Od piljarnice do medija
Vest da „Media 026”, osnovana pre godinu dana, kupuje „Večernje novosti” preko noći je njenog vlasnika Bobana Rajića iz sela Vučak kod Smedereva iz anonimnosti lansirala u žižu javnosti. Firma preko koje kupuje jedan od najtiražnijih srpskih listova registrovana je za konsalting s kapitalom od 100 dinara i samo je jedna u nizu koju danas poseduje Boban Rajić. Vlasnik je i preduzeća „Rajić invest”, koje ima 100 odsto udela u „Media 026”, a direktor u porodičnoj kompaniji „Coka holding”, gde je do pre godinu dana bio vlasnik, a potom je udele preuzela firma „Dunav AD”, na čijem su čelu njegov brat Bojan i snaha Milica.
U Smederevu je „Coka” dobro poznat brend, ali Rajići se nisu mnogo eksponirali u javnosti. Porodični biznis započeo je polovinom osamdesetih Zoran Rajić sa suprugom Slobodankom Cokom, po čijem je nadimku ime dobila firma i prva samostalna radnja s prehrambenom robom. Uhvatiti se u koštac s trgovačkim gigantom i monopolistom „Dunav” u vreme kada je žario i palio tržištem Smedereva i okoline, bio je hrabar potez. Tada niko nije mogao ni da sanja da će se uloge dvadesetak godina kasnije preokrenuti i da će „Coka” kupiti „Dunav” i postati vlasnik svih njegovih lokala na najudarnijim lokacijama u dva okruga. Biznis su nastavili sinovi Boban i Bojan, a nekada skromna porodica Rajić od malih lokalnih trgovaca izrasla je u moćnu familiju iza koje danas stoji veliki poslovni sistem s više od 600 zaposlenih i milionskim prihodima. Osim proizvodnjom i trgovinom, bave se i ugostiteljstvom (vlasnici su i čuvenog „Ruskog cara” u Beogradu) i nekretninama (prodali su zemljište „Lidlu” u Smederevu, a brojne lokale izdaju sistemu „Merkator S”). U žižu srpske javnosti Boban Rajić prvi put je i dospeo baš zbog tih lokala nakon što je „Agrokor” prestao „Coki” da plaća zakup i dažbine, prebacivši milionske ugovorne obaveze na kiparsku firmu. Rajić se tada prvi put u trodecenijskoj istoriji porodične firme obratio medijima za pomoć, požalivši se na pretnje koje njegova porodica dobija od lica iz kriminogene sredine pod pritiskom da ne govori javno o toj aferi.
Nikada potom nije novinarima želeo da objasni kako se sve završilo. Iako zvanično nisu kupili „Želvoz Smederevo”, familija Rajić, nezvanično, od vlasnika je otkupila delove srpskog remontera vagona koji nisu pod hipotekom, a koji sada posluje preko firme „Želvoz 026”, osnovane dva meseca nakon prodaje „Želvoza”. Zvanično, u poslovnom registru niko od Rajića ne stoji iza firme koja, isto kao i ona koja kupuje „Novosti”, u nazivu sadrži pozivni broj za Smederevo. Za razliku od medija, Boban Rajić ne izbegava da se eksponira na „Fejsbuku”, gde često postavlja fotografije s putovanja po svetu. Ove godine ističu se „tagovanja” s Azurne obale, gde je, pričaju Smederevci, plovio sopstvenom jahtom. Na toj mreži piše da je od škole završio Megatrend. Rođen je 25. aprila 1984.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


