Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Autobuse nema ko da vozi

Prošle godine su, u proseku, svakog meseca iz „Suboticatransa” odlazila tri vozača, a upražnjena mesta teško se popunjavaju
Autobuse nema ko da vozi
Суботица је територијално веома разуђена, са шпицевима у превозу познатим сваком граду (Фото А. Исаков)

Subotica – Kad se spomenu problemi u poslovanju gradskog autobuskog prevoznika, uvek se u prvi mah pomisli na nedostatak vozila i njihovu dotrajalost. Međutim, nadležnima u „Suboticatransu” poslednjih godina glavobolju zadaju –ljudi, to jest nedostatak vozača.

Gradski prevoznik objavio je da u četvrtak, 14. februara mora da skrati i ukine određeni broj polazaka, ukupno 40 u gradskom i prigradskom saobraćaju, zbog velikog broja vozača koji su na bolovanju.

– To nije konačno stanje, situacija se iz sata u sat menja, i bojim se da nas isto čeka i naredne sedmice. Mi sada prvi put radimo bez vozača u rezervi, do sada smo uvek imali jednu „rezervu” ukoliko se nešto dogodi tokom dana na linijama – kazao je tada za „Politiku” inžinjer Milan Vasović, izvršni direktor za saobraćaj u „Suboticatransu”.

U međuvremenu situacija se pogoršavala, početkom sedmice odjednom je od ukupno 144 vozača obolelo 73 – priložili su medicinsku dokumentaciju i otvoreno im je bolovanje. Da li je to grip udario baš na vozače gradskog prevoznika izazivajući pravu epidemiju u ovom preduzeću, ili je, kako javnost sve više sumnja, posredi nezvanična obustava rada među onima bez kojih „Suboticatrans” zaista ne može, a pri tome imaju primanja između 30.000 i 40.000 dinara?

Problemi sa nedostatkom vozača poslednjih nekoliko godina otežavaju organizaciju gradskog i prigradskog saobraćaja u Subotici i okolini. Uredba vlade o zabrani zapošljavanja preduzeće je zatekla sa 20 vozača manje od potrebnog broja. Izvršni direktor kaže da su zbog toga morali da smanje vanlinijski prevoz jer nisu mogli da dozvole da ima problema u prevozu đaka do škola, ili zaposlenih u Industrijskoj zoni.

Subotica je teritorijalno veoma razuđena, sa špicevima u prevozu poznatim svakom gradu, koji zahtevaju maksimalno angažovanje, a svakodnevnu organizaciju posla neprestano je otežavala činjenica da je gotovo svakog meseca preduzeće u proseku ostajalo bez tri vozača.

– U 2018. godini firmu su napustila 36 vozača, od toga su 33 otišla u inostranstvo. Dva radnika su se penzionisala, ali smo iskoristili zakonsku mogućnost i vratili ih da rade po ugovoru. Od vozača koji su otišli u inostranstvo, samo jedan se odlučio da se vrati na ovaj posao – nabraja Vasović.

U preduzeću strahuju i da će sa početkom primene odredbe Zakona o bezbednosti saobraćaja, i dobijanjem sertifikata za stručnu osposobljenost, zvanog „kod 95” i njegovim upisivanje u vozačku knjižicu, to u stvari značiti i novu „brzu liniju” za odlazak vozača.

Zbog toga je na internet stranici „Suboticatransa” stalno otvoren konkurs za prijem novih vozača. Preduzeće je, da bi pospešilo interesovanje odlučilo i da finansijski učestvuje u obuci za dobijanje De kategorije. S obzirom na to da polaganje tog ispita košta oko 100.000 dinara, što je znatan iznos za nekoga ko bi tek da zasnuje radni odnos, javno preduzeće snosi deo troškova, uz obavezu da budući vozač najmanje naredne dve godine provede u „Suboticatransu” i vrati deo uloženog.

– Upravo je jedna od grupa završila obuku, i očekujemo upis nove, ali se i taj izvor novih zaposlenih slabo popunjava, u jednoj grupi je tek do četvoro ili petoro zainteresovanih – kaže Vasović.

Gradsko veće odobrilo je „Suboticatransu” da podigne kredit od 12 miliona evra kako bi kupili 10 novih autobusa, ali pri sadašnjoj situaciji ostaje pitanje da li će imati ko da ih vozi.

Komentari19
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

буки
12 милиона еура за 10 аутобуса?!?!? Сваки по 1,2милиона еура? Ја се искрено надам да је ово нека штампарска грешка, (можда су динари, или једна нула више) а ако није, онда нама нема помоћи и у Србији ће остати само лопови.
Zoran
Koliko neko treba da plati dozvolu za sve kategorije i koliko treba da radi da bi je isplatio sa tom platom.
Dejan
Pored ovoliko vozačkih škola nema vozača? Ranije maltene nije ni bilo škola ali su ih u vojsci obučavali. Zašto sada država ne dotira obuku za vozače zainteresovanima? Ali neke crne misli mi se javljaju. Setih se da je određena ministarka tvrdila da će od migranata iz Pakistana da pravi nove Srbe i da će možda voziti autobuse. Ovako se veštački napravi frka sa prevozom, pakistanski migranti se pojave kao spasioci a ministarka kao anđeo...i kako da je ne voliš ?
gile
Mora da je neka greska jer pretrazih dosta sajtova gde se prodaju autobusi. Najskuplji koji nadjoh bese 85.000 evra i to 2008. godiste. Dugi su tu do 50.000 evra. Dobro,korisceni su. Ali da li je neko povezao ocni zivac sa mozgom i zakljucio da kod ovih jedan autobus kosta ,samo da citiram "... подигне кредит од 12 милиона евра како би купили 10 нових аутобуса" !! Ja se izvinjavam,verovatno samnom nesto nije bas ....
Nebojsa
Dakle , kao i uvek neko se ugradi u cenu svega sto se placa iz budzeta. Dal gradskog, pokrajinskog ili republickog uvek se sve placa duplo a u slucaju nabavke gradskih autobusa za Suboticu i nekoliko puta. Za 12 miliona evra moglo bi da se nabavi skoro 60 autobusa. Ovisno o velicini i proizvodjacu 50 komada sigurno jer u proseku kostaju na cesti cca. 200.000€. Evo primera cena bez PDV i drugih nameta za uvozna vozila Temsa MD9LE 110.000€, Autosan Sancity 130.00€, Isuzu Cityport 150.000, Solaris Urbino 200.000€, (MAN Lion City 235.000€). Nas IKARBUS kosta oko 160.000€, ovisno o modelu a ruski autobusi su jos povoljniji. Pa nek su 250.000€ na cesti spremni za rad deset komada bi se u normalnoj drzavi platilo oko 2.5 miliona evra. Gde ide onih deset miliona?!? Strasno, necuveno, nevidjeno....
Subotičanin
Sombor već 17 (sedamnaest) godina nema javni gradski autobuski prevoz, na primer. Od mašala privatizacije Severtransa. A budućem privatniku da se pokupuju autobusi, pa da se lepo transferizuje. Kolika će plata vozača biti u privatnika, ne znam...

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.