Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Niz grešaka francuskog protokola

Niz grešaka francuskog protokola

Protokol francuske vlade, koji je određivao gde će sedeti visoki gosti pred Trijumfalnom kapijom, imao je niz promašaja, nedozvoljenih za jednu ozbiljnu zemlju. U pariskom zamešateljstvu, najgore je – mnogi misle, očekivano – prošla Srbija, kojoj je istorija priznala ogroman doprinos pobedi saveznika, plaćen gubitkom 1,3 miliona stanovnika. Njen predsednik dobio je stolicu daleko od mesta na kojem su sedeli lideri ostalih zemalja najzaslužnijih za pobedu u Velikom ratu. Blizu domaćina Makrona, Putina i Trampa gde je, „po zemaljskoj i nebeskoj pravdi i istini”, trebalo da se nađe Vučić, „posađen” je Hašim Tači, lider Kosova, zemlje nepostojeće u vreme Prvog svetskog rata i, za Ujedinjene nacije, nepostojeće i danas.

Teško je, zaista teško, verovati ambasadoru Mondoloniju, i zato što je bolje mesto od Vučićevog imala i Kolinda Grabar Kitarović, danas predsednica zemlje koja je u Prvom svetskom ratu bila pokrajina u sastavu Austrougarske, koja je 1918. godine položila oružje pred ešalonima pobednika u kojima su visoko bile dignute ratne zastave i male i teško ranjene Srbije.

Na zaključak da ovaj ružni niz gafova francuskog protokola nije bio slučajan upućuje i kačenje zastave samoproglašenog Kosova u Crkvi Notr Dam, pored znamenja 20 država učesnica Prvog svetskog rata, a drugi gaf je uguravanje Hašima Tačija, lica sa poternica, u prvi plan na Mirovnom forumu, održanom odmah posle proslave u Parizu.

Predsednik Srbije je, uz neskriven gnev, izdržao parisko poniženje, a onda i javno prihvatio izvinjenje odaslato od ambasadora Mondolonija. Vučićev narod, ti ponosni Srbi, ne pokazuju toliku velikodušnost i žale, iskreno žale što je Francuska, nekadašnji ratni saveznik, još jednom pokazala da su joj neki drugi preči i važniji od Srba koji su, na istoj strani sa Francuzima ginuli u oba najveća rata minulog veka.

Možda je skori dolazak francuskog predsednika Emanuela Makrona u Beograd prava prilika da se Srbi umire i ova najnovija ružna epizoda u srpsko-francuskim odnosima izbriše. Pošto je Vučić Makronu, u skladu sa tradicijom srpskog naroda, obećao toplu dobrodošlicu, postaje zanimljivo šta će Makron poručiti Srbiji, kad mu ponudi hleb i so. Bilo bi lepo, baš bi bilo lepo, da pred Spomenikom zahvalnosti Francuskoj na Kalemegdanu učini i kaže nešto čime bi podsetio na Vilija Branta! I da tako demantuje sve brojnije Srbe koji govore da je to spomenik prijateljskoj Francuskoj koje više nema.

Jovo Vuković, Novi Beograd

Komentari44
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Nenad
Idemo dalje. Francuska je u drugom ratu shavtila da nemacku nemoze pobjediti tako da su im se sada pridruzili. Naravno oni su u tom prijateljstvu inferiorna strana i vecinom rade ono sto moraju a ne sto hoce. Tako da Francuske iz 1918 vise nema. Sta je bilo bilo je, treba prihvatiti novo stanje stvari i prilagoditi se.
Multi-Kulti
Predlažem izvođenje slijedećih dokaza o nepostojanju bilo kakve greške: 1) Da se radilo o slučajnoj greški raspored sjedenja ne bi bio kao slika u ogledalu. 2) Da se radilo o slučajnoj greški Makron ne bi prosipo mudrosti po kojima su neprijatelji prijatelji a prijatelji neprijatelji. 3) Da se radilo o slučajnoj greški, onda onima koji navodno odaju počast ne bi bila ukazana veća počast nego onima kojima se počast odaje. 4) Da se radilo o slučajnoj greški Makron sigurno ne bi nacionalni patriotizam sa evropskim. 5) Da se radilo o slučajnoj greški na Makronovoj strani ne bi sjedila Angela Merkel , Kolindu i Hašima da i ne pominjem.
Stefan Petkovic
hahaha pa ovo je smejurija! smesno koliko smo neozbiljan narod. Dakle Makron samo da malcice klekne i prozbori koju - i mi zaboravljamo sva zlodela Francuske u zadnjih 30 godina i sva ponizenja i uvrede. A kad nam Francuska posle decembra 2018. priredi jos koju deceniju ponizenja i uvreda - znace Francuska i tada da malcice klecanja i po koja rec ce biti dovoljno da Srbi sve zaborave i oproste za nedelju dana. I tako sve u krug do nestanka Srbije. Genijalci....
Mon Ami
Francuski protokol nije sa svog stanovista napravio nikakvu gresku, ali nisu racunali sa takvom reakcijom Srbije. Ovo je bila odlicna stvar za Srbiju: svet je poceo da joj se prilagodjava!
Драгољуб Збиљић
За нешто што се уради намерно не може се називати "грешком". Како би то могла бити грешка? Могло би се рећи да је то француски грех, а грешка никако.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.