Šest godina valjevskih beba iz epruvete
Valjevo – Svoj šesti rođendan, 14. decembra, Centar za vantelesnu oplodnju Opšte bolnice Valjevo dočekao je sa 347 rođenih beba od kojih su 188 dečaci, a 159 devojčice. Ovu godinu rad Centra obeležilo je usvajanje novih metoda koje su već dale rezultate rađanjem bebe iz odmrznute jajne ćelije. Osim toga, neki mladi parovi, koji su se uz pomoć ove ustanove ostvarili kao roditelji, ove godine su se vratili po odmrznuti embrion, pa su i te trudnoće uspešno okončane rađanjem njihovih drugih beba.
Tim Centra se u proteklom periodu trudio da prati sve najmodernije u struci i sve nove metode koje se primenjuju ne samo u našoj zemlji, nego i u Evropi, a u mnogim postupcima činio je pionirske poduhvate u Srbiji, istakao je povodom jubileja dr Branko Budimirović, šef Odseka za vantelesnu oplodnju u valjevskoj bolnici, alfa i omega ovdašnjeg Centra za VTO.
– Od prvog dana smo primenjivali metode zamrzavanja prekobrojnih embriona. Prošle godine smo, prateći struku i zahteve trenutka, uveli i novu metodu zamrzavanja jajnih ćelija i to radimo strogo iz medicinskih razloga. Naravno, kada je bio trenutak te jajne ćelije smo odmrzavali i nastajale su trudnoće. U julu ove godine rodila nam se prva beba koja je nastala u našoj laboratoriji na ovaj način – istakao je dr Budimirović, dodavši da im najveći motiv predstavljaju vesela deca čijem dolasku na svet su doprineli svojim radom.
Ilija i Janko, blizanci majke Milice Marić, rođeni su kao 299. i 300. beba valjevskog Centra za VTO.
– Naša borba za potomstvo trajala je četiri godine, tokom tog perioda imala sam dve hirurške intervencije. Nakon toga obratila sam se Centru i, na našu radost, nakon prvog pokušaja ostvarili smo se u ulozi roditelja. Vreme je ovde veoma bitan faktor, moja poruka svima koji se bore s problemom steriliteta je da potraže pomoć čim shvate da problem postoji, da misle pozitivno i da veruju u ostvarenje cilja – poručila je Milica Marić, ponosna majka blizanaca.
Proslavu su uveličali i prvi valjevski blizanci Lola i Gavrilo, a njihova majka Mirjana Kovačević rekla je da Valjevo ima najbolji tim na svetu...
– Borba za potomstvo je velika, svesni smo koliko je teška i naporna. Mi smo imali sreće i dobili smo Lolu i Gavrila nakon borbe duge 16 godina. Moja poruka svim parovima jeste da ne gube nadu dokle god imaju snage i volje. I kad padnete, treba ustati i ići dalje dok možete da se borite, jer vredi! Ima šanse da se dobiju deca! Ko nije prolazio kroz ovu borbu teško može razumeti koliki je napor potreban da se dođe do potomstva. Međutim, kada dečica stignu, sve se to zaboravi... -– iskrena je Mirjana Kovačević.
Uz podsećanje da je valjevski Centar za VTO svojevremeno bio prvi takav odsek pri jednoj regionalnoj bolnici u Srbiji, dr Nenad Dimitrijević, načelnik Ginekološko-akušerske službe Opšte bolnice Valjevo, istakao je da je to odeljenje danas merilo kvaliteta za ostale centre koji se bave ovakvom vrstom medicinske delatnosti.
– Ono na šta smo ponosni jeste da svaka žena koja uđe u valjevsku bolnicu u samoj ustanovi može, koristeći najsavremenije minimalno invazivne mikrohirurške pristupe, uraditi kompletnu pripremu za vantelesnu oplodnju. Definitivno smo prerasli okvire grada i regiona, postali smo poznati i priznati – naglasio je dr Dimitrijević.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


