Srbija pred promocijom
Nova pobeda u grupi, nad vrlo dobrom Crnom Gorom (2:1), dovela je Srbiju pred željenu promociju i zasluženi viši rang takmičenja, iako je do kraja Lige nacija ostalo još jedno kolo. Izabranici Mladena Krstajića su još na početku, kada su definisani glavni ciljevi u novom Uefinom takmičenju, jasno poručili svojim rivalima da ih na tom putu očekuju žestoke borbe. Na kraju, kada se sutra bude podvlačila crta, biće brzo zaboravljeni i svi nemiri koji su pratili „orlove” nakon Mundijala, i sukobi selektora s jednom grupom igrača i umor koji je sada najvidljiviji na kraju duge i naporne godine. Sve će se brzo zaboraviti, osim postignutog rezultata.
Matematički, Srbija još nije rešila pitanje pobednika u C grupi, jer joj Rumuni opasno duvaju u leđa, ali bi zato pobeda nad autsajderom u našoj grupi, selekcijom Litvanije, sutra na Partizanovom stadionu (20.45 č), bez obzira na ishod meča u Podgorici, rešila sve dileme.
Istina je da se u našoj igri još uvek osećaju neke slabosti, da je reprezentacija još u procesu stvaranja. Ali, kada sve bude došlo na svoje mesto, Srbija bi mogla da predstavlja ozbiljan fudbalski faktor u Evropi, kao što danas jeste Holandija, od mnogih odavno prežaljena selekcija. Holanđani su strpljivo stvarali ekipu, i čini se da od vremena Rajkarda, Gulita i Van Bastena nisu imali kompaktniji tim, predvođen mladim, ali veoma talentovanim igračima, koji su prošle subote očitali lekciju i Francuzima, aktuelnim svetskim prvacima.
Opšte je uverenje da je ovdašnja fudbalska javnost još uvek sumnjičava prema nacionalnom timu, da će Dunavom i Savom proteći još dosta vode dok se ne budu stvorili neki novi lepši fudbalski fluidi između igrača i navijača. Savez je sa svoje strane učinio sve, podelio je besplatne karte, pred duel sa Crnogorcima, negde oko desetak hiljada, pa neka se deca raduju najpopularnijem sportu, ako je danas teško iz fotelje izvući prosečnog gledaoca. Ali, ipak, ostaje žal, kada pogledamo kakvu podršku imaju neke druge reprezentacije, poput Turske, Italije, Španije, Engleske, kada na tribinama ne vidimo nijedno slobodno mesto, kolorit lepih boja...
Mladen Krstajić uz dosta muke i napora stvara atmosferu u timu i oko njega. I to na ne baš lak način. Ali, mladom selektoru, koji ima punu podršku saveza, ostaje da nastavi za započetim radom, da veruje da će igra biti još bolja i uspešnija, da će njegovu ekipu mimoići tenzije, koje se stvaraju iznova i da u susret novim kvalifikacijama ima čistu računicu. Kako i na koji način ostati budan tokom zimske pauze i kako dočekati prve martovske utakmice u kvalifikacijama za prvenstvo Evrope? Posla je puno, a vremena malo. Ipak, ukoliko se napravi jasan plan i strategija, kao pred Ligu nacija, ako se smire povišene tenzije i ako sve strane, a tu mislimo i na savez i medije, rade u opštem interesu kreiranja daleko bolje atmosfere oko nacionalnog tima, onda neće biti problema.
Svi naši igrači slažu se u oceni da je završen dobar deo posla, da je Aleksandar Mitrović mogao i bolje da šutira penal, ali, zar treba zameriti igraču, koji nas je u prošlim kvalifikacijama, a i u Ligi nacija mnogo puta spasao. Ipak, Predrag Rajković je izgleda najviše dobio protiv Crne Gore. Golman Makabija je pokazao da je u sjajnoj formi i sa nekoliko divnih intervencija spasao nas možda čak i od poraza. Takođe, kapiten Kolarov je odigrao možda jednu od najboljih utakmica za državni tim, Maksimović se ustalio pored sjajnog Matića, odbrana je takođe dobra, s tim što pod hitno treba tražiti zamenu za Antonija Rukavinu...
Dakle, srpski fudbaleri su na dobrom putu. Ukoliko državni tim i posle Lige nacija ostane čvrsto na zemlji, onda za naše reprezentativce nema zime.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


