Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Novi početak u Sušici

Manastir Svetog Dimitrija bio je seoska crkva sagrađena početkom devedesetih godina na temeljima hrama iz 14. veka. Obnavljana je, freskopisana i podizana skoro dve decenije
Novi početak u Sušici
(Фотографије Ж. Ракочевић)

U manastiru Svetog Dimitrija u Sušici kod Gračanice minulog vikenda služena je prva liturgija otkad se ovde doselilo novo sestrinstvo. U prepunoj crkvi liturgiju su služili iguman Svetih arhangela, arhimandrit Mihailo i sveštenici Savo Šmigić, Zoran Gođevac i Aleksandar Našpalić. Manastir Svetog Dimitrija je bio seoska crkva sagrađena početkom devedesetih godina na temeljima hrama iz 14. veka. Trudom Eparhije raško-prizrenske i meštana ovog sela crkva se obnavljala, freskopisala i podizala skoro dve decenije, da bi izgradnjom novog konaka i odlukom episkopa Teodosija prošle godine bila pretvorena u manastir.

Igumanija manastira mati Irina Petrović dočekivala je goste i povodom svog imendana priredila slavski ručak. Ona je zahvalila svima koji su podržali obnovu ove svetinje i omogućili da ovaj kraj dobije novi manastir. Nakon sečenja slavskog kolača arhimandrit Mihailo je rekao da današnje okupljanje jeste deo ljubavi prema Bogu i ovom kraju, kao i da je Sveta velikomučenica Irina mnoge neznabošce preobratila u hrišćane.

Mi­nu­log vi­ken­da slu­že­na je pr­va li­tur­gi­ja ot­kad se do­se­li­lo no­vo se­strin­stvo

„Ovo je novi početak ovog mesta i ove obitelji i naše igumanije Irine, da joj Bog i Sveta velikomučenica Irina pomognu u svakom dobrom delu”, rekao je iguman Mihailo. „Ova crkva posvećena Svetom Dimitriju biće svakome na utehu. Živimo na ovoj našoj raspetoj zemlji i sami smo okruženi mnogim ljudima koji nam dobro ne misle i ne čine, ali opet vidimo da zajedno s ovom decom i hladna crkva može biti topla ako je zagrejemo ljubavlju svojom i verom svojom.”

Službi su se posebno radovala deca i meštani Sušice koji su zajedno sa svešteničkom porodicom Šmigić aktivno učestvovali u obnovi ove svetinje i izgradili jedan deo konaka. Hram je oslikao ikonopisac Vasilije Minić iz Beograda, a novi konak podignut je uz podršku Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.