Grčka oročava azil na tri godine
Od našeg dopisnika
Atina – Atina žuri sa rešavanjem migrantskog problema, koji se sve više zaoštrava i ozbiljno brine vladu Kirijakosa Micotakisa. Posle protesta 2.000 migranata na Lezbosu, sukoba s policijom i lokalnim stanovništvom, vlada obećava da će već na leto migranti biti smešteni u kampove „zatvorenog tipa”.
Prema rečima ministra za migracije Notisa Mitarakisa, izgradnja ovih kampova počinje u martu i početkom leta u njima će biti smeštene prve grupe migranata koji čekaju rešavanje svog azilantskog statusa. Vlada ne namerava da odustane od svog plana, bez obzira na proteste lokalnog stanovništva na ostrvima u istočnom Egeju i na kopnu, koje migrante ne želi u svom okruženju. Na kampove „zatvorenog tipa” Micotakisova vlada se odlučila, kako je obrazložila, zato što se prethodnih godina migrantima koji nisu dobili azil gubio svaki trag. Po nezvaničnim procenama, nekoliko desetina hiljada takvih migranata nelegalno boravi u Grčkoj.
Kampovi će biti izgrađeni na Lezbosu, Samosu, Hiosu, Lerosu i Kosu. Prema rečima ministra za migracije, stroga kontrola granice biće jedan od načina da se zaustave svi oni koji nameravaju da sa turske obale u Grčku uđu nelegalno. Oni koji ne ispunjavaju uslove za dobijanje statusa izbeglica, dakle oni koji ne dolaze iz zemalja zahvaćenih ratom, biće vraćeni u Tursku ili u svoju domovinu.
Ministar za migracije Mitarakis u intervjuu za TV Skaj ističe da će i kampovima „zatvorenog tipa” biti mesta za po 20.000 migranata, da će se njihov status rešavati u roku od tri meseca i da će nedeljno biti vraćano najmanje njih 200. Svaki „stanovnik” kampa imaće kartice koje će mu omogućavati da na kraći period boravi van centra, koji će se zatvarati noću. Narušavanje pravila boravka u kampu uticaće na sudbinu podnetog zahteva za rešavanje azilantskog statusa i može ubrzati proceduru povratka.
Ministar za migracije naglašava da će azil izbeglicama biti odobren na period od tri godine sa mogućnošću da bude ukinut zavisno od situacije u zemlji porekla. Preciznije, kako je rekao Mitarakis, azil se ne izdaje na neodređeno vreme i može biti ukinut ukoliko se situacija u zemlji porekla poboljša, to jest ako u njoj prestane rat. Mitarakis nije precizirao da li će ova nova pravila važiti i retroaktivno, to jest da li će se primenjivati i na one kojima je do sada odobren izbeglički status.
Grčka je od početka migrantske krize 2015. godine odobrila azil za oko 40.000 ljudi, a trenutno na rešavanje statusa čeka još 87.000 migranata. Više od 36.000 tražilaca azila nalazi u pretrpanim kampovima, oko 23.000 njih samo u kampu Morija na Lezbosu, koji je planiran za boravak oko 6.000 ljudi.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


