Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Svaka čast Parižanima

Svaka čast Parižanima
(Фото Пиксабеј)

Veliki sam ljubitelj tenisa i strastan navijač Novaka Đokovića. To mi je bio izgovor da ove godine supruzi predložim put u Pariz na Rolan Garos. Nije mogla da me odbije, iako oboje imamo po 75 godina. Hteli smo da ponovo vidimo Pariz, kao davne 1972. godine. No, ovo nije priča o tenisu, iako je bio neverovatan doživljaj biti na centralnom terenu, 8. juna ove godine. Ovo je priča o divnim događajima koji su nam ulepšali boravak, iako je Pariz doživljaj sam za sebe.

Prvi slučaj: Ušli smo u podzemnu železnicu na ulaz gde se karte kupuju samo karticom. Pitao sam se kako da rešim taj problem, pa sam izvadio pet evra i zamolio jednog prolaznika da mi kupi dve karte. Inače one koštaju evro i po. Čovek mi je bez reči pružio karte i odbio da uzme novac, samo se blago nasmejao i otišao.

Drugi slučaj: opet u podzemnoj železnici. Uporno sam tražio kako da dođem do linije za naše odredište. Bilo je dosta oznaka, ali nikako da nađem pravi. Uto nam  je prišla dama srednjih godina, koja je videla da se ne snalazimo i upitala kuda idemo. Kada smo joj rekli, pozvala nas je da je pratimo i 20 minuta nas je vodila kroz hodnike dok nas nije dovela do naše linije. Samo je rekla da će za dva minuta doći naš voz, pozdravila se i krenula nazad. Znači da je 40 minuta utrošila da bi nam pomogla.

Treći slučaj: stali smo u red da kupimo karte za muzej „Orsej” (adaptirana železnička stanica u muzej). Red je bio oko kilometar i po. Strpljivo smo se kretali u krug, kao i svi posetioci. Negde na polovini rastojanja do ulaza prišao nam je čovek u uniformi koji nadgleda red i mene i suprugu izveo iz reda, odveo do ulaza i pustio preko reda.

Ovo pišem 17. novembra, iako smo videli da je vrh francuske bestidno uvredio predsednika države koja je pokrenula pobedu u Velikom ratu, time što nije sedeo u prvom redu. Bez obzira na to, Parižanima svaka čast.
Slobodan Radulović,
Novi Sad

Komentari13
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

dzordz
demokratski rezim u parizu ne predstavlja narod. kao sto u crnoj gori rezim ne predstavlja narod, jezik, veru i roditelje
Sima
... dok u unutrasnjosti Francuske preovladava misljenje da su Parizani vrlo arogantni.
Боба
Jeсте свака част Французима нарочито оним са жутим прслуцима који не дају да их баш вечно вуку за нос док код нас већини пуца прслук за оно што се дешава око њих нажалост.
Дечак
Французи су били и биће наши пријатељи. Њихов председник нам долази у посету за који дан. Он не би долазио да наши односи нису на нормалном нивоу. Инцидент 11 новембра у Паризу треба схватити као грубу протоколарну грешку поводом које је Макрон послао отворено писмо Вучићу. Оно што је битно, то је да Француска подржава прилаз Србије Европској Унији - оази мира и просперитета нашег континента.
Nata
@Дечак Verujete li stvarno u ono što ste napisali, protokolarna greška, ma hajte molim vas, nemamo pet godina.
Боривоје Банковић
Тако су научени и васпитани. Слично је и у Италији, Немачкој, Аустрији и деловима Швајцарске. Све те земље имају огроман приход од туризма и не пада им на памет кад тражите две средње и једну без шећера, да вам одговоре: "Немам ти ја џезву на преграде. Пићеш какву ти скувам". Идем скоро сваке године у Француску, и заиста је тако како пише господин Радуловић. Конобарице су увек насмејане, у музеје само што вас не уносе, људи на улици су веома предусретљиви, али моје искуство каже да многи воле да нам скрену пажњу на опште познату чињеницу да смо сви ми Срби злочинци, а за Први светски рат и наводно братство по оружју нико не зна. Могуће је да неко зна, али га ја нисам срео.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.