Dolovo u digitalnom formatu
Dolovo – Realizacijom projekta „Digitalizacija kulturno-istorijskog nasleđa Dolova”, bogata istorija ostavština jednog od najvećih naselja pančevačke opštine biće dostupnija svim zainteresovanima. Nosilac poduhvata je ovdašnji dom kulture, a prema rečima direktora ove ustanove Miroslava Prvulja, cilj je promocija nasleđa i turističkih potencijala.
– Naša ustanova je mesto održavanja svih važnih društvenih događaja u Dolovu i svojevrsna smo logistika aktivnostima dvadesetak lokalnih udruženja građana. Posle šest decenija postojanja i rada, došlo je vreme i stekli se uslovi da se poduhvatimo digitalizacije. Zahvaljujući projektu koji je zdušno pomoglo Ministarstvo kulture i informisanja, opremili smo se aparatima za skeniranje dokumenata i fotografija, sortiranih po godinama i aktivnostima, počev od sredine prošlog veka. Građa je obimna, pa će njena digitalizacija trajati godinama, u nekoliko faza – kaže za „Politiku” Prvulj.
Između ostalog, u digitalnom obliku biće dostupni Zapis monaha Pećke patrijaršije u kom se prvi put pominje Dolovo, mapa naselja i matične knjige iz 18. veka, letopisi Velike donje, Male gornje i Rumunske crkve, kao i pravoslavnih hramova, Pravila prve čitaonice u selu iz 1875. godine… Zainteresovani su sada „na klik” od dokumentarnih promotivnih filmova „U dolovima ravnice” i „Kolevka vremena”, realizovanih u saradnji sa ovdašnjim udruženjem „Srbija moj dom”, dok se radi i na trećem „Ako tradicija nestane”, o Božićnom jahanju konja u Dolovu.
„Imamo šta da ponudimo, a to mora da bude lako dostupno. Ljudi ovde mnogo rade na očuvanju tradicije, običaja, gastronomije i folklora Srba i Rumuna iz ovog dela Banata. Selo živi kroz aktivnosti meštana, a sve što ostaje je ono što ćemo pokolenjima ostaviti u digitalnom formatu. To je budućnost koja povezuje prošlost i sadašnjost i vidljivo je putem internet prezentacije na sajtu doma kulture. Nadamo se da će naša stremljenja u očuvanju kulturno-istorijskog nasleđa našeg mesta biti svojevrsni izvor inspiracija za kreativne ljude, bez obzira na to da li su meštani ili posetioci”, napominje direktor Prvulj.
Kako ističe, uz stalna ulaganja u infrastrukturu, biće stvoreni još bolji uslovi za razvoj turizma. U tu svrhu, a na temelju očuvanja tradicije, nastajaće i novi promospotovi i kratkometražni dokumentarni filmovi o naselju na obodu Deliblatske peščare.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


