je jedan hrvatski dnevni list ponovio isto - Rusi skoro pa izazvali 3. svetski rat! Da se smrznes! Pa, Crnogorci, cestitam vam NATO i ucesce u ovim Trempovim ratnim vezbama. Zao mi je svakog YU dinara koji smo onomad od mesecne plate MORALI odvajati za vasu obnovu posle potresa.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.