Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Protesti – podele nisu raskoli

Važno je da se na protestu javno iznese stav o pobrojanim vrednostima i da se pokaže da raskola među građanima Srbije nema, a da će političkih borbi, naravno, biti, kao što ih je uvek i bilo
Protesti – podele nisu raskoli

Protesti subotom dobili su na masovnosti isključivo zbog arogancije vlasti i naročito zbog izjave Vučića, koja je prelila čašu, da demonstranata može da bude i pet miliona i da to njega uopšte ne interesuje. Tu masu čine uglavnom ljudi koji imaju veliku distancu u odnosu na „opozicione lidere”, ali misle da je prioritetno skloniti Vučića sa vlasti.

To ne znači da su vrednosti za koje se zalažu oni koji glasaju za Vučića različite od vrednosti za koje se zalažu oni koji protestuju. Koje su to vrednosti koje nas spajaju centralna je tema ovog teksta.

Nas građane, sasvim nezavisno od političara, za koje danas međusobno mislimo različito, da su jedni dobri, a drugi loši, ili čak isto – da niko ne valja. Verujem da se svi zalažemo za razvoj i sigurnost.

Sigurnosti nema bez suvereniteta, to će reći države. Suverenitet – da li neko misli da država nije važna? Pre svega očuvanje Kosova i Metohije na osnovu rezolucije 1244 SB UN i Ustava Srbije. Zatim, borba protiv korupcije i kriminala.

Pomoć Republici Srpskoj da se očuva dejtonski status. Pretpostavljanje naših interesa stranim interesima. Uvažavanje podrške Rusije i Kine kao stalnih članica SB.

Mi danas jesmo podeljeni oko toga kako i naročito ko treba ove vrednosti da ostvari. Ali među nama nema ničeg nepomirljivog, zato što baštinimo iste vrednosti, pa zbog toga ove podele nisu raskoli. Treba biti veoma oprezan prema svakome ko govori o „nepremostivim podelama”, „dve civilizacije”, „ili-ili” i slično.

Iz tog ugla posmatrano, tekst koji su potpisali profesori i drugo nastavno osoblje Filozofskog fakulteta ima jednu veoma spornu rečenicu, a odnosi se na zamerku vlasti da nas ne vodi ka EU i da stvara probleme u regionu.

Srbija izvesno ne stvara probleme u regionu. Sasvim suprotno, probleme nama stvaraju Priština, Podgorica, Sarajevo, a počesto i Zagreb i Skoplje. Dok zalaganje za EU ne može biti neupitno, dato kao aksiom, zbog toga što je veoma sporno da li se tim putem može ostvariti održivi razvoj (iz nezadovoljstva građana u svim državama EU vidimo da je to i za njih veliko pitanje), a sasvim sigurno se ne može ostvariti sigurnost, zato što taj put veoma ugrožava suverenitet Srbije.

Važno je da se na protestu javno iznese stav o pobrojanim vrednostima i da se pokaže da raskola među građanima Srbije nema, a da će političkih borbi, naravno, biti, kao što ih je uvek i bilo.

Naročito je to važno sada, kada je očigledno u toku pojačani pritisak Zapada na Vučića da obezbedi stolicu u UN za tzv. Kosovo i da zatraži izmenu Rezolucije 1244. Time bi se ujedno jasno pokazalo da protesti nisu instrumentalizovani od strane zapadnih struktura, a to je preduslov da bi oni građani koji glasaju za Vučića pažljivije saslušali zahteve protestanata.

Učešće ljudi na protestu veoma je dobro za Srbiju. Za duži politički proces je važno što su to ljudi koji nisu hteli da imaju dodirnih tačaka sa politikom, a sada su ipak zakoračili u te vode.

Razočaranje u one koji su do sada držali mikrofon na protestima je neminovno i postavlja se pitanje kako će se dalje tih nekoliko desetina hiljada novih mlađih ljudi u politici ponašati. Nije važno šta slušaju u ovom trenutku, nego da li će preuzeti inicijativu kada se suoče sa besmislom govornika u daljem toku, a to će se izvesno dogoditi.

Iz rečenog sledi da nije tačno da je Srbija sudbinski podeljena. Korisno bi bilo da potpisnici sa fakulteta izađu u javnost i kažu da li je od temeljnih vrednosti za njih bilo šta sporno ili neprihvatljivo. Naravno, najvažnije je da vlast izađe sa jasnim stavom kako misli da otvori dijalog povodom zahteva onih koji protestuju.

Advokat

Komentari18
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ivan
Hrvati prate proteste u Srbiji sa ocekivanjem da Vucic ode sa vlasti jer znaju ako se to desi Srbiji pomoci nema jer opozicija nebi ni opstinu malo vecu da vodi a kamoli Republiku .Prema mom ocekivanju to ce se i desiti
EvGenije
Gospon advokat, ja ne vidim šta je arogantno u tome što vlast tvrdi da je protesti grupe nezadovoljnih ne interesuju. U svakom društvu ima nezadovoljnih i svako ko je nezadovoljan ima pravo da iskaže svoje nezadovoljstvo, naravno na miran i nenasilan način. E sad, važno je da li će i kada protesti postati nasilni, a ja sam uveren da hoće. Ishod nasilja će zavisiti od reakcije vlasti na nasilje, ali mnogo više od stava Zapadnih ambasada koje, da se ne lažemo, stoje iza ovih protesta. Ne slažem se sa Vašim stavom da između pristalica stranaka na vlasti i pristalica stranaka u opoziciji ne postiji raskol. To su samo Vaše želje. Taj raskol postoji i dubok je. Posebno zabrinjava mržnja između ta dva bloka, naročito pristalica opozicije prema simpatizerima vlasti. Taj raskol nije ideološki (oba bloka se kunu u gotovo identične ideje koje sprovode na gotovo isti način - predsednik Tadić vs predsednik Vučić, nema razlike osim što je Vučić nešto efikasniji), već čisto interesni.
Дечак
Урушавање Србије и смањење српског корпуса је почело пре 30 година и наставља се и данас. Косово и спољна политика су у рукама актуене власти а не грађана. Грађани траже своја права и ПРАВНУ ДРЖАВУ.
Petar
Zapadne sile su formirale Albaniju 1912 da Srbija ne bi bila veca i izasla na more nakon odlaska Turaka. Zapadne sile su rasformirale Jugoslaviju. Zapadne sile su priznale KiM kao nezavisnu dezavu i sada vrse pritiske na aktuelnu vlast oko nepovoljnog dogovora sa siptarima, delom i putem setnji koje vode njihovi puleni ogrezli u korupciji. Zapadne sile ovde zele male marionetske drzavice koje mogu kontrolisati kao kolonije. Vas komentar je prepun neistina, zamene teza i malicioznosti.
Prvoslav
Ne znam za Beograd, ali u unutrašnjosti Srbije 80 posto "šetača" su aktivni članovi i funkcioneri opozicionih stranaka i onih koji šetaju, jer očekuju ličnu korist po "oslobođenju". Naravno, to svi mediji znaju, uključujući i one koji se lažno predstavljaju kao objektivni, ali im svesno izostavljaju stranačke funkcije i prikazuju ih kao "građane". Jadno i licemerno. Po tome jasno pokazuju da nisu ništa bolji i od onih koje kritikuju. Oni konkretno nisu "građane" videli ni u crtanom filmu, niti bilo šta o demokratiji znaju. A i ne interesuje ih. Samo je važna je državna funkcija i plata. To je jedini program koji imaju, zato ga i ne iznose javno.
stevan
ti koji protestuju neka izadju na izbore i pokazu svoju snagu.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.