Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Recipročne mere prema Prištini

Recipročne mere prema Prištini
(Новица Коцић)

Zvaničnici Prištine najavljuju zabranu kretanja vozila sa srpskim registarskim tablicama. Nagoveštavaju da je to samo „pride” na ono što postoji. Poručuju istovremeno da to nije kraj. Za vlasti u Prištini ne postoje međunarodno pravo, sporazumi, dogovori, civilizovano ponašanje. Suprotstavljaju se Briselu, jer su shvatili da tamošnje „mlake” činovnike više niko ne shvata ozbiljno, a vetar u leđa im daju i SAD. Amerika tobož sugeriše da se takse ukinu, ali, eto, nemoćna je da se meša u tu „mladu demokratiju”, kako jedan od američkih zvaničnika reče za Prištinu. Nemačka, kao najmoćnija u EU, kao opominje Prištinu na neprimereno ponašanje, a istovremeno njen visoki zvaničnik iz Merkelove partije posećuje grob najvećeg teroriste OVK – Adema Jašarija u Donjem Prekazu kod Srbice. Velika Britanija, koja je oduvek vršljala po ovom terenu, uključila je svoje agente da naprave džumbus u Beogradu, Srbiji i Republici Srpskoj, a svim silama podstiču Prištinu na ovakvo ponašanje. Francuska s Makronom ni sama ne zna gde je, jer joj „žuti prsluci”, očigledno pokrenuti iz Vašingtona i Londona, zadaju glavobolju. Ali, Makron nije ni u toj situaciji zaboravio da svom prijatelju Tačiju, koga je postavio u drugi red, odmah iza sebe, Merkelove i Trampa na proslavi završetka Prvog rata, šalje telegram podrške, uz blage prekore zbog taksa.

Srbija ne bi trebalo više da ćuti. Morala bi konačno da reaguje onako kako to radi svaka država kada se na nju obruši neko slabašan, ali moćan uz tuđu podršku. Reciprocitet je jedina stvar koju bi Srbija morala da preduzme. Mogućnosti su ogromne da se vlastima u Prištini, koje vode teroristi bivše OVK, ali i sponzorima i mentorima, pokaže da Beograd „konja za trku ima”. Ne bi nijednog momenta bilo ko u svetu mogao nešto da zameri (ne bih sada pominjao nijednu stvar od mnogobrojnih koje bi mogle da se primene), a posledice bi po Prištinu, ali i mnoge druge bile teške. Uprkos tome što smo ćutali, između ostalog radi ulaska u EU, da bismo potvrdili i da smo ljudi od reči, na Zapadu nas već decenijama doživljavaju kao loše momke. Kada je već to tako, ne treba mnogo razmišljati.

Od EU, da budemo pošteni prema sebi, nema ništa. Evropa nas neće, ona je okrenuta svojim problemima, a istraživanja koja su nedavno mediji preneli pokazuju da se više od 45 odsto građana zemalja Evropske unije izjasnilo protiv proširenja. Najviše ih je u Nemačkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji (još uvek je u EU), Belgiji, Holandiji, Italiji – od 60 odsto pa naviše. Reč je o najmoćnijim državama u EU. Shvatimo da za nas mesta u tzv. EU nema, da su otvaranja nekih poglavlja priče za malu decu, a poruke da je lopta u našem dvorištu, najobičnije obmane evropskih birokrata. Uredimo Srbiju po evropskim standardima, a o članstvu i ne razmišljajmo.

Ali, recipročne mere prema Prištini treba odmah sprovesti. Poništiti sve što je dogovoreno Briselskim sporazumom, jer je Priština uz saglasnost svojih zaštitnika to učinila. Diplomatija, koja se nešto ućutala, mora nastaviti da lobira za povlačenje priznanja tzv. Kosova, bez obzira na pritiske SAD, kako je to i premijerka potvrdila, ali i mnoge druge mere. Jer, hteli da priznamo ili ne, nalazimo se u nedopustivoj defanzivi.

Dragiša Petrović,

novinar, Kragujevac

Komentari9
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Petar Ilic
Srbija je vec uvela "reciprocne mere". Na odluku kosovske vlade da uvede 100% taksu na uvezenu robu iz Srbije, Srbija je odgovorila reciprocno tako sto je prestala da izvozi svoju robu na Kosovo. Vrlo efikasna mera. Kako ce to Srbija da kazni Kosovo ako ponisti sve sto je ranije dogovoreno? Kosovo je vec ponistilo sve te dogovore tako sto ih uopste ne postuje. Samo neka Srbija nastavi da lobira za povlacenje priznanja Kosova. To ce strasno da pogodi Kosovo, kao sto ga je i dosad strasno pogodilo. Zbog toga sada nece moci da pricaju viceve na racun srpske politike. Ne verujem da ima nesto sto bi Srbija mogla da uradi i nanese stetu Kosovu, a da time ne povredi i Srbe na Kosovu.
stanislavsr
Dragiša zaboravio si samo da Kosovo drži srpske taoce.
miran
Kako kada smo mi vec mnogo toga obecali Zapadu ???
Leon
Kod nas je utikac za njihovu struju. Ako bi im izvukli utikac usred januara, ostalo bi im toliko da jednom sa mobilnog pozovu Vasington i kazu sta moraju da urade, to bi bilo to. Ali, mi to ne radimo....a sada je pravi trenutak.
Draskone
Mislim da bi naša vlast trebalo manje da se umiljava Evropi i da glumi pozu -,,mi smo dobri a ne kao oni,, . Time samo gubi svoje glasačko telo. Ako se nastavi ovakvo besomučno bacanje para za autoput do Tirane koji nam treba taman kao lanjski sneg, i autoput i pruga prema Crnoj Gori dokazaćemo da smo svojevrsni mazohisti. Šta je za Srbiju da pokloni par milijardi dolara u projekte, koji su mrtvi u startu, i koji su potrebni samo ovim dvema južnim državicama. Jednoj priznatoj i jednoj u pokušaju. Skoro jedanaest godina smo davali od plate za obnovu Crne Gore posle zemljotresa. Spisak naših nerazumnih dobročinstava će žestoko koštati našu vlast, ako ne pokaže malo više dostojanstva. Evo i u komentarima su svi gotovo jednoglasni. Čitaju li uopšte odgovorni ljudi u našoj zemlji volju građana. Niko ne voli pozerstvo i to kad tad dođe na naplatu. Zato je krajnje vreme za protiv-mere. Republika Srpska nebi ni postojala da njen predsednik nije pokazao zube. Naučite nešto.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.