Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Društvene mreže, mladi i politika

Društvene mreže, mladi i politika
(Фото Пиксабеј)

Da li društvene mreže doprinose otuđenju među ljudima i njihovoj usamljenosti? Jesu li štetne ili korisne? Koliko utiču na mlade? Da li su one pošast modernog doba samo zato što su „nove”? Ovo su samo neke od tema o kojima se razgovaralo na tribini „Društvene mreže, mladi i politika” u Domu omladine. U Tribinsku salu stiglo je najviše srednjoškolaca i studenta, ali bilo je i nešto starijih posetilaca.

– Kad kažem internet, mislim na društvene mreže i video-zapise, odnosno „Jutjub” – pojasnio je moderator Marko Miranović, diplomirani politikolog. On je naveo rezultate nedavno sprovedene ankete u kojoj je učestvovalo 150 ljudi: video-materijale i popularni „Jutjub” prate svi, osmoro njih sluša radio, a na pitanje koliko ispitanih prati televizijski program samo jedan od njih je odgovorio pozitivno.

Tribina u Domu omladine  (Foto M. Ćurčić)

– Kad god se pojavi neka nova tehnologija, postoji taj kataklizmični stav da će se nešto dramatično promeniti ili pokvariti. Kad se pojavila televizija, ljudi koji su radili u štampi bili su preplašeni i videli su to kao propast političkog diskursa. Postoji stav da tehnologija menja način komunikacije, nekad je opravdan više, nekad manje. Društvene mreže donose ono čega ranije nije bilo – brzinu komunikacije –nastavila je Marta Vasić, studentkinja Fakulteta političkih nauka, jedna od učesnica debate. Jedno od pitanja koje su govornici otvorili jeste i cenzura. Popularne mreže omogućile su svima da dele različite sadržaje. Kako one utiču na korisnike, zaključili su, individualno je i zavisi od mnogih faktora. Publici su se obratili, pored Marka i Marte, Katarina Matić, aktivistkinja u organizacijama koje se bave problemima mladih, i Boban Stojanović, doktorand na FPN-u.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Сандра
Интернет и друштвене мреже су више бескорисни него корисни. Сматрам да треба да се забране за децу млађу од 18 година. Децу треба учити да воле књиге, а не инстаграм. Све смо погрешно протумачили.
Боривоје Банковић
Сцена прва: седим у кафани са пријатељем и госпођом му. Заједно имамо скоро сто осамдесет година. Они држе телефоне на столу, ја свој у џепу. Њих двоје као на иглама. Сликају кафу, сто, поглед на реку, "тагују", "деле", "прате", куцају коментаре. После двадесетак минута ћутања зовем конобара да платим. Њих двоје одмахују рукама у знак поздрава не прекидајући куцкање. Сцена друга: тераса истог локала коју годину радније. Почетак априла, диван дан. За суседним столом три младе девојке. Ћуте, сликају се, куцкају и повремено покажу једна другој телефон и зацерекају се. За два сата нису проговориле десет реченица, али су направиле више слика него боља фотографска радња целе 1985. године. Сцена трећа: позориште, двојица кршних делија. Један слика сам себе, али му светло не ваља, па га друг осветљава својим телефоном. "Сешн" траје добрих пет минута, али је савршена слика на радост и олакшање публике подељена. Толико о катаклизмичном ставу да ће се нешто драматично променити или покварити.
Vesa D
..što bi rekao naš narod.. sve što čovek koristi dok mu neškodi je dobro.jedna cašica kafanskog razgovora je deletvornije nego sva ova tehnička skalamerija jedna šoljica komšijskih abrova i lek i melem za dušu..izviriti se kroz prozor i viditi ko ulicom prodje praznik za oči..
1984
Ne pridonose nužno otudenosti, ali su sredstvo manipulacije i kontrole uma.Cilj je stvoriti konzumenta, osobu bez stavova i uvjerenja.Nekoga tko će slijepo slijediti instrukcije.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.