Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vulin: Uvodimo generalski ispit

Vulin: Uvodimo generalski ispit
(Фото Танјуг)

Ministar odbrane Aleksandar Vulin uručio je danas, u Domu Garde u kasarni „Topčider”, Ukaze predsednika Republike Srbije oficirima koji su postavljeni na nove dužnosti u Vojsci Srbije.

Na nova formacijska mesta postavljeni su general-major Ilija Todorov koji je novi zamenik komandanta Združene operativne komande Generalštaba Vojske Srbije, general-major Želimir Glišović kao novi načelnik Uprave za operativne poslove (J-3) Generalštaba Vojske Srbije, brigadni general Željko Petrović kao načelnik Uprave za obuku i doktrinu (J-7), a brigadni general Vladeta Baltić postavljen je na dužnost zamenika komandanta Kopnene vojske, prenosi Tanjug.

Na dužnost načelnika Uprave za obaveštajno-izviđačke poslove (J-2) postavljen je pukovnik Miroljub Čupić, pukovnik Milan Popović postavljen je na dužnost načelnika Uprave za planiranje i razvoj (J-5), pukovnik Željko Tramošljika obavljaće dužnost načelnika štaba Komande Kopnene vojske, a na dužnost komandanta 1. brigade Kopnene vojske postavljen je pukovnik Zoran Nasković.

Ministar Vulin čestitao je oficirima nova postavljenja i u ime predsednika Republike i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića i u njegovo ime poručio „da se od vas očekuje mnogo u ovim teškim i nemirnim vremenima”, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Prema rečima ministra Vulina, Vojska Srbije konstano jača i jača svakim danom i to kroz svoje ljude koji ispunjavaju svoje obaveze, koji ispunjavaju svoje zadatke i koji su svoj život posvetili svojoj vojsci.

„Vaša karijera nije samo karijera, ona je životni izbor, ona je misija, rekao je ministar odbrane i dodao da su novopostavljene starešine pažljivo birane i to ne po tome što neko treba samo formalno da pređe sledeći stepenik u karijeri i da se pripremi za viši čin i narednu dužnost, već na osnovu vrlina, zasluga i kvaliteta svakog od njih”, rekao je Vulin.

On je istakao da se od njih očekuje da na svojim novim pozicijama rade kao do sada i da postižu rezultate koji će ovu vojsku učniti boljom.

„Svi vi ste već dokazali svojim životom da ste opredeljeni za vojnički poziv i za Srbiju kao zemlju kojoj vredi služiti, zbog koje vredi živeti i umreti. Svi vi ste dokazali da imate visoko znanje, vojničke i ljudske vrline, rekao je ministar Vulin i dodao da se od njih očekuje da na novim mestima unaprede funkcionisanje sistema”.

Kako je rekao ministar odbrane, u Vojsci Srbije nema nikoga ko može da podrazumeva i očekuje da je sledeći korak siguran i izvestan.

„Ništa se ne podrazumeva, ništa se ne može uzeti zdravo za gotovo. Svaki put svako od vas, od nas, bez obzira da li je u Ministarstvu odbrane ili Vojsci Srbije stalno se iznova dokazuje. Ono što je bilo iza nas upućuje nas na budućnost, ali zapravo je svaki dan novi dan. Svako od vas bez obzira na godine, čin i poštovanje koje je zaslužio i zadobio moraće da se bori”, naglasio je ministar, dodajući da se ne bore za svoje pozicije, nego vojsku koja treba da bude bolja i sigurnija.

On se osvrnuo i na razmatranje uvođenja generalskog ispita, dodajući da je to ranije bila praksa, te da se za svaku zvezdicu, novo postavljenje ili novu dužnost moramo iznova boriti kroz stalno unapređivanje znanja, jer samo time postajemo bolji.

„Teško ćete biti bolji ljudi jer dobri ljudi jeste, ali bolji profesionalci uvek možete da budete, jer svako od nas mora i može da uči”, poručio je ministar Vulin i dodao da u danima koji dolaze pred nama neće biti puno vremena za upoznavanje i uigravanje, već će biti samo prostora da radimo kao da smo oduvek bili tu.

„Oni koji nam ne žele dobro neće nam dati vremena da odgovorimo i da čekamo, već će činiti što misle da čine - da naude i našoj zemlji i našem narodu. Ja sam siguran da će svako od vas biti brana i prepreka svakom zlu koje može na naš narod i našu zemlju da dođe”, rekao je ministar Vulin čestitavši im postavljenja u svoje i u ime predsednika države i izrazivši uverenje da će saradnja i u budućnosti biti odlična.

Načelnik Generalštaba general-potpukovnik Milan Mojsilović čestitao je postavljenim generalima i oficirima i istakao da se od njih mnogo očekuje.

„Izbor i odluke koje prate današnje ukaze su stavile vas na najodgovornija formacijska mesta”, rekao je prvi čovek Generalštaba i istakao da odluke o postavljenjima nisu donošene preko noći niti predstavljaju puko popunjavanje praznih mesta, već dokaz sposobnosti postavljenih oficira na dosadašnjim funkcionalnim mestima.

General Mojsilović istakao je da Ukazom predsednika Republike Srbije dobija najbliže saradnike koji će zajedno s njim raditi na unapređenju sposobnosti vojske.

„Okolnosti u kojima radimo su zaista složene, što sam više puta naglašavao. To je još jedan otežavajući element, jer ćete od sutra biti na fomacijskim mestima gde stabilnost u radu mora doći do izražaja”, rekao je načelnik Geenralštaba i dodao da stabilnost omogućuje racionalnost u donošenju odluka.

Prema njegovim rečima, pred sistemom odbrane je puno posla koji zahteva posvećenost, a koja se očekuje od oficira koji su Ukazom predsednika postavljeni na nove dužnosti, napominjući da je pred njima vreme u kom treba da se dokažu da su dorasli svim postavljenim zadacima.

„Znam da ste posvećeni poslu, znam da iza vas stoji ozbiljan rad i ozbiljni rezultati. U radu dajte maksimum i znajte da od vas zavise mnoge stvari”, zaključio je general Mojsilović, čestitajći oficirima postavljena i poželevši im uspeha u radu.

Komentari22
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sinisa Stojcic
Trebao bi i ispit za ministra odbrane,narocito za one koji ni vojni rok nisu odsluzili
Glasinac
Ideja je odlična, nadam se da će se i realizovati.
OK Real
Kakvo licemerje: te ljude je izabrao i za njih agitovao jedan vojni penzioner iz Vulinovog ministarstva a na osnovu licnog poznanstva i licne koristi. Sklonjen je General Ilija Todorov sa mesta nacelnika J2 jer je nekoliko puta zasmetao pomenutom penzioneru. A sto je najgore pominje se usavrsavanje a unistava se kompletan sistem SNO-a, i gle opet zbog pomenutog penzionera koji je bog i batina za Akademiju i Univerzitet. Sada je tamo prilican haos opet, zbog nove formacije koju je ispravio gorepomenuti. Na komandnim mestima su njegovi miljenici a cak je i uspeo da napravi i nekaku sportsku formaciju u kojoj zaposleni treba da se bave sportom i kojima je bodove podigao u nebo. A dotle, u VS nedostaju vozaci, stariji vodnici, vodnici - odlaze ljudi zbog plata i uslova rada. Vulin bi trebao da skloni sve karijeriste i salonce iz svoje okoline, a pogotovo penzionere pa tek onda ce poceti da dobija malcice postovanja kao Ministar VS.
Aleksandar
Da li Vulin ima svoje botove ili ovo rade ovi iz SNS-a?
Kija
Dobra odluka......

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.