Pomoć grčkom narodu
U znak solidarnosti sa postradalima od požara u Grčkoj, baletski umetnici Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada izvešće u subotu 29. septembra, u Velikoj dvorani "Sava centra", proslavljeni spektakl Mikisa Teodorakisa "Grk Zorba". Sav prihod od prodatih karata biće namenjen grčkom narodu, izjavio je Vuk Žugić, pomoćnik direktora "Sava centra", izrazivši nadu da će ovaj pozitivni primer slediti i drugi umetnici.
Aris Papageorgiu iz Ambasade Republike Grčke u Beogradu, pod čijim pokroviteljstvom se održava predstava, na jučerašnjoj konferenciji za novinare izrazio je zahvalnost srpskom narodu za neprocenjivu pomoć Grčkoj za vreme požara.
– Svaki Grk i Grkinja dirnuti su željom srpskog naroda da pomogne u ovim teškim trenucima, a prijatelji se upravo prepoznaju u nevolji, izjavio je Papageorgiu, dodajući da je ova humanitarna predstava odraz sjajnih veza i razumevanja naša dva prijateljska naroda što je veoma značajno za razvoj regiona u kojem se nalazimo.
Rastislav Varga, direktor Baleta SNP-a, podsetio je da je autor "Grka Zorbe" Mikis Teodorakis 1994. godine poklonio autorska prava ovom pozorištu, tako da se umetnici danas raduju što ovim malim gestom mogu da uzvrate svoju zahvalnost i pomognu u trenutku kada je Grčkoj pomoć zaista neophodna.
– Ovaj balet predstavlja svojevrsnu sponu između naših naroda. Čak je glavni protagonista Grk Zorba živeo na našim prostorima, rekao je Krunislav Simić, koreograf i reditelj, dok je baletski umetnik i direktor Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu Konstantin Kostjukov, koji tumači Grka Zorbu, podvukao da će 29. septembra imati posebnu satisfakciju zato što će učestvovati u ovakvom humanitarnom događaju. On očekuje veliki odziv beogradske publike koja će kupovinom karte pokazati svoju naklonost prema prijateljskom narodu. Karte će koštati 600, 800 i 1000 dinara.
Posebna zanimljivost je da će gost Konstantina Kostjukova biti svetski proslavljen igrač i koreograf Boljšog teatra Vladimir Vasiljev koji je 1992. godine u Veroni prvi zaigrao Grka Zorbu. Tako će se u subotu 29. septembra, na sceni "Sava centra", pojaviti tri velika umetnika koji su tumačili Grka Zorbu – Vladimir Vasiljev, Krunislav Simić i Konstantin Kostjukov.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


