Miraš Dedeić: Ako neće niko da je makne, ja ću
Od našeg stalnog dopisnika
Podgorica – Bura oko neuspešnog pokušaja vlasti da sruši krstionicu-hram Svetog Petra Lovćenskog u sklopu kompleksa hrama Svetog Arhangela Mihaila na Miholjskoj Prevlaci i dalje puni naslovnice crnogorske štampe. Tenzija koja je nastala u čitavoj državi jutarnjim morskim „desantom” specijalnih policijskih jedinica još uvek zaokuplja pažnju svih građana Crne Gore, posebno vernika Srpske pravoslavne crkve, koji čine jedinu natpolovičnu popisnu većinu u Crnoj Gori.
U očekivanju da se oglasi neko iz vrha vlasti, provladini mediji daju prostora i kontroverznom Mirašu Dedeiću, koji je na čelu NVO Crnogorska pravoslavna crkva.
„Ako neće niko da je makne, onda neka zovnu mene i ja ću je maći, pa neka je prokletstvo na meni”, rekao je raspop za ovdašnji portal „Standard”.
Takozvana Crnogorska pravoslavna crkva izdala je juče saopštenje u kojem se zapitala „kada će država konačno rešiti crkveno pitanje”, a njen lider Miraš Dedeić pojašnjava da „Crna Gora neće biti kompletna država dok se ne makne osmatračnica sa Rumije i krstionica sa Prevlake”.
„Sve što je nedozvoljeno podignuto u državi nije crkva bez obzira na to da li je pravoslavna, katolička, anglikanska, džamija ili sinagoga. Sve što nije sagrađeno u skladu sa državnim zakonima nije sveto i to treba da se miče. Crkva je pod okriljem dva zakona državnih i crkvenih. Mi odgovaramo crkvenim zakonima dogmama i kanonima, ali i državnim zakonima”, rekao je Miraš, a preneli ovdašnji mediji.
Miholjsku prevlaku posetio je i Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije (Radović) i tom prilikom blagoslovio branitelje i policajce koji su „morali doći zbog kore hleba”.
„Šteta je i greh pred Bogom da se ponovo povampiruje duh toga zločina i bratoubilaštva preko ove drevne svetinje, umesto da se cela Crna Gora udruži da zajedno obnovimo svetinju koja je u zlim vremenima rušena.”
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


