Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Malo, još nepravično

Malo, još nepravično
(Фото Принтскрин Јутјуб)

Bar, kako se kaže, „u nekim stvarimaˮ, kolektivno pamćenje u nas Srba je slabo. Tome valja dodati i, nažalost, one grane nauke koja bi trebalo da trasira ili bar obelodani zašto je to što jeste današnjica s dubokim korenom. „Rat je nekome rat, ali nekima – bratˮ. To je skovao u svojoj promišljenosti kolektivni mudrac, sam narod. Vuk je, pored brojnih mudrosti, obelodanio i onu o·socijalnoj pravdi. A ona glasi: „Nije mi krivo na malo, krivo mi na nepravično!ˮ Zar se treba čuditi zašto nam doktori, i to oni najbolji, odoše u „beli svetˮ, a ko se dupleks-autobusima GSP-a provozava od, recimo, Resnika do Slavije, makar onako sam za sebe i ako je iole pošten, reći će: „Svaka ti čast, majstore. Da tu grdosiju provlačiš kroz ćorsokake tamo nekih zapadnoevropskih mahala (ako ih uopšte i ima takvih), usrećio bi svoje ukućane bar sa dve-tri hiljade evrića.ˮ

Da se manemo politikantske demagogije. Sve ima svoje razloge, a i objašnjenja. Ali hoćemo li, smemo li da ih kažemo? Divlja gradnja je izbujala jer nadležna vlast nije bila, bolje reći mogla, a još bolje – htela da to bude. A da je samo u pitanju „populizamˮ ili, nedabog, sprega ja tebi kroz prste, ti meni – zna se šta. Ko je i kada vezao u našem društvenom životu i ekonomiji blizanački par: inflaciju i deflaciju? Ko je makar pokušao da obuzdava divlju gradnju, ’ajde de, nek se legalizuje ono što jednoj porodici treba za život, ali – šta ćemo kad neko, tobož za porodicu, na divlje sagradi hiljadu, pa i dve hiljade kvadrata. Time on ne samo da besplatno dobije svojih sto-dvesta kvadrata životnog prostora, već inkasira još desetine, pa i stotine hiljada evrića. Ko je mogao i bio „mudarˮ, iskoristio je sve moguće rupe, da ne kažemo nešto drugo, i zakona, ali i onih koji su plaćeni da uteruju građane u poštovanje zakona.

Još od Domanovića Srbija nikako da se odvoji od naličja njegove Stradije. Vrve danas hiljade tobožnjih „biznismenaˮ – lice im se ne vidi iza zatamnjenih stakala skupih džipova. Niču palate na sve strane, prava je jagma za skijalištima, „nekiˮ letuju i na Kubi, Sejšelima... A mi doktorima, ne samo medicine, već i društveno značajnih „bazičnihˮ nauka, nudimo „značajnaˮ povećanja, čak i do 30 odsto, ali na sadašnjih 600–700 evra. Svi koji znaju da misle, a još više da pošteno kažu, ili priznaju zašto je to tako trebalo bi da se udruže u – naglašavamo to – nestranački front. Ali – i da imenuju, ne samo strane, već i krivce iz našeg „domaćinstvaˮ. One, na primer, koji su i smislili, a i sprovodili, ne takozvanu, već pravu „pljačkašku privatizacijuˮ. Mudar·je bio Stjepan Mitrov Ljubiša kada je svom Kanjošu u usta stavio reči: „Kada biste svi uzimali, a niko ne bi davao, brzo bi ste joj dna viđeliˮ. Šijemo tuđi tekstil, uvozimo obuću, pletemo kablove – daj šta daš, jer, neka oproste tvorci „ekonomske destrukcijeˮ, bolje je uzeti za državnu kasu tri miliona doprinosa, bilo koliki da su, nego „stabilizovati državnu kasuˮ kresanjem penzija, plata doktorima, nastavnicima, naučnicima, pa i radnicima.

Ali, što narod kaže, „ko bi narodu udovoljioˮ. Nekima je i dobro i predobro. Ali – i u pravu su – nije doktorima, pa ni šoferima, a ni svima koji oguliše zadnjice da budu ne samo „neko i neštoˮ, nego i da – zašto ne – žive zasluženo bolje. Čistačica, naša Srpkinja, stekla je u Švajcarskoj penziju (to je za tu zemlju možda i premalo, a ovde…) 1.500 franaka, dok ovdašnji profesor fakulteta jedva da ima i polovinu od toga. Shvatamo mi da Srbija, na žalost, nije Švajcarska, ali ne shvatamo – i ne prihvatamo – da podosta i među Srbima ima „švajcaracaˮ. E, to je to „malo, a još gore nepravičnoˮ. A recept? Pa, po onom, nažalost, turskom: Da se odlije „đe je prepunatoˮ... Makar da ne trnu narodu zubi zbog loših i „gosparaˮ i vladara. Jer, koliko je narod zubat, vidi se tek – kad otvori usta…

* Književnik

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Miroslav B Mladenovic Mirac
Колега, како ли да се ја "представим":"прогнаник, дисидент, страдалник због уверења(ментално-нервни слонм, истериван ван просвете шест година, печалбар и "мањка" 15% пензије због уверења и стваралаштва.... Као "пискарало" у борби за живот-као математичар написах25 књиге о свом трошку(СКРАЈНУТ у Србији, ниједна новина није објавила, а сарађивао у стручним часописима бивших република Југославије)! Колико се сећам беше и Ти неки "мали део" у институцијама образовања, када су се догађале употребе и злоупотребе:полоћжаја, лекарске и судсје етике због уверења и стваралаштва! Но, било неко сурово време слободно мислећих-цену сам платио и плаћам и у 80.г. живота. За будуће генерације иде још горе време, али наишло неко сулудо време посрнућа морала и самоуништења. Мирослав Б Младеновић Мирац, математичар иноватор у пензији, етнолог, етнограф, историчар, дијалектолог и писац прича и песма на дијалекту југа Србије

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.