Kurti najavio formiranje vlade bez Srpske liste
Dan posle susreta sa specijalnim američkim izaslanikom Ričardom Grenelom u Prištini, pokret Samoopredeljenje Albina Kurtija i Demokratski savez Kosova Ise Mustafe juče su najavili da će uskoro formirati novu kosovsku vladu. Stručni timovi dve partije sporazum će usaglasiti kada zvanično budu proglašeni konačni rezultati izbora. To su juče poručili Albin Kurti i Vjosa Osmani, lideri izbornih lista koje su osvojile najviše glasova na nedeljnim izborima.
– Kosovo je izgubilo mnogo vremena, a očekivanja građana su previsoka – rekao je Kurti. – Ne gubeći vreme počeli smo pregovore, na osnovu zajedničke ideje o što efikasnijoj vladi i što jačoj državi. Naši timovi će se sastati kako bi uskladili naše programe i projekte. Čim dobijemo konkretan rezultat, saopštićemo imena ministara.
Kurti je zadovoljan što će Demokratska partija Kosova Kadrija Veselija biti u opoziciji. On je poručio i da će u vladi biti „jedan ministar iz srpske zajednice, kako to nalaže ustav Kosova, ali da neće trčati za Srpskom listom pre nego što se razgovara sa ostalim političkim subjektima iz srpske zajednice koji su učestvovali na izborima”.
Iako je zvanično na papiru dogovoreno da Kurti bude novi kosovski premijer, za sada je veliko pitanje da li će on to i postati. Ukoliko ne ubedi zapadne partnere, pre svih Ameriku i Nemačku, da je kadar da vodi razgovore sa Beogradom i da postigne kompromis, moguće je da će ostati bez zapadne podrške, što bi Prištinu dovelo u tešku poziciju. U tom slučaju najverovatnije bi u decembru mandat za formiranje vlade pripao Vjosi Osmani, a u vladi bi ostala i Demokratska partija Kosova, za šta se zalaže Amerika.
Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose smatra da Kurti ima težak posao da formira vladu. „Najozbiljniji problem je ograničen koalicioni kapacitet Kurtija, jer je on mnogima, pre svega na Zapadu, nepoznanica i njegova nevolja je što ne priznaje realnost. Kurti je i 2017. osvojio najviše glasova, pa opet nije postao premijer i moguće je da će se to ponoviti jer teško da neko može postati premijer ukoliko ne priznaje nacionalne simbole jedne države”, kaže za „Politiku” Janjić.
Predsednik Matice Albanaca Srbije Demo Beriša kaže za naš list da Kurti, da bi mogao da formira vladu, mora da promeni politički kurs. „Šta znači njegova izjava da će oduvati sve sporazume sa Beogradom i da će razgovarati sa Srbima koji priznaju državu Kosovu, čije simbole inače on ne poštuje, a da nema razgovora sa Srbijom. Samo ako promeni politiku u njegovoj vladi će morati da bude mesta i za Srpsku listu.”
Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić kaže da će Priština „morati da kuca na vrata Srba, na vrata Srpske liste”, ako želi da ima legitimno formirane institucije. „Sa ovim rezultatom od 10:0, deset srpskih poslanika, svako ko hoće na legitiman način da formira pokrajinske institucije mora da prestane sa terorom nad Srbima, jer inače nema legitimnih institucija u Prištini”, rekao je Đurić.
Potpredsednik Srpske liste Dalibor Jevtić za „Politiku” ističe da Kurti ne može da sastavi vladu bez Srpske liste i navodi da je sve što tim povodom kaže Kurti plod njegove želje, ali da je u članu 96 ustava Kosova zapisano ko od Srba može da bude ministar. „U ustavu, član 96, zapisano je da će predstavnik Srba u kosovskoj vladi biti izabran većinom predstavnika ove zajednice u kosovskoj skupštini i u vezi sa tim nema razgovora. To što priča Kurti je jednako smisleno kao kada bismo mi rekli da Srpska lista neće njega za premijera, već da ćemo uzeti nekog drugog. To je jednostavno nemoguće”, kaže Jevtić.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


