Micotakis: Turska preti stabilnosti na Mediteranu
JERUSALIM – Premijer Grčke Kirjakos Micotakas izjavio je danas u Izraelu, tokom prve posete inostranstvu od početka pandemije koronavirusa, da Turska „preti” stabilnosti na Mediteranu, uključujući njenu umešanost u Libiji. Micotakis čiji je otac takođe bio premijer u vreme jačanja odnosa Izraela i Grčke pre tri decenije, doputovao je jutros sa zvaničnicima Vlade Grčke u dvodnevnu posetu Jerusalimu, gde su dve zemlje potpisale sporazume o saradnji u oblasti turizma, poljoprivrede i tehnologije. Izrael, Grčka i Kipar žele da budu ključne veze u lancu snabdevanja Evrope energijom preko projekta gasovoda Istmed.
„Mi težimo da eksploatišemo gas u istočnom Mediteranu”, rekao je Micotakas na konferenciji za novinare kada je takođe pomenuo „agresivno ponašenje Turske u regionu”. „Mi posmatramo tu aktivnost kao pretnju regionalnom miru i stabilnosti”, dodao je on, posebno pomenuvši slučaj u Libiji, prenosi Beta.
Turska vojno podržava vladu jedinstva Fajeza al Saradža koju priznaju UN, protiv rivalske snage generala Kalifa Haftara koga podržavaju Rusija, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE).
„Mi smo dugo razgovarali o destabilišućem efektu Turske u njenim odnosima sa Libijom”, dodao je premijer Grčke.
Micotakis je takođe pozdravio povratak stranih putnika u Grčku koja je jedna od omiljenih destinacija za izraelske turiste.
Međutim, zbog nedavnog skoka broja zaraženih koronavirusom, odložen je plan da se dopusti Izraelcima i Grcima da putuju iz jedne u drugu zemlje, a da ne moraju da budu u karantinu.
Premijer Izraela Benjamin Netanijahu je rekao da je cilj da se to omogući od 1. avgusta, ali da će zavisiti od zdravstvene situacije do tog dana.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


