Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dodik: EU da, NATO ne

Dodik: EU da, NATO ne
(Фото Танјуг/Тања Валић)

SARAJEVO - Predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas  da će se zalagati za evropski put BiH koji nije vezan za ulazak u NATO, prenosi Beta.

„Mi ćemo se zalagati za evropski put koji nije vezan za NATO put. Republika Srpska je tu jasna, Rezolucija o vojnoj neutralnosti je jasna. Poštujem rezoluciju Narodne skupštine RS o vojnoj neutralnosti”, rekao je Dodik na božićnom prijemu održanom u njegovom kabinetu u Istočnom Sarajevu.

On je naveo da neće opstruisati rad Predsedništva BiH i dodao da kao srpski član Predsedništva nudi konstruktivne razgovore.

„Ključno pitanje za sudbinu BiH je da se što prije reši visokog predstavnika i stranih sudija”, ocenio je Dodik.

On je naveo da je njegova obaveza da štiti interese srpskog naroda, a da pri tome „ne povređuje druge”.

„Uveren sam da RS čekaju dobri dani. Za dva dana me čeka sastanak sa predsednikom Ruske Federacije. Loša je priča o lošem ruskom uticaju ovde. Želim da sarađujem sa EU, SAD, ali i s Rusijom i Kinom. Uveren sam da ćemo u godini koja dolazi očuvati mir i stabilnost”, rekao je Dodik.

On je ocenio da strane u BiH ne treba međusobno da se ucenjuju, a ponovio je da obeležavanje Dana RS 9. januara nije neustavno, jer postoji zakon o tome.

Govoreći o formiranju vlasti, Dodik je naveo da njegova stranka, SNSD, ima najveći broj poslanika u parlamentu BiH i da Bošnjaci „ponovo pokušavaju izigrati izbornu volju”.„Želim da pooručim da smatram da je važno da se izvrši implementacija izbornih rezultata. Mi koji dolazimo iz RS smatramo da ne treba da pravimo neke koalicije na nivou BiH, samo ćemo ući na mesta koja pripadaju srpskom narodu”, naveo je on.

Prema njegovim rečima, SNSD će nastaviti dobru saradnju sa HDZ BIH i čekaće „razrešenje odnosa u okviru bošnjačke političke elite”, od čijih odnosa zavisi dalje kretanje BiH.

Na pitanje novinara ko ga obezbeđuje, Dodik kaže da to radi policija RS, jer nema poverenja u Direkciju za koordinaciju policijskih tela.

„BiH je pred velikim izazovom, RS ne želi nikakvu aktivnost da sprovodi osim svog ustavnog položaja. Držimo se Dejtonskog sporazuma i Ustava koji kaže da BiH pripadaju samo one nadležnosti koje pišu u Ustavu”, naglasio je on.

Božićnom prijemu prisustvovali su predsednica RS Željka Cvijanović, premijer RS Radovan Višković, predsednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović, zamenik predsedavajućeg Saveta ministara BiH Vjekoslav Bevanda, predsedavajuća Predstavničkog doma parlamentarne skupštine BiH Borjana Krišto i drugi drugi zvaničnici.

Komentari11
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dik
... prasetina, da, jagnjetina, da!
Rik
Samo prasetina! Mi znamo svoj put.
Mekintoš
EU da, NATO nema potrebe a TI u zatvor!
Radintoš
A kuda ti? U Sarajevo ili Zenicu? Ili si otuda?! Za takve imamo posao da kopate kanale.
Sela oko Kolasina
Mi Dodika uvažavamo.
Дејан.Р.Тошић
Е. У. усвојила је 2009. "дан сећања на жртве геноцида у Сребреници".Значи званични празник свих држава чланица Е. У. Са обзиром да е.у. Неће укинути званични "дан" а и да Република Српска неће признати "дан", не видим начин како то Е. У. може а НАТО не може. Кад очигледно нема сагласности ни за једно ни за друго,а једно без другог не иде.
Bato
Nikakav praznik ne moze biti zlocin,sta se tu praznuje,a drugo sto ne usvojise jasenovacki dan.
Nikola Nesic
Bojim se Mile da tebe nije niko ništa pitao.
Nikola
Pita se samonazvani Nikola Nesic!

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.